VIDEO Majstrovské Košice sršia sebavedomím: Máme káder, ktorý môže opäť uspieť

Sprava tréner HC Košice Dan Ceman a brankári Dominik Riečický a Jaroslav JanusSprava tréner HC Košice Dan Ceman a brankári Dominik Riečický a Jaroslav Janus Zdroj: TASR/František Iván

KOŠICE - Hokejisti HC Košice v utorok odštartovali spoločnú prípravu na sezónu 2023/2024, v ktorej budú obhajovať titul v slovenskej extralige a zároveň aj reprezentovať SR v Lige majstrov.

Pred sezónou sa vedenie klubu zameralo na predĺženie spolupráce s kľúčovými hráčmi a posilnenie kádra. Krátko pred začiatkom spoločnej prípravy pribudli do tímu "oceliarov" útočníci Eduard Šimun a Róbert Bačo.

"Sme veľmi radi, že ich máme a aj s nimi budeme zase o niečo silnejší. Bačo bude mať zložitejšiu situáciu, no vie o nej a my veríme v jeho potenciál. Potrebovali sme silového hráča a centra do predbránkového priestoru a toto spĺňa Edo Šimun.

Pracujeme ešte na angažovaní jedného obrancu. Keďže už máme naplnený legionársky limit, tak by to mal byť Slovák," prezradil športový manažér Gabriel Spilar.

VIDEO: Športový manažér HC Košice Gabriel Spilar o novej sezóne

Na prvom tréningu chýbali iba dvaja zahraniční obrancovia. Kanaďan Alex Breton sa k tímu pripojí vo štvrtok, Švéd Jens Olsson v pondelok.

Pre 28-ročného útočníka Šimuna sú Košice už siedme pôsobisko v slovenskej extralige, uplynulé dve sezóny odohral vo farbách Prešova. Košický klub sa o neho zaujímal už dlhodobo. "Naťahovalo sa to už dlhšie, museli sa však doriešiť určité detaily s mojím predošlým klubom. Košice mali o mňa záujem už asi dve-tri sezóny. Vtedy boli iné okolnosti a nevyšlo to," poznamenal Šimun, ktorý sa chce presadiť svojou typickou hrou.

VIDEO: Útočník Eduard Šimun: Budem sa snažiť pomôcť tímu

"Nie som strelec, ale skôr pracant. Aj tréneri mi už hovorili, že to bude moja úloha, no dúfam, že tímu pomôžem aj nejakými bodmi. Netajím sa tým, že chcem dvihnúť nad hlavu víťazný pohár. Uvidíme, ako sa sezóna vyvinie," poznamenal útočník, ktorý absolvoval počas leta operáciu ruky, no začiatok sezóny by mal stihnúť.

Jadro vydržalo pokope

Po majstrovskej sezóne 2022/2023 nenastal zásadný odliv z kádra. Vedeniu klubu sa podarilo udržať oboch brankárov - Jaroslava Janusa aj najužitočnejšieho hráča play off Dominika Riečického. Z obrancov odišli Jordon Southorn a Ladislav Romančík, v útoku už nefigurujú Ville Leskinen, Marek Slovák, Marek Hovorka, Jakub Linet, Denis Paršin ani Radoslav Tybor.

Z hráčov, ktorí nastúpili v poslednom zápase uplynulej sezóny, odišli len štyria. Fanúšikov krátko po zisku titulu potešila informácia o zotrvaní trénera Dana Cemana. V pozícii jeho asistenta skončil Fín Timo Saarikoski, ktorého nahradil krajan Ryan Collvile.

Hokejisti HC Košice pred Galéria fotiek (9) Zdroj: TASR/František Iván

"Bolo naše prianie udržať si kľúčových hráčov. Dnes je to veľmi ťažké, preto som rád, že sa nám to podarilo. Je to lepšie aj pre fanúšikov, ktorí si v takomto prípade vedia skôr nájsť svojho obľúbeného hráča. Som veľmi vďačný za to, že ostalo viacero kľúčových hráčov," uviedol Spilar.

Útočník Filip Krivošík hral proti Košiciam vo štvrťfinále play off 2023 v drese Nitry, ktorá neskoršiemu majstrovi podľahla 1:4 na zápasy. Od novej sezóny začne práve v drese "oceliarov," s ktorými podpísal otvorenú zmluvu, tá mu umožňuje do určitého dátumu prijať zahraničnú ponuku.

VIDEO: Útočník Filip Krivošík: Verím že som spravil správny krok

"Verím, že som spravil správny krok. Na konkurenciu som pripravený, je zdravá. Bude potrebné od začiatku pracovať naplno, lebo na každé miesto tu čakajú ďalší."

Naše ciele budú opäť vysoké

Už piatu sezónu v drese HC Košice začne kapitán Michal Chovan. V ročníku 2022/2023 doviedol tím k majstrovskému titulu a tento úspech mu bude navždy pripomínať aj tetovanie na pravej nohe. "Cesta k titulu bola ťažká a chcel som ju takto na sebe zvečniť. Bol to pre nás všetkých veľký úspech, rovnako tak aj pre celé mesto," priznal Chovan, ktorý sa už teší na novú sezónu:

"Naše ciele budú znovu vysoké. Play-off sme zvládli aj vďaka výbornému kolektívu, ktorý zostal z väčšej časti pokope. Mužstvo je znovu dobre poskladané. Verím, že sezónu dobre odštartujeme."

Hokejisti HC Košice pred Galéria fotiek (9) Zdroj: TASR/František Iván

Košický klub sa po šiestich rokoch predstaví v Lige majstrov, v ktorej ho čaká minimálne šesť zápasov. Bohaté skúsenosti s touto súťažou už má aj ďalšia nová akvizícia "oceliarov" Mário Lunter. V prestížnej súťaži už hral vo farbách Banskej Bystrice aj Mladej Boleslavy. V českej extralige odohral štyri uplynulé sezóny.

"Nebudem klamať, rád by som tam zostal, ale prišla zaujímavá ponuka z Košíc, ktorú som sa rozhodol prijať. Je tu výborná partia, pekné mesto a skvelí fanúšikovia. Teším sa na novú skúsenosť. Budeme pomýšľať na najvyššie priečky a teším sa aj na Ligu majstrov. Tá nás určite preverí, budú to zaujímavé zápasy," uviedol Lunter.

VIDEO: Útočník Mário Lunter pred novou hokejovou sezónou

Košičania vnímajú štart v Lige majstrov ako česť a podľa toho vyzeralo aj budovanie tímu. "Je zrejmé, že náš káder je postavený na to, aby hral veľmi dobré zápasy v Lige majstrov a zvládol celú sezónu. Naše ciele v sezóne sú vysoké. Smerom k Lige majstrov si želám, aby sme odohrali čo najlepšie zápasy a správne sa naladili na ligu," poznamenal Gabriel Spilar.

Káder HC Košice

brankári: Jaroslav Janus, Dominik Riečický

obrancovia: Antonín Bartoš, Alex Breton, Radek Deyl, Jakub Ferenc, Jens Olsson, Eduard Šedivý, Cooper Zech

útočníci: Róbert Bačo, Marek Bartánus, Chase Berger, Hunter Fejes, Matúš Havrila, Michal Chovan, Joona Jääskeläinen, Oliver Jokeľ, Filip Krivošík, Patrik Lamper, Mário Lunter, Oleksandr Plochotnik, Brett Pollock, Patrik Rogoň, Eduard Šimun, Lukáš Vaculík, Tomáš Zigo

prípravné zápasy HC Košice:
Streda, 9. augusta: Košice - Humenné
Piatok, 11. augusta: Spišská Nová Ves - Košice
Sobota, 19. augusta: Saipa Lappeenranta (Fín.) - Košice /Tatranský Pohár/
Nedeľa, 20. augusta: Třinec/Poprad - Košice /Tatranský Pohár/
Piatok, 25. augusta: Humenné - Košice

program zápasov HC Košice v Lige majstrov:
Štvrtok, 31. augusta: EHC Biel-Bienne (Švajč.) - Košice
Sobota, 2. septembra: Košice - Servette Ženeva (Švajč.)
Piatok, 8. septembra: Red Bull Mníchov (Nem.) - Košice
Nedeľa, 10. septembra: Rapperswill-Jona Lakers (Švajč.) - Košice
Utorok, 10. októbra: Košice - Skelleftea (Švéd.)
Streda, 18. októbra: Košice - Adler Mannheim (Švéd.)

Viac o téme: HC Košice Michal Chovan Gabriel Spilar Mário Lunter Filip Krivošík
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: TASR/František Iván
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy