VIDEO Súper Plzne v EKL si vydýchol: Česká vláda hosťom pomohla vyriešiť pálčivý problém!

Futbalisti kazašského Tobol KostanajFutbalisti kazašského Tobol Kostanaj Zdroj: Profimedia

PRAHA - Česká vláda jednohlasne súhlasila s udelením víz pre futbalistov Tobolu Kostanaj, kazašský klub tak bude môcť v Plzni proti Viktorii nastúpiť vo štvrtok k odvete play-off o postup do Európskej konferenčnej ligy aj s hráčmi z Ruska a Bieloruska. Vo vyhlásení pre médiá to uviedol tlačový hovorca vlády Václav Smolka.

Tobol má v kádri troch ruských a jedného bieloruského futbalistu, ani jeden z nich dnes s tímom do Prahy nepriletel. Spolumajiteľ klubu Alimžan Kaldijarov na instagrame povedal, že bez nich by Kostanaj možno k zápasu vôbec nenastúpil.

Podľa denníka sa do celej veci vložil aj český premiér Petr Fiala, ktorý mal hráčom prisľúbiť výnimku. Následne vláda schválila udelenie víz.

"Vláda dnes jednohlasne vyslovila súhlas s udelením víza pre hráčov kazašského klubu Tobol Kostanaj do ČR. Vláda k tomuto rozhodnutiu pristúpila predovšetkým preto, že hráči súkromného kazašského klubu Tobol Kostanaj reprezentujú práve onen klub a Kazachstan, nie Ruskú federáciu alebo Bielorusko," uviedol Smolka vo vyhlásení.

"Po celý čas sme poskytovali Tobolu Kostanaj všetku asistenciu a komunikovali so všetkými zúčastnenými stranami, aby mohlo čo najrýchlejšie padnúť rozhodnutie. Vítame, že je všetko vyriešené, tešíme sa na zápas a veríme, že nás vo štvrtok príde v dôležitom stretnutí podporiť čo najviac fanúšikov," uviedol plzenský klub vo vyhlásení pre médiá.

Ruské trio a jeden Bielorus

Tobol má v kádri ruského brankára Ivana Konovalova, obrancu Alberta Gabarajeva a záložníka Ivana Kirejenka a bieloruského obrancu Pavla Zabelina. Traja z nich nastúpili pred týždňom v úvodnom stretnutí, v ktorom Plzeň vyhrala v Kazachstane 2:1. Na palube lietadla dnes po prílete do Prahy neboli, potvrdil denníku N hovorca cudzineckej polície Josef Urban.

"Žiaľ, hráčom z Ruska a Bieloruska nebolo umožnené odcestovať s nami. Stále veríme, že sa situácia vyrieši, dostanú vízum a pricestujú cez nejakú inú krajinu. Nastúpili by sme, ak by nemohli hrať? Teraz by som povedal, že skôr nie," uviedol Kaldijarov.

Server Sports.kz pripomína, že bojkotom zápasu by sa Tobol vystavil nielen hrozbe kontumácie, ale aj vyradením z európskych pohárov na dlhší čas. Kostanaj v tejto sezóne prešiel v kvalifikácii Konferenčnej ligy už cez troch súperov a pred súbojom s Plzňou sa predstavil v troch krajinách. Na štadióne fínskej Honky, Bazileja vo Švajčiarsku aj v Dubline proti Derry City ruskí a bieloruskí hráči boli k dispozícii a nastúpili.

To tiež vzala vláda na vedomie pri rozhodovaní. "Futbalový klub Tobol Kostanaj v tohtoročnej sezóne v Európe v rámci Európskej konferenčnej ligy UEFA už odohral zápasy, do ktorých zasiahli aj dotyční hráči. Ak by sa vláda rozhodla víza neudeliť, došlo by zo strany UEFA k disciplinárnemu konaniu a možným sankciám proti FC Viktoria Plzeň, čím by došlo nielen k finančným stratám, ale predovšetkým poškodeniu prestíže českého futbalu," uviedol Smolka.

Rusi a Bielorusi v Česku štartovať nemôžu

Kvôli ruskej invázii na Ukrajinu česká vláda v júni schválila zákaz štartu ruských a bieloruských športovcov na českom území. Bielorusko sa síce do vojny aktívne nezapojilo, umožnilo ale Rusku podnikať útoky zo svojho územia.

S dnešným vyhlásením vlády súznie aj výklad Národnej športovej agentúry, podľa ktorého by štartu ruských a bieloruských hráčov Tobolu na západe Čiech nemalo nič brániť.

"Ruskí futbalisti hrajúci za kazašský klub by podľa nášho výkladu mohli nastúpiť k stretnutiu v Plzni bez toho, aby došlo k porušeniu vládneho uznesenia, keďže sú členmi tímu nereprezentujúceho Rusko ani Bielorusko," citoval denník hovorcu Národnej športovej agentúry Jakuba Večerku.

Vládne nariadenie z júna podľa výkladu Národnej športovej agentúry platí len pre reprezentantov svojich krajín. Napriek tomu v júli na tenisovom Prague Open neštartovali žiadne ruské ani bieloruské hráčky po tom, čo polícia na rusínskom letisku jednu z nich nevpustila do Česka. Tenisti a tenistky z oboch týchto krajín štartujú na turnajoch pod neutrálnym statusom a bez štátnych symbolov.

Viac o téme: FC Viktoria Plzeň Petr Fiala Tobol Kostanaj Alimžan Kaldijarov
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Instagram/Alimžan Kaldijarov
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy