Znepokojivé výsledky štúdie: MS 2022 v Katare si vybrali krutú daň, veľmi smutný trend

Zranený Vinícius Júnior na trávnikuZranený Vinícius Júnior na trávniku Zdroj: SITA/AP/Lalo R. Villar

LONDÝN - Futbalisti v piatich elitných európskych ligách boli v druhej polovici sezóny 2022/23 v priemere zranení o osem dní dlhšie ako v úvode ročníka.

Podľa štúdie poisťovacej spoločnosti Howden je to dôsledok netradičného termínu majstrovstiev sveta, ktoré sa prvýkrát konali na jeseň uprostred sezóny. Podľa analýzy boli zranení hráči z anglickej, francúzskej, talianskej, nemeckej a španielskej ligy v októbri v priemere mimo hry 11,35 dňa.

Po šampionáte v Katare, ktorý sa uskutočnil v novembri a decembri, stúpla doba absencie v januári na 19,41 dňa. Najvyšší nárast bol pri zranení lýtka, členku a zadného stehenného svalu. Väčšie zdravotné problémy hráčov majú vplyv aj na finančné výdavky klubov a futbalových asociácií.

"Trend je jasný, potvrdzujú to dáta zo všetkých elitných európskych súťaží. Veríme, že naša analýza bude užitočná v ďalšej diskusii o preťažovaní hráčov v nabitom futbalovom kalendári," uviedol James Burrows zo spoločnosti Howden, ktorá dospela k záverom o narastajúcom počte zranení aj vlani.

Autori štúdie napočítali 3985 zranení v elitných ligách počas sezóny 2022/23. Hráčska asociácia FIFPRO už skôr upozornila, že skoro polovica účastníkov majstrovstiev sveta sa sťažovala na väčšiu únavu oproti minulým sezónam. Asi 44 percent futbalistov cítilo fyzické a 23 percent psychické vyčerpanie.

Viac o téme: UEFA Premier League Bundesliga Serie A Ligue 1 La Liga
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy