Reforma, ktorá mnohým naháňa strach: UEFA schválila nový formát Ligy majstrov

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP/Daniel Cole

HAMBURG - Do futbalovej Ligy majsteriek od sezóny 2025/26 bude postupovať viac tímov priamo.

Súčasný formát elitnej ženskej klubovej súťaže čelil kritike, pretože do skupinovej fázy sa automaticky kvalifikovali iba štyri celky. O zmenách informovala Únia európskych futbalových asociácií.

Liga majsteriek rovnako ako mužská Liga majstrov, ktorú čakajú zmeny už v budúcom ročníku, novo ponúkne hrací systém bez základných skupín. Osemnásť tímov v hlavnej fáze odohrá tri zápasy doma a tri vonku, potom bude nasledovať vyraďovacia časť.

Aktuálne v hlavnej časti ženskej LM nastupuje šestnásť celkov v štyroch štvorčlenných skupinách. Do hlavnej fázy priamo postúpili len obhajkyne trofeje a víťazky ligových súťaží z troch rebríčkovo najvyššie postavených krajín, zvyšné tímy museli absolvovať kvalifikáciu.

Výkonný výbor UEFA rozhodol, že do hlavnej fázy Ligy majsteriek od ročníka 2025/26 popri úradujúcich šampiónoch priamo postúpi držiteľ ligového titulu zo šiestich najvyššie postavených krajín a vicemajsterky z prvých dvoch.

Chystaná druhá pohárová súťaž pre ženské kluby sa bude hrať vo vyraďovacom formáte s celkom šiestimi kolami – prvým a druhým kolom, osemfinále, semifinále a finále.

"UEFA prikladá obrovský význam rozvoju ženského futbalu v posledných rokoch," konštatoval predseda UEFA Aleksander Čeferin.

Viac o téme: UEFA Liga majstrov Liga majsteriek
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy