Eduarda vo Wembley vypískali

Eduardo da SilvaEduardo da Silva Zdroj: SITA

LONDÝN - Chorvátsky futbalový reprezentant Eduardo da Silva zažil v stredu večer na trávniku londýnskeho Wembley rozporuplný večer. Pri kvalifikačnej prehre Chorvátov s Anglickom 1:5 sa ako jediný z hostí zapísal do listiny strelcov, po celý čas však čelil nepriazni domácich fanúšikov, ktorí na neho pri každom dotyku s loptou pískali.

Fanúšikovia tak reagovali hlavne nedávny simulatnský výstup hráča v play off Ligy majstrov proti škótskemu Celticu Glasgow (3:1). Eduardo vtedy v 28. minúte zariadil po nafilmovanom páde penaltu, ktorú sám premenil. Jeho počínanie vyvolalo búrku nevôle nielen na britských ostrovoch, ale v celom futbalovom svete. UEFA napokon útočníkovi s brazílskymi koreňmi udelila dvojzápasový dištanc.

Na svoj čin napokon Eduardo doplatil aj v stretnutí proti Anglicku. V 56. minúte za stavu 2:0 spadol v šestnástke domácich po súboji s obrancom Glenom Johnsonom. Aj televízne kamery potvrdili, že išlo o faul, no píšťalka rozhodcu Alberta Undiana Mallencoa zostala nemá. Tento moment rozčúlil aj trénera Chorvátov Slavena Biliča, podľa ktorého rozhodca obral jeho zverencov o možnosť zvrátiť nepriaznivo sa vyvíjajúce stretnutie.

"Premenená jedenástka mohla úplne zmeniť vývoj stretnutia," vyhlásil Bilič, ktorého neprekvapila reakcia fanúšikov na Eduarda.

"Na anglických štadiónoch to tak chodí. Diváci si vyberú jednu obeť a vypískajú ju,"

Po treste od UEFA vynechá Eduardo dva západy Arsenalu v skupinovej fáze Ligy majstrov. "Kanonieri" sa musia bez svojho strelca zaobísť v dueli proti Standardu Liege 16. septembra, chýbať im bude aj v zápase proti Olympiakosu Piraeus o dva týždne neskôr.   Informovala agentúra Reuters.

• Zdroj: en, TASR