Sparta prišla o ďalší mečbal: Slováci mali prsty pri všetkých góloch hostí

Marko Daňo, David Cinciala a Libor Hudáček oslavujú gól TřincaMarko Daňo, David Cinciala a Libor Hudáček oslavujú gól Třinca Zdroj: Profimedia

PRAHA - Hokejisti Třinca vyhrali v piatkovom semifinále play-off extraligy na ľade Sparty 3:2 a znížili stav série na 2:3 na zápasy. Pražania nevyužili ani druhý mečbal a finálový súper Pardubíc stále nie je známy.

Oceliari získali v úvodnej tretine dvojgólový náskok vďaka Markovi Daňovcovi a Mariánovi Adámkovi, v závere druhej časti znížil Filip Chlapík. V čase 56:30 upravil Adam Helewka na 3:1 a za 45 sekúnd skorigoval výsledok opäť Chlapík. Šiesty zápas sa bude hrať vo štvrtok od 17.00 h v Třinci.

Museli sa zaobísť bez kapitána.

Sparta nastúpila bez kapitána Michala Řepíka, ktorý dostal dvojzápasový disciplinárny trest za faul na Patrika Hrehorčáka z nedeľňajšieho zápasu. Do zostavy sa namiesto neho zaradil Kanaďan Stephen Harper. Oceliari víťaznú zostavu nezmenili a k dispozícii bol aj Hrehorčák. Na striedačke kryl brankárovi Ondrejovi Kacetlovi chrbát Marek Mazanec, ktorý sa zranil pri rozkorčuľovaní pred sobotňajším tretím duelom.

Do prvej šance sa dostal v 3. minúte domáci Konečný, ale z ľavého kruhu tesne minul protiľahlú tyč. Oceliari mohli otvoriť skóre pri vylúčení Kempného, ale Nestrašil nedokázal prekonať ležiaceho Kovářa. V oslabení sa snažil natlačiť do šance Forman. V čase 9:16 už sa hostia radovali. Od mantinelu pristrčil Cienciala puk za ľavý kruh Daňoví, ktorý trafil presne protiľahlý horný roh bránky.

Oceliari boli naďalej aktívnejší. Zo záporného uhla sa snažil prekonať sparťanského gólmana Hrehorčák a v 13. min už zvýšil náskok Adámek, ktorého strelu priviedol Hrabík a Kovář nemal šancu zareagovať. Třinecký bek ozdobil 300. zápas v extralige a pri oslave gól venoval svojmu pred týždňom narodenému synovi.

V druhej časti preveril Kovářa Helewka, Kacetl kryl Miklišovu ranu a za Třinec zahrozil po objatí bránky Roman. Oceliari dlho nepúšťali Pražanov do šancí. Až v 29. minúte bol blízko zníženia Kousal, ale jeho efektnej strele bekhendom z otočky chýbala presnosť.

Kováčik si poradil s Helewkovou ranou z ľavého kruhu. Sparta si pred koncom prvej tretiny vytvorila tlak a v poslednej sekunde prekonala Kacetla. Chlapík a Vitouch ešte neuspeli, ale potom už Chlapík teču Krejčíkove nahodenie skóroval.

V 44. min sa dočkala Sparta svojej prvej presilovky v stretnutí, ale až v závere Draveckého trestu musel Kacetl zasahovať po Sobotkovej strele z pozície medzi kruhmi. Třinec, hrajúci už od druhej tretiny bez kapitána Růžičku, naďalej pozorne bránil a nepúšťal Spartu dlho do šancí.

Naopak v 57. min sa šikovne uvoľnil Helewka, zasunul bekhendom puk za Kovářa a vrátil Ocelářom dvojgólový náskok. Za trištvrte minúty vrátil domácich na kontakt Chlapík. Sparťania sa potom 110 sekúnd pred koncom radovali aj z vyrovnania, ale predčasne. Moravčík síce dotlačil puk za Kacetla, třineckého brankára ale atakoval v bránkovisku Lajunen a po trénerskej výzve Třinca sudí Hribik a Ondráček gól neuznali.

Viac o téme: Česká extraliga HC Sparta Praha HC Oceláři Třinec