MBA Prievidza víťazom EYBL!

MBA Prievidza víťazom EYBLMBA Prievidza víťazom EYBL Zdroj: mbaprievidza.sk

Družstvo MBA Prievidza U13 nenašlo v celej sezóne Európskej mládežníckej basketbalovej ligy svojho premožiteľa (bilancia 12-0) a náš klub sa tak stal historicky prvým slovenským víťazom EYBL.

Na finálový turnaj do Talianska sme cestovali v zostave: Alex Pavlenda, Matej Richter, Karim Ahmed, Lukáš Denčiak, Dominik Košina, Leo Šutka, Šimon Bohát, Marco Petráš, Henrich Galko, Samuel Adámik, Adam Holík, zo zdravotných dôvodov chýbal Michal Müller a predchádzajúcich turnajov sa zúčastnili aj Tomáš Ličko, Andrej Kupka a Miroslav Hlinka.

V tejto sezóne štartovalo vo vekovej kategórii U13 celkovo 21 klubov z desiatich krajín. Zo Slovenska okrem Prievidze aj BSC Bratislava a RIM Basket Košice. Celkové poradie: 1. MBA Prievidza (SR), 2. Leii Bucarest (Rum.), 3. Istanbul Academy (Tur.), 4. Honved Budapest BA (Maď.)

Výsledky finálového turnaja:

MBA Prievidza – Roseto Basket Academy (Tal.) 88:68 (41:36)
Body MBA: Košina 30, Šutka 16, Pavlenda 14, Petráš 6, Holík 6, Ahmed 4, Adámik 4, Bohát 4, Richter 2, Denčiak 2, Galko

MBA Prievidza – Shooting Stars (Rum.) 101:47 (40:31)
Body MBA: Košina 19, Galko 17, Šutka 16, Pavlenda 13, Richter 13, Ahmed 8, Adámik 7, Petráš 4, Denčiak 2, Holík 2, Bohát

semifinále:

MBA Prievidza – Honved Budapest BA (Maď) 95:71 (53:37)
Body MBA: Košina 27, Šutka 16, Pavlenda 13, Galko 12, Richter 10, Ahmed 7, Holík 5, Bohát 3, Adámik 2, Denčiak, Petráš

finále:

MBA Prievidza – Leii Bucarest (Rum.) 69:65 (27:34)
Body MBA: Košina 26, Šutka 14, Ahmed 10, Petráš 8, Richter 7, Pavlenda 4, Holík, Galko, Bohát

Za MVP turnaja bol vyhlásený Dominik Košina, za MVP mužstva Alex Pavlenda a do All-Stars turnaja sa dostal Leo Šutka.

Priebeh finálového turnaja zhodnotil tréner Marek Bulík: "Víťazstvo vo finále EYBL je fantastický úspech pre MBA Prievidza, ale osobne si myslím, že aj pre celý slovenský basketbal. Ak má pamäť neklame, lebo EYBL sa hrá už dlho, tak je to prvýkrát čo slovenský tím vyhral túto medzinárodnú súťaž. V európskej lige sme odohrali 12 zápasov a podarilo sa nám všetkých 12 aj vyhrať.

Finálový zápas bol suverénne najťažší, hrali sme proti víťazovi druhej skupiny Leii Bucarest, ktorí do finále prehrali iba jeden zápas. Bol to extrémne náročný zápas, Rumuni hrali počas celého stretnutia zónu 3-2, veľmi často zone press po celom ihrisku. Môžem povedať, že doteraz sme sa s takým štýlom hry nestretli. Takticky to bol zápas na úrovni U15.

Nezačali sme dobre, prehrávali sme už o 14 bodov. Postupne sme sťahovali. Mali sme výborný vstup do druhého polčasu. Cez prestávku sme si nakreslili, čo môže do tej zóny platiť. Zmazali sme náskok súpera a skóre sa až do konca zápasu prelievalo zo strany na stranu. Tímovou hrou a agresívnou obranou sme to otočili.

Nerád chválim jednotlivcov, ale v poslednej štvrtine dal 8 dôležitých bodov Marco Petráš, ktorý nie je vychýrený strelec. Teší ma ako trénera, že sme dostali pochvalné slová na basketbal, aký sme hrali, od súperov aj ďalších trénerov. Budúci víkend nás čakajú Majstrovstvá Slovenska v Bratislave."