Kamerun sa po ôsmich rokoch vracia na MS

Webo Kouamo Pierre AchileWebo Kouamo Pierre Achile Zdroj: SITA

JOHANESBURG - Futbaloví reprezentanti Kamerunu sa v sobotu stali 26. účastníkmi svetového šampionátu 2010, ktorý sa uskutoční v Juhoafrickej republike. O ich postupe rozhodlo víťazstvo v záverečnom 6. kole A-skupiny III. fázy africkej kvalifikácie na pôde Maroka (2:0). Úspešnými strelcami boli Achille Webo a Samuel Eto\'o.

Hlavný konkurent Kamerunu Gabon, ktorý zaostával o bod, v sobotu prehral v Togu 0:1. Kamerunčania sa naposledy predstavili medzi elitou v roku 2002 v Japonsku a Kórejskej republike. Maximom pre nich zatiaľ je štvrťfinále z roku 1990 v Taliansku. Medzi elitou si zahrajú po šiesty raz.

Sobotňajšie zápasy nepriniesli definitívne rozhodnutie, ktoré tri tímy sa pridajú k šestici účastníkov futbalových MS 2010. K Pobrežiu Slonoviny, Ghane a Juhoafrickej republike (kvalifikovala sa automaticky ako usporiadateľ) pribudli iba Nigéria a Kamerun, lebo v C-skupine sa zrodilo dvojgólové víťazstvo Egypta nad Alžírskom, čo znamená, že tieto tímy sa v boji o postup stretnú ešte raz v dodatkovom zápase v stredu 18. novembra na neutrálnej pôde v sudánskom Chartúme. Obe mužstvá totiž ukončili účinkovanie v skupine s 13 bodmi, úplne rovnakým skóre (9:4) a úplne rovnakou bilanciou zo vzájomných stretnutí, keď Alžírsko vyhralo doma nad Egyptom 3:1.

V tomto šlágri záveru africkej časti kvalifikácie viedol Egypt v Káhire od 2. minúty gólom Amra Zakiho 1:0, lenže potom režírovali zápas Alžírčania a domáci gólman El Hadary mal plné ruky práce. Egypt bol blízko k druhému gólu až v 80. minúte, keď po rohu Aboutriku dobre mierenú hlavičku Al-Muhamadiho vyrazil alžírsky gólman Gaouaoui. V piatej minúte nadstaveného času však už bol bezmocný aj on. Nádeje Egypťanov na postup udržal perfektne umiestnenou hlavičkou Emad Moteab - 2:0. Dvadsaťšesťročný útočník prišiel na ihrisko až v 65. minúte za Amra Zakiho, strelca úvodného gólu.

V A-skupine vyhral Kamerun na ihrisku Maroka 2:0 a s 13 bodmi obsadil prvú priečku. Skóre duelu otvoril v 18. minúte Achille Webo, postupovú poistku pridal v 52. minúte trojnásobný najlepší futbalista Afriky Samuel Eto´o. Kamerunská reprezentácia vedená francúzskym koučom Paulom Le Guenom, ktorý prevzal Kamerun v nezávideniahodnej situácii (po 2 zápasoch malo na konte len 1 bod) od Nemca Otta Pfistera vlani v auguste, sa na MS kvalifikovalo rekordný šiesty raz (1982, 1990, 1994, 1998, 2002, 2010). Gabon, ktorý mal pred záverečným šiestym kolom tiež šancu na postup, prehral v Togu 0:1.

V B-skupine dokázala Nigéria takmer nemožné. Zlikvidovala dvojbodovú stratu na Tunisko a štvrtý raz v histórii sa kvalifikovala na MS (1994, 1998, 2002, 2010). Hrdinom víťazného zápasu v Keni bol Obafemi Martins, ktorý strelil v 83. minúte víťazný gól na 3:2 a ešte predtým v 62. minúte vyrovnával na 1:1. Zaujímavé je, že na trávnik prišiel hráč nemeckého Wolfsburgu až v 60. minúte v čase, keď Keňa viedla 1:0. Tunisko, ktoré bolo pred 6. kolom na čele B-skupiny, prehralo v Mozambiku 0:1 gólom z 83. minúty, čím si zahatalo cestu do JAR a prišlo o štvrtý štart na svetovom šampionáte v rade.

Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí 6. kola III. fázy africkej časti kvalifikácie o postup na MS 2010 vo futbale:

Keňa - Nigéria 2:3 (1:0)
Góly: 16. Oliech, 79. Wetende - 62. a 83. Martins, 65. Yakubu.

4. Rwanda 6 0 2 4 1:8 2
O postupujúcom rozhodne dodatkový zápas v stredu 18. novembra na neutrálnej pôde v sudánskom Chartúme.