MS 20: USA prerušili nadvládu Kanady

Radosť hráčov USA zo zisku tituluRadosť hráčov USA zo zisku titulu Zdroj: SITA

SASKATOON - Titul majstrov sveta hokejistov do 20 rokov si v stredu v kanadskom Saskatoone vybojovali po druhý raz v histórii Američania. V mimoriadne kvalitnom a dramatickom finálovom dueli si americkí hokejisti poradili s domácimi Kanaďanmi 6:5 po predĺžení, keď o ich triumfe rozhodol v 65. min John Carlson. V zápase o bronz zdolalo Švédsko prekvapenie šampionátu zo Švajčiarska hladko 11:4.

Američania odplatili vo finále "javorovým listom" takmer rovnakú prehru zo základnej skupiny, keď im podľahli na Silvestra 4:5 po nájazdoch. Americkí hráči prestrihli Kanaďanom zlatú triumfálnu šnúru, ktorá trvala päť rokov. Sami sa predtým tešili z titulu len raz - v roku 2004. Zverenci trénera Deana Blaisa sa mohli tešiť už v riadnom hracom čase, ale v záverečnej trojminútovke premrhali dvojgólový náskok 5:3. Kanaďania vyrovnali dvoma gólmi svojho kanoniera Jordana Eberleho z 58. a 59. min, ale v predĺžení už potrebné šťastie nemali. Carlsonova nečakaná strela švihom z ľavej strany znamenala rýchlu smrť a začiatok bezbrehej americkej radosti. Devätnásťročný obranca, ktorý je pod krídlami Washingtonu, strelil víťazný gól už v zápase so Švédmi v semifinále. Pre Carlsona bol presný zásah v predĺžení druhým vo finále.

"Iba som privrel oči a vystrelil som. Bolo to neuveriteľné," poznamenal podľa iihf.com Carlson.

Kanaďania si vo finále spomenuli na zázračný obrat pred rokom v semifinále s Ruskom a dokázali ešte dvojgólové vedenie súpera vynulovať. Na rozdiel od Ottawy 2009 však v konečnom účtovaní už neboli úspešní.

"Mali sme pohodlné vedenie, ale Kanaďania urobili neuveriteľné veci. Môj prvotný pocit bol, že sme stratili zápas, keď vyrovnali. Našťastie sme sa pozberali a Carlson rozhodol,“ uviedol tréner USA Dean Blais a obranca Chris Bourque ho doplnil: "Myslím, že sme mali extrémne šťastie, že sme dali ten gól. Zvyčajne po dvoch inkasovaných góloch v závere, mužstvo prestane hrať. Do predĺženia sme vstupovali s tým, že sme si povedali, že to dokážeme. Nepozerali sme sa na minulosť, ale na budúcnosť."

Američanom sa vypláca ich mládežnícky program. Sedem členov zo súčasného kádra vyhralo majstrovstvá sveta do 18 rokov 2009. S Kanadou majú po utorku na MS do 20 rokov bilanciu 27 prehier, šesť víťazstiev a tri remízy. Vo finále so svojim zámorským súperom hrali tretíkrát, v roku 1997 prehrali vo Švajčiarsku 0:2, pred šiestimi rokmi vo Fínsku vyhrali 4:3. Kanaďania napokon nezískali šiesty titul v rade, päť titulov za sebou získali aj v období rokov 1993 až 1997. Javorové listy hrali deviate finále v rade od roku 2002 a z posledných dvanástich šampionátov si vždy odvážali medailu.

"Sme veľmi sklamaní. Vrátili sme sa do zápasu a nedokázali sme vystúpiť na vrchol. Na turnaj sme prišli s cieľom získať zlato,“ povedal Jordan Eberle.

Kanada "20" - USA "20" 5:6 po predĺž. (2:2, 1:1, 2:2 - 0:1)

Góly: 3. Adam (Caron), 17. Nemisz (Kadri, Hall), 24. Hall (Adam), 58. Eberle (Pietrangelo, Hall), 59. Eberle (Ellis, Kadri) - 14. Kreider (Palmieri, Jenks), 15. Schroeder (Bourque, Donovan), 22. Carlson (Kristo, McRae), 45. D Amigo (Stepan), 47. Stepan (D Amigo). 65. Stepan (Carlson, Ramage)

Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše Pietrangelo (Kan.) 10 min za nešport. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Laaksonen (Fín.), Lärking (Švéd.) - Schulz (Nem.), Tillerkvist-Jonsson (Švéd.), 15 171 divákov