VIDEO Prvými semifinalistami Ghana a Alžírsko

Na ihrisku sa bojovalo o každý centimeterNa ihrisku sa bojovalo o každý centimeter Zdroj: SITA

LUANDA/CABINDA - Africký pohár národov sa dostáva do svojej záverečnej fázy. V dramatických štvrťfinálových súbojoch sa hral kvalitný futbal s množstvom šancí na oboch stranách. Štvornásobní majstri \"čierneho kontinentu\" z Ghany zvíťazili v úvodnom zápase nad domácou Angolou najtesnejším rozdielom 1:0 (1:0).

O jediný gól stretnutia sa už v 16. min postaral pred 50-tisícovou kulisou útočník francúzskeho prvoligového klubu Stade Rennes Asamoah Gyan. Po tomto presnom zásahu Angola prvýkrát na turnaji prehrávala a napokon sa z úderu nedokázala spamätať až do úplného konca. Ghana, ktorej v dueli proti domácej reprezentácii chýbalo viacero opôr vrátane stredopoliara FC Chelsea Michaela Essiena, sa v semifinále stretne s úspešnejším mužstvom z pondelňajšieho duelu medzi Zambiou a Nigériou.

Alžírčania sa do semifinále prebojovali po dlhých 20 rokoch po víťazstve nad Pobrežím Slonoviny 3:2 po predĺžení. Oveľa bližšie k postupu medzi najlepšie kvarteto pritom boli "Sloni", ktorí v zápase dvakrát vyhrávali. Už v 4. min otvoril skóre zápasu Salomon Kalou, ktorého gól dokázal v 40. min vymazať Matmour. V 89. min naklonil misky váh na stranu favoritov nádhernou strelou z 26 metrov presne do pravého horného rohu bránky Abdul Kader Keita. V 92. min však dokázal vyrovnať hlavou Bougherra a poslal duel do predĺženia. V ňom sa už po troch minútach presadil Bouazza a rozhodol o tom, že Pobrežie Slonoviny z hviezdami ako Kolo Touré či Didier Drogba cestuje domov.

"Ideme od zápasu k zápasu. Dostali sme sa na majstrovstvá sveta a aj na Africkom pohári národov postupujeme ďalej. To hovorí za všetko. Myslím si, že sme dnes umlčali všetkých kritikov," povedal strelec vyrovnávajúceho gólu na 2:2 Madjid Bougherra.

Alžírsko sa v semifinále stretne s víťazom zápasu medzi Egyptom a Kamerun. V prípade postupu prvého menovaného tímu sa zopakuje dodatkový duel o postup na tohtoročné majstrovstvá sveta v JAR, v ktorom vyhralo Alžírsko nad Egyptom 1:0

Angola - Ghana 0:1 (0:1)
Gól: 16. A. Gyan

Pobrežie Slonoviny - Alžírsko 2:3 po predĺžení (2:2, 1:0)
Góly: 4. S. Kalou, 89. A. Keita - 40. Matmour, 90.+ Bougherra, 93. Bouazza

Zostávajúci program štvrťfinále Afrického pohára národov 2010 vo futbale:
Pondelok 25. januára: Egypt - Kamerun (17.00 h, Benguela), Zambia - Nigéria (20.30, Lubango).

• Zdroj: SITA, youtube