VIDEO Slovenský repredom otvoril aj Bondra

Slovenský repredom
Slovenský repredom

VANCOUVER – V dejisku XXI. zimných olympijských hier slávnostne otvorili Slovenský reprezentačný dom, ktorý už tradične v hostiteľskom meste najväčšieho športového sviatku na planéte prezentuje nielen slovenského olympijské hnutie, ale i gastronómiu, folklór, či kultúru.

 

Po prvý raz od premiéry domu v Nagane v roku 1998 bude v jeho priestoroch aj verejná zóna otvorená pre bežných návštevníkov.

 

Symbolickú pásku za asistencie prezidenta Slovenského olympijského výboru Františka Chmelára v budove Medzinárodného filmového centra v centre Vancouveru prestrihli ministerka provincie Britská Kolumbia pre medzinárodné vzťahy Naomi Jamamotová, kanadská krasokorčuliarska majsterka sveta z roku 1973 v Bratislave Karen Magnussenová a generálny manažér hokejovej reprezentácie Peter Bondra.

 

"Kanada je veľká a Slovensko malé, no majú mnoho spoločného. Krásnu krajinu plnú dobrých ľudí, ktorí majú šport hlboko vo svojom srdci a chcú športovať. Prišli sme sem, aby sme sa zúčastnili na XXI. zimných olympijských hrách a sme veľmi šťastní, že ich hostí práve Vancouver," vyhlásil prezident SOV.

 

"Pre mňa je to nádherná udalosť zúčastniť sa na otvorení slovenského domu, lebo práve zo Slovenska som si odniesla najkrajšie zážitky. V Bratislave som sa stretla s úžasnými ľuďmi ako bol Ondrík Nepela, či jeho trénerka Hilda Múdra," komentovala rodáčka z Vancouveru Magnussenová, ktorá rok pred bratislavským titulom získala na ZOH v Sappore striebro.

 

Na slávnosti sa mal pôvodne zúčastniť aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, avšak pre snehovú búrku zrušili jeho let z Viedne a v čase otvorenia domu sa nachádzal iba v Calgary. Športovú obec zastupovali prevažne členovia realizačných tímov, zo športovcov sa iba na krátku chvíľu zastavila skupinka hokejistov Ľuboš Bartečko, Martin Štrbák, Ivan Baranka a Rastislav Staňa, z Whistleru sa dostavil iba kompletný tím bobistov, ktorých čakajú súťaže až v druhej polovici olympiády.


Slovenský reprezentačný dom pravidelne hostí domáce i medzinárodné osobnosti nielen športového, ale i kultúrneho a politického života. V minulosti už boli slovenskými hosťami japonský, či monacký princ, čestný prezident Medzinárodného olympijského výboru Juan Antonio Samaranch, či množstvo olympijských víťazov. Jedným z prvých a neprehliadnuteľných velikánov sveta športu vo vancouverskom dome sa stal bývalý basketbalista a dvojnásobný strieborný olympijský medailista Vlade Divac v role šéfa Srbského olympijského výboru.

 

 

 
Tu bude player
 
 
 

 

Stiahni si pozadia olympionikov do mobilu  


Zdroj:
TASR
Foto:
TASR

DISKUSIA