Nemecká koncovka uľahčila Švédom cestu k bodom

Henrik Zetterberg a John Tripp Henrik Zetterberg a John Tripp Zdroj: SITA

VANCOUVER - Švédski hokejisti vyhrali v úvodnom kole C-skupiny olympijského turnaja nad Nemeckom 2:0.

Švédi rozohrali turnaj vo veľkom tempe a sprvoti aj kombinačne na vysokej úrovni. Postupne však Nemci dôrazným korčuľovaním vyrovnali hru a jej obraz bol príťažlivý. Šance si vytvárali najmä dvojičky ako Bäckström-Alfredsson, Forsberg-Zetterberg a Hecht-Goc. Na začiatku druhej časti po nepochopiteľnej brutalite Oduyu hrali Nemci minútovú presilovku o dvoch hráčov a hrali ju skvele. Zo spŕšky jedovatých striel pristáli Hechtova a Ehrhoffova na žrdi a smoliarsku fázu nečakane dobre hrajúceho outsidera zavŕšil šťastný presilovkový gól Öhlunda. Vzápätí rozhodcovia omylom vylúčili Butenschöna.

Švédi po dlhom čase získali veľkú prevahu, lenže v polovici 20-minútovky mali šance v presilovke Sturm a Felski, pričom Švédov držal brankár Lundqvist. Na 2:0 po chybe Sulzera a krásnej štrikovačke Bäckströma zvýšil Eriksson a vzápätí Sedinovcom šach takmer do prázdnej bránky pokazil Weinhandl. Záver zápasu si Švédi ustrážili, ale do klaksónu nemali nič isté. Nemci sa postarali o najvyrovnanejší z prvých piatich zápasov turnaja a doplatili na zlú koncovku.

C-skupina:
Švédsko - Nemecko 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
Góly: 5. Öhlund (Enström, Weinhandl), 35. Eriksson (Bäckström). Rozhodcovia: Joanette, Pelerin (obaja Kan.) - Kiuča (Ukr.), Nelson (USA). Vylúčení: 4:6 na 2 min., navyše: Oduya - Müller (obaja za narazenie zozadu), presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 16.966 divákov.

Švédsko: Lundqvist - Enström, Öhlund, Kronwall, Lidström, Johansson, Tallinder, Oduya, Murray - Weinhandl, H. Sedin, D. Sedin - Hörnqvist, Zetterberg, Forsberg - Alfredsson, Bäckström, Eriksson - Modin, Pahlsson, Franzen

Nemecko: Greiss - Seidenberg, Ehrhoff, Sulzer, Ficenec, Butenschön, Holzer, Bakos, Schmidt - Goc, Sturm, Hecht - Felski, Tripp, Rankel - Klinge, Hospelt, Müller.