Svindal zlatý v super-G pred Millerom

Víťaz super G Aksel Lund SvindalVíťaz super G Aksel Lund Svindal Zdroj: SITA

WHISTLER - Olympijským víťazom v super-G sa v piatok vo Whistleri stal nórsky lyžiar Aksel Lund Svindal (27). Striebro so stratou 28 stotín si vybojoval Američan Bode Miller, bronz prekvapujúco jeho málo známy krajan Andrew Weibrecht (+0,31).

Pre 27-ročného Svindala to je vo Whistleri druhý olympijský kov po striebre v pondelňajšom zjazde. Celkovo získal siedmu medailu z vrcholných podujatí v jeho kariére, ktorú zdobia štyri zlatá.

"Keď som zišiel do cieľa, chvíľu, na zlomok sekundy som váhal pozrieť sa na tabuľu. Vedel som, že sa mi jazda vydarila, ale myslel som si, že to nemusí stačiť na medailu. Keď som zbadal, že som na čele, oblial ma pocit šťastia, aj keď ešte zlato nebolo isté. Ale napokon to vydržalo a ja som olympijský šampión. Aj preto, že sa mi vyhýbali zranenia a na hry som šiel bez tlaku, s čistou hlavou," vyznal sa Svindal.

Miller má už štvrtý olympijský kov, ale tretí strieborný a bronz získal v pondelok. Aj jeho zbierku rozširujú zábery na MS, kde nazbieral štyri tituly a striebro. Popri týchto borcoch je Weibrecht (24) chudobný príbuzný, veď pretekár bol doteraz bez prenikavého úspechu, ak sa zaň nepovažuje desiata priečka v zjazde Svetového pohára spred dvoch rokov.

Zaujímavosťou je, že Svindal mal síce na Millera zrejmý odstup, ale pretekárov na 2. a 7. priečke delilo len 12 stotín. Alpská veľmoc opäť prepadla a s rakúskymi lyžiarmi to vyzerá zle-nedobre. V zjazde mimo pódia v super-G aj mimo prvej desiatky, v štyroch súťažiach len prekvapujúci bronz Elisabeth Görglovej v zjazde.

Výsledky super-G:

1. Aksel Lund Svindal (Nór.) 1:30,34, 2. Bode Miller (USA) +0,28 s, 3. Andrew Weibrecht +0,31 (USA), 4. Werner Heel (Tal.) +0,33, 5. Eric Guay (Kan. ) +0,34, 6. Christoph Innerhofer (Tal.) +0,39, 7. Patrick Staudacher (Tal.) +0,40, 8. Carlo Janka (Švaj.) +0,49, 9. Tobias Grünenfelder (Švaj.) + 0,56, 10. Didier Cuche (Švaj.) +0,72.