Zmoray nepostúpil do finále, na čele jasne Ammann

Tomáš Zmoray počas hlavnej súťaže v skokoch na lyžiachTomáš Zmoray počas hlavnej súťaže v skokoch na lyžiach Zdroj: SITA

WHISTLER - Slovenský skokan na lyžiach Tomáš Zmoray obsadil na veľkom mostíku HS 140 na XXI. ZOH vo Vancouveri konečné 43. miesto.

Zverenec trénera Milana Filipka dosiahol pri olympijskom debute v hlavnej súťaži vo Whistleri v prvom kole výkon 108 m a od rozhodcov dostal známku 77,5 bodu. Zmoray nepostúpil do 2. kola medzi elitnú tridsiatku, v porovnaní s piatkovou kvalifikáciou si však polepšil o sedem priečok, hoci skončil o 11,5 m menej.

Švajčiar Simon Ammann bol na najlepšej ceste zaknihovať zlatý double. Olympijský víťaz zo stredného mostíka zaletel do vzdialenosti 144 m a usadil sa na čele s náskokom 6,6 bodu pred Poliakom Adamom Malyszom. Tretí bol Fín Matti Hautamäki, až za ním sa zaradilo kvarteto favorizovaných Rakúšanov v poradí Andreas Kofler, Gregor Schlierenzauer, Wolfgang Loitzl a Thomas Morgenstern. Ammann v prípade zisku zlata zopakuje husársky kúsok zo ZOH 2002 v Salt Lake City a vyrovná zápis legendárneho Fína Mattiho Nykänena, ktorý doposiaľ ako jediný vybojoval štyri najcennejšie kov& v individuálnych súťažiach.

Výsledky po 1. kole:

1. Simon Ammann (Švajč.) 144,7 bodu (144 m), 2. Adam Malysz (Poľ.) 138,1 (137 m), 3. Matti Hautamäki (Fín.) 131,7 (134 m), 4. Andreas Kofler 127,2 (131,5 m), 5. Gregor Schlierenzauer 125,4 (130,5 m), 6. Wolfgang Loitzl 124,1 (129,5 m), 7. Thomas Morgenstern (všetci Rak.) 123,6 (129,5 m), 8. Michael Neumayer (Nem.) 122,5 (130 m), 9. Antonín Hájek (ČR) a Anders Jacobsen (Nór.) obaja 119,4 (obaja 128 m),...43. Tomáš Zmoray (SR) 77,4 (108 m) - nepostúpil do finálového 2. kola