V posledných pretekoch výhra Neunerovej, Kuzminová ôsma

Magdalena NeunerováMagdalena Neunerová Zdroj: SITA

VANCOUVER - Víťazkou pretekov biatlonistiek na 12,5 km s hromadným štartom na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri sa stala Nemka Magdalena Neunerová. Na týchto ZOH po stíhacích pretekoch získala už svoje druhé zlato, v šprinte bola druhá. Striebro si vybojovala minuloročná majsterka sveta v tejto disciplíne Ruska Oľga Zajcevová, ktorá bola o 5,5 sekundy pomalšia.

Nemecký úspech zvýraznila bronzom Simone Hauswaldová, ktorá zaostala o 7,3 s. Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová skončila ôsma, do cieľa dobehla 43,3 s za novou olympijskou víťazkou.

"Bola to pre mňa najťažšia súťaž na tejto olympiáde. Sneh bol veľmi mokrý, trať mimoriadne náročná. Vzhľadom na to som s ôsmym miestom spokojná. Už predpoludním ma potešil bronz Paľa Hurajta. Máme kompletnú medailovú zbierku. Myslím si, že pre takú malú krajinu, ako je Slovensko, je takáto bilancia obrovským úspechom," povedala v cieli unavená, ale spokojná Anastasia Kuzminová.

Dvadsaťpäťročná Kuzminová vybiehala ako víťazka úvodných rýchlostných pretekov so štartovým číslom 1. V prvom 2,5 km dlhom okruhu sa pohybovala na čelných pozíciách, boli momenty, keď ťahala celý 30-členný balík. Na prvej streleckej položke v ľahu jej nevyšiel hneď úvodný výstrel. Začala teda presne rovnako ako rýchlostné preteky, v ktorých nakoniec triumfovala. Po odkrúžení trestného okruhu sa zaradila na 18. miesto, za v tom čase vedúcou Ruskou Svetlanou Slepcovovou zaostávala o 24,4 s.

Druhý okruh absolvovala s rovnako skvelou bežkyňou Nemkou Magdalenou Neunerovou, ktorá takisto netrafila v úvode jeden terč a spoločne sa potiahli až na začiatok druhej desiatky výsledkovej listiny. Nasťa však nebola stopercentná ani druhej streľbe v ľahu. Tam jej ušiel druhý výstrel a opäť klesla na 18. miesto. Na čele sa striedali bezchybne strieľajúce biatlonistky, ktorých ešte aj po druhej streľbe ostalo sedem. Líderkou takmer celého tretieho okruhu bola Nemka Simone Hauswaldová tesne prenasledovaná minuloročnou majsterkou sveta z juhokórejského Pjongčangu Ruskou Oľgou Zajcevovou.

Po tretej streľbe - prvej v stoji však už opäť bolo všetko inak. Dopredu sa predrala Ruska Oľga Medvedcevová, ktorá pred štyrmi rokmi v Turíne, kde štartovala ešte pod svojím dievčenským menom Pylevová, musela vrátiť striebornú medailu z vytrvalostných pretekov, pretože neprešla dopingovou kontrolou. Držala sa jej už iba Slovinka Teja Gregorinová, ktorá takisto zvládala streľbu bez zaváhania. Kuzminová opäť zaváhala, na tretej položke jej ušiel tretí terčík. Nasledoval jej ďalší prepad vo výsledkovej listine, bola devätnásta. Zajcevová medzitým uplatnila svoje bežecké kvality a dotiahla sa na vedúce duo a na strelnicu prišli všetky tri prakticky spoločne. Tam bola z nich bezchybná iba Zajcevová, fantastický výkon však predviedla Nemka Magdalena Neunerová, ktorá veľmi rýchlo a presne zostrelila všetkých päť terčov. Kuzminová konečne takisto trafila päť terčov a hneď sa posunula do prvej desiatky.

Neunerová je zrejme absolútnou bežeckou jednotkou medzi biatlonistkami a dokázala to aj v záverečnom okruhu. Veľmi rýchlo zlikvidovala náskok svojich súperiek a pokojne si dobehla do cieľa po svoje druhé zlato na tejto zimnej olympiáde. Za ňou bojovali o zvyšné miesta na stupňoch víťazov Ruska Zajcevová a Nemka Hauswaldová. Úspešnejšia bola ruská reprezentantka. Kuzminová bojovala až do posledných metrov a nakoniec bolo z toho veľmi slušné ôsme miesto. Vzhľadom k tomu, ako sa pre ňu preteky od úvodu vyvíjali, je to veľmi dobrý výsledok. Na konto jej pribudne z účtu Slovenského olympijského výboru ďalších 4000 eur.

Preteky s hromadným štartom žien na 12,5 km:

1. Magdalena Neunerová (Nem.) 35:19,6 (2 tr. okr.), 2. Oľga Zajcevová (Rus.) +5,5 (1), 3. Simone Hauswaldová (Nem.) 7,3 (2), 4. Oľga Medvedcevová (Rus.) 21,2 (0), 5. Teja Gregorinová (Slovin.) 29,4 (1), 6. Darja Domračevová (Biel.) 33,6 (1), 7. Sandrine Baillyová (Fr.) 42,4 (2), 8. Anastasia Kuzminová (SR) 43,3 (3)

• Zdroj: TASR, SITA