Česi proti Lotyšom rozhodli až v predĺžení

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

VANCOUVER - Českí hokejisti zdolali v kvalifikačnom zápase o štvrťfinále olympijského turnaja Lotyšsko tesne 3:2 po predĺžení a v štvrťfinále si zmerajú sily s Fínskom.

Oba tímy predvádzali rýchly, dynamický hokej a v úvode sa zahriali obaja brankári. Česi postupne získali väčšiu kontrolu a Lotyši museli pritvrdiť, čo vyústilo do vylúčenia Pujacsa. Česi prvú presilovku rozohrali veľmi dobre, získali veľa odrazených pukov a po strele Kubu a dorážke Rolinka viedli 1:0. Následne priadli aj Lotyši, začali lepšie forčekovať a vypracovali si aj niekoľko dobrých príležitostí. Ich rozlet však zastavil druhý gól Čechov. V 12. minúte pri mantineli vybojoval puk Krejčí, poslal ho medzi kruhy na Fleischmanna, ktorý švihom prekonal Masalskisa.

V úvode druhej tretiny mali Lotyši k dispozícii minútu a pol presilovku o dvoch hráčov. Okamžite sa usadili v útočnom pásme a Vokouna zasypali spŕškou striel. Český gólman však bol pozorný a zázračným zákrokom zneškodnil aj dorážku Cipulisa, keď sa bleskovo presunul na opačnú stranu bránky a puk zastavil na čiare korčuľou. Lotyši sa počas presiloviek dostali na koňa a s favoritom hrali vyrovnanú hru. V istých momentoch boli dokonca lepší a Čechom robili obrovské problémy, no nedokázali skórovať. Napriek tomu, že si vytvorili dostatok gólových príležitostí, vždy stroskotali na Vokounovi. Naopak, po veľkej chybe Masalskisa, ktorý zbytočne vykorčuľoval ďaleko z bránky, mohli inkasovať tretí gól, no Vašíček napálil iba žŕdku.

Aj v tretej tretine to bol vyrovnaný hokej. Lotyši dobre bránili stredné pásmo a súperom komplikovali prechod do útoku. Mužstvá ponúkli atraktívny hokej a nechýbali ani šance, no všetky skončili na brankároch, ktorí boli pre oba tímy veľkými oporami. Česi si vytvorili väčší tlak až počas presilovky, no nevyužili ho a vzápätí zachránil dvojgólový náskok Vokoun. Lotyši však v 53. minúte predsa len skórovali, keď sa zblízka trafil Niživijs. Tri minúty pred koncom navyše prekonal Vokouna aj M. Redlihs a zápas posunul do predĺženia. V ňom mali viac šťastia českí hokejisti, keď po Fleischmannovej prihrávke trafil Krejčí medzi Masalskisove betóny.

Kvalifikácia o štvrťfinále:

Česko - Lotyšsko (2:0, 0:0, 0:2 - 1:0)

Góly: 6. Rolinek (Kuba, Havlát), 12. Fleischmann (Krejčí, Červenka), 66. Krejčí (Fleischmann) - 53. Niživijs (K. Redlihs). Rozhodcovia: McCreary (Kan.), Reiber (Švajč.) - Novák (SR), Winnekens (Nem.), vylúčení: 5:5 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 5448 divákov.

Česko: Vokoun - Židlický, Kuba, Polák, Kaberle, Hejda, Kubina, Z. Michálek, Blaťák - Erat, Plekanec, Eliáš - Jágr, Čajánek, M. Michálek - Červenka, Krejčí, Fleischmann - Havlát, Vašíček, Rolinek

Lotyšsko: Masalskis - Skrastinš, K. Redlihs, Bartulis, Sotnieks, Rekis, Pujacs - Karsums, Sprukts, Ankipans - Vasiljevs, Niživijs, Cipulis - M. Redlihs, Darzinš, Berzinš - Daugavinš, Širokovs, Meija