Björndalen so zlatom myslí aj na Soči 2014

Ole Einar BjörndalenOle Einar Björndalen Zdroj: SITA

WHISTLER - Po sklamaní v predchádzajúcich pretekoch sa napokon fenomenálnemu nórskemu biatlonistovi Olemu Einarovi Björndalenovi podarilo získať šieste olympijské zlato. Tridsaťšesťročný rodák z Drammenu bol členom víťaznej štafety na 4 x 7,5 km, ktorá triumfovala v piatkových pretekoch na zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri.

Björndalen má na svojom konte už 11 cenných kovov z olympiád, z toho šesť zlatých, štyri strieborné a jeden bronzový, čím sa zaradil na druhú priečku v poradí najúspešnejších športovcov v histórii zimných olympijských hier (1924 - 2010) za svojho krajana, bežca na lyžiach Björna Dählieho (beh na lyžiach 8 - 4 - 0).

"Keď som zostrelil všetkých päť terčov na záverečnej položke, vedel som, že víťazstvo nám už neunikne. Bol to naozaj fantastický pocit," povedal v cieli šťastný Björnadeln, ktorý predtým obsadil v pretekoch s hromadným štartom 27. miesto, v šprinte bol sedemnásty a v stíhačke prišiel do cieľa na siedmej pozícii. Okrem toho získal vo Vancouveri striebornú medailu vo vytrvalostných pretekoch na 20 km.

"Sú to pre mňa fantastické olympijské hry," povedal Björndalen, ktorý ešte pred týždňom po svojich neúspechoch označoval ZOH vo Vancouveri za pre neho katastrofické.

"Nepredvádzal som optimálne výkony, ale pred štafetou som všetko hodil za hlavu a vyšlo to. Cítim sa absolútne úžasne. Skúsim sa aj počas nasledujúcich štyroch rokov pripraviť čo najlepšie, aby som aj v roku 2014 v Soči patril k adeptom na medaily," dodal napokon Ole Einar Björndalen, ktorý v čase nasledujúcich ZOH bude mať 40 rokov.