Demitra prvý v kanadskom bodovaní pred Mariánom Hossom

Pavol DemitraPavol Demitra Zdroj: SITA

VANCOUVER - Na prvých miestach produktivity olympijského turnaja figurujú slovenskí hokejisti. V kanadskom bodovaní sa stal premiantom Pavol Demitra s 10 bodmi za tri góly a sedem asistencií. Za svojím krajanom nasledoval s deviatimi zápismi Marián Hossa (3+6), americký obranca Brian Rafalski nazbieral pred finálovým predĺžením 8 bodov (4+4).

6 bodov za tri góly a rovnaký počet asistencií zdobí tretieho najproduktívnejšieho Slováka Michala Handzuša. V jeho prípade ide o milé prekvapenie turnaja, pretože v tíme mal najmä  úlohu defenzívneho centra, na druhej strane ho tréner Ján Filc využíval špeciálne v presilovkovej formácii pred bránkoviskom.

V tabuľke strelcov je v popredí štvorgólový Marián Gáborík, ktorému patrí 2. miesto spolu s ďalšími hráčmi, pred finálovým predĺžením mal na konte 5 kusov iba domáci Jarome Iginla.

Realizačný tím najviac vyťažil kapitána Zdena Cháru so 164 odohranými minútami (23:26 na zápas), Višňovský má na konte viac ako 144 minút (20:41). Úctyhodné sú čísla útočníkov Pavla Demitru (140:52/20:07) i Michala Handzuša (136:34/19:30).

Prirodzene, že najväčší balík minutáže má v kolonke brankár Jaroslav Halák a keďže ho ani raz nestriedali, predstavuje to aj maximum. Zo 190 striel na jeho bránku dostal 17 gólov s priemerom 2,41 na zápas a s percentuálnou úspešnosťou 91,05. Vo všeobecných štatistikách figuruje približne v polovici brankárskeho menoslovu, pravda fináloví brankári Ryan Miller (1. priečka -  95,37 perc.) a Roberto Luongo (5. - 91,95 perc.) si to ešte mohli pokaziť.