VIDEO Montreal sa teší z postupu, skvelý Halák

Jaroslav Halák oslavuje postup so svojimi spoluhráčmiJaroslav Halák oslavuje postup so svojimi spoluhráčmi Zdroj: SITA

NEW YORK - Hokejisti Montrealu Canadiens po vyradení víťaza Prezidentskej trofeje Washingtonu v prvom kole play-off poslali predčasne na dovolenky aj obhajcu Stanleyho pohára Pittsburgh Penguins. V siedmom rozhodujúcom zápase semifinálovej série Východnej konferencie na ľade Pittsburghu vyhrali 5:2. Kľúčovým mužom Canadiens bol opäť slovenský gólman Jaroslav Halák, ktorý zlikvidoval 37 z 39 striel "tučniakov" na svoju bránku a stal sa prvou hviezdou zápasu.

"V celom play-off hrá veľkolepo. Nie vždy nám to ide podľa predstáv, no on nás drží nad vodou, keď sa nám nedarí," pochválil strážcu montrealskej svätyne spoluhráč Hal Gill.

Hostia dokonale prekvapili súpera, keď už v prvej minúte potrestali vylúčenie Crosbyho a ujali sa vedenia. Do prestávky pridali ešte jeden gól a po nej ďalšie dva. Až stav 0:4 prebudil hráčov Pittsburghu, ktorým sa prvýkrát podarilo skórovať až v polovici celého stretnutia, aj to s výrazným prispením rozhodcu, od ktorého korčule sa nepresná prihrávka Letanga odrazila pred Haláka a Kunitz už nemal problém poslať puk do siete. Lenže to už na rozbehnutých Canadiens nestačilo. Domáci ešte o sedem minút znížili na rozdiel dvoch gólov, no z ich strany to bolo všetko. Na konečných 5:2 upravil 10 min pred koncom riadneho hracieho času Brian Gionta. Najlepší zákrok vytiahol Halák v tretej tretine, keď ho pri presilovke štyroch na troch po odrazenej strele ohrozoval kapitán "tučniakov" Sidney Crosby, a pri klasickej početnej prevahe piatich na štyroch nohou bravúrne zlikvidoval šancu Malkina.

"Na to som tu. Aby som urobil to, čo mám, a ešte niečo navyše. Myslím si, že rovnako ako ja sa o to pričinili všetci moji spoluhráči. Strelili sme viac gólov ako oni a to bolo rozhodujúce," povedal hrdina Montrealu Jaroslav Halák.

Ani tretí mečbal sa nepodarilo v stredu využiť Bostonu v ďalšej semifinálovej sérii Východnej konferencie proti Philadelphii, keď na lade "letcov" prehrali 1:2. Gól Lucicca, na ktorý prihrával Zdeno Chára minútu pred koncom riadneho hracieho času, prišiel už neskoro. O druhom finalistovi Východnej konferencie sa tak rozhodne v piatok v Bostone.

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

Pittsburgh - Montreal 2:5 (0:2, 2:2, 0:1) - konečný výsledok série: 3:4
Góly: 1. Gionta (Subban, Gomez), 15. Moore (Hamrlík), 24. Cammalleri (Plekanec, Špaček), 26. Moen, 50. Gionta (Cammalleri, Gomez) - 29. Kunitz (Letang, Dupius), 37. J. Staal (Ponikarovskij, Goligoski)
Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 39:20, brankári: Fleury (od 26. min B. Johnson) - HALÁK. Diváci: 17 132.

Philadelphia - Boston 2:1 (1:0, 1:0, 0:1) - stav série: 3:3
Góly: 7. Richards (Gagne, Carcillo), 37. Briere (Richards, Grioux) - 59. Lucic (Wideman, CHÁRA)
Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:31, brankári: Leighton - Rask. Diváci: 19 929.

• Zdroj: SITA, nhl.tv