Slovensko šokujúco prehralo s Dánskom 0:6!

Michal Macho a Roman Kukumberg Michal Macho a Roman Kukumberg Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Slovenská hokejová reprezentácia vstúpila do ďalšej fázy 74. majstrovstiev sveta. Po bojoch v základnej skupine čakajú na našich hráčov v osemfinálovej E-skupine postupne Dáni, Fíni a Nemci. Necelých 24 hodín po výhre nad Kazachstanom sa nám do cesty postavilo Dánsko. To hneď vo svojom úvodnom vystúpení na turnaji senzačne zdolalo Fínsko 4:1. Následne šokujúco porazilo aj USA a svoje dielo dokončil tento výber neuveriteľnou výhrou 6:0 nad slovenským tímom.

Slováci nedokázali nadviazať na dobré výkony z predchádzajúcich súbojov, Dáni zasa predviedli v prvej dvadsaťminútovke veľkú efektivitu. Tím spod Tatier zaostal v úvodnej tretine vo všetkých herných činnostiach, chýbal mu dôraz i presnosť v koncovke.

Slovenské šance na postup do štvrťfinále sa znížili, výber Glena Hanlona má pred sebou ešte dva zápasy v osemfinálovej skupine, v pondelok 17. mája nastúpi proti Fínsku a o deň neskôr proti Nemecku.

Slovákom absolútne nevyšiel úvod stretnutia. V 2. min ustupovali obrancovia pred Reginom, ktorý prenikol do pásma a strelou do ľavého horného rohu bránky otvoril skóre. Následne išli na trestnú lavicu Tatar a po ňom aj Starosta a Dáni trestali. Pri presilovke o dvoch hráčov trafil presne z ľavého kruhu v 5. min Larsen a po ňom o 20 sekúnd vyhnal presnou strelou Budaja z bránky Mads Christensen ml. Dáni vyučovali Slovákov z efektivity, v 11. min využili ďalšiu presilovku, keď sa dorážkou presadil Morten Madsen. O ďalšie dve minúty sa severania radovali piatykrát, Morten Green dostal prihrávku pred bránku a osamotený nemal problém skórovať. Z dánskej strany to nebolo všetko, neuveriteľnú efektivitu potvrdil šiestym gólom strelou od modrej aj Stefan Lassen. V 17. min dali vážnejšie o sebe vedieť aj Slováci, Richard Pánik trafil konštrukciu bránky a v závere prvej tretiny ešte skúšal šťastie Dravecký.

Po prvej pretávke sa Slováci snažili už aj viac smerom dopredu, brankára Galbraitha však vážnejšie neohrozovali. Hanlonovým zverencom nevyšla ani presilová hra. Dáni sa už tiež nikam neponáhľali, na ľade boli pokojní a čakali na svoju šancu. Slováci sa dostávali iba k strelám z väčších vzdialeností, ktoré dánsky gólman s prehľadom chytal. V 33. min mohol znížiť Ivan Čiernik, po Majeského nahodení na bránku však nedokázal tiesnený v bránkovisku upratať do siete. Na opačnej strane zlikvidoval Staňa nájazd Dreslera. Slováci si vytvorili aj ďalšie dobré strelecké možnosti, ale v zakončení zlyhávali.

V 45. min nevyužil samostatný nájazd Kukumberg a následná strela Sekeru skončila na konštrukcii bránky. Dáni potom nevyužili dve presilovky v rade, takmer pol minúty aj o dvoch hráčov. Oba tímy mali problémy so zakončením, bolo vidieť, že duel už iba dohrávajú. Slováci sa snažili aspoň o čestný úspech, s koncovkou si však v piatok večer nepotykali.

Slovensko - Dánsko 0:6 (0:6, 0:0, 0:0)

Góly: 2. Regin (M. Boedker, D. Nielsen), 5. Larsen (Damgaard, Regin), 5. Mads Christensen ml. (Morten Green, Regin), 11. Madsen (D. Nielsen, Eller), 13. Morten Green (Degn), 14. Lassen (Eller, Madsen)

Vylúčení: 7:1 na 2 min, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hansen (Nór.), Larking (Švéd.) - Eglitis (Lot.), Kalivoda (ČR), 4442 divákov Strely: 26:34

Slovensko: Budaj (5. Staňa) - Ivan Majeský, Sekera, Lintner, Graňák, V. Mihálik, Starosta, Frühauf - Dravecký, Bulík, Tatar - Svatoš, Zagrapan, Čiernik - Bartovič, Podkonický, Pánik - Kukumberg, Macho

Dánsko: Galbraith - Larsen, Lassen, D. Nielsen, M. Boedker, Mads Christensen st., Damgaard - Eller, F. Nielsen, Madsen - Hardt, Mads Christensen ml., Regin - Degn, Morten Green, Jakobsen - Sundberg, Dresler, Lykkeskov

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

0. Slováci nastúpia v bielych, Dáni v červených. Oba tímy už sú na ľadovej ploche.

1. Stretnutie začína naša najmladšia formácia vedená Bulíkom, buly vyhrali Dáni.

2. Šok na úvod! Dánsko hneď z prvej strely dáva gól, keď nenápadná, ale excelentná strela Regina skončila za bezmocným Budajom - 0:1.

3. Otrasený slovenský tím sa snaží o rýchlu odpoveď, ale Galbraitha sme zatiaľ neohrozili. Za hákovanie odchádza na trestnú lavicu Tatar.

4. Situácia sa komplikuje. Starosta vyhodil puk až za mantinel a odpyká si 2 minúty. 56- sekundová dvojnásobná presilovka Dánov.

5. Dánsko usadené v našom obrannom pásme a tri sekundy pred príchodom Tatara z trestnej lavice inkasujeme druhý gól tvrdou strelou z hokejky Larsena - 0:2

5. Už o 20 sekúnd je náskok Dánska už trojgólový. Pokračujúcu presilovú hru využil strelou od modrej čiary Christensen - 0:3.

5. Peter Budaj opúšťa slovenskú bránu (z troch striel inkasoval tri goly...), prvýkrát na turnaji sa do nej postaví Staňa.

6. Dáni stále aktívnejší, hrá sa takmer stále na našej polovici. Puk majú v moci hokejisti v červených dresoch.

8. Galbraith v dánskej bráne sa viacmenej nudí, naši vyskúšali jeho pozornosť iba jedenkrát, aj to propagačne.

9. Slováci majú "ťažké nohy". Zrejme aj tým šokujúcim úvodom a možno aj náročným programom, keďže pred polnocou sa dohrával zápas s Kazachstanom.

10. Tretí vylúčený hráč na slovenskej strane - Pánik.

11. Ďalšia využitá presilovka! Madsen dorazil puk do opustenej brány - 0:4.

11. V tej istej minúte zazvonila za Staňom pravá žrď.

13. Dáni hrajú v obrovskej pohode. Slováci nevedia kam skôr skočiť a výsledkom je další gól v našej sieti po strele Greena - 0:5!

14. Neuveriteľné! Lassen zvyšuje na rozdiel dvoch tried strelou od modrej čiary - 0:6!!!

16. Puk takmer neopúšťa naše obranné pásmo. Dáni pokračujú v aktivite, slovenskí hráči ich nedokážu účinne brániť.

17. Pánik v prvej vážnej šanci nastrelil dánsku žrď. Konečne sme sa aspoň nachvílu usadili v dánskej obrannej tretine, ale obrana severanov je pozorná.

19. Snažíme sa streliť kontaktný gól, ale bude to opäť komplikovanejšie. Na trestnú lavicu za hákovanie zamieril Graňák.

20. Siedmy gól sme (zatiaľ) neinkasovali, končí prvá tretina.

Richard Lintner: "Je to katastrofa. Dáni na čo siahli, to im vyšlo, čo som nezažil ani pri Rusoch za čias Michajlova. Vôbec to nie je o únave zo štvrtkového zápasu. My sa však nevzdávame, čaká nás ešte 40 minút. Striedanie po striedaní sa budeme snažiť našu hru zlepšiť, hrať fyzickejšie."

21. V úvode druhej tretiny hráme v oslabení, keďže ešte plynie Graňákov trest.

22. Výrazná zmena hry nenastala ani po jeho návrate na ľad. Stále sa skôr bránim, Dáni aktívne napádajú a hrozia každým prechodom do útočného pásma.

24. Hrá sa prevažne v strednom pásme. Dáni majú nahrané, Slováci sa pokúšajú streliť aspoň čestný úspech.

25. Hokejistom s dvojkrížom na prsiach robí obrovský problém prechod za útočnú modrú čiaru. Ich obrana je skutočne skalopevná.

25. Zahráme si prvú presilovku. Jakobsen si odsedí 2 minúty za narazenie.

26. Zvýšená aktivita počas početnej výhody úvodný slovenský gól stále nepriniesla. Galbraith je pozorný.

27. Momentálne sa držíme v útočnom pásme, ale bez streľby sa gólu asi dočkáme iba veľmi ťažko.

27. Ďalším slovenským hráčom na trestnej lavici je Frühauf, ktorý dostal za hrubosť 2 minúty.

28. Dáni sa okamžite usadili v našom pásme a Staňa vyrážal tvrdú strelu maskou.

29. Ubránili sme sa a opäť môžeme dúfať, že sa dočkáme gólu na opačnej strane.

30. Už-už sa do dobrej šance dostával Macho, ale neposlušný puk preskočil jeho hokejku.

31. Dánsko s prehľadom kontroluje vysoký náskok, aktívny súper napáda slovenských hokejistov už v našej obrannej tretine.

32. Obrovský závar pred Galbraithom, Čiernik nedokázal dotlačiť ani na dvakrát puk za bránkovú čiaru.

33. Na opačnej strane v samostatnom nájazde Sundberg, Staňa si pripísal úspešný zákrok.

35. Dvojica Tatar - Kukumberg sa ocitla v nájazde 2 na 1, ale dánsky bránkár bol opäť pozorný.

37. Hrá sa iba v priemernom tempe. Oba tímy už sú zmierené s výsledkom a šetria sily do ďalších bojov.

39. Podkonický mohol streliť prvý slovenský gól, jeho strela však skončila iba v lapačke Galbraitha.

40. V posledných sekundách tejto časti hry vrcholila naša snaha v nórskom obrannom pásme, ku gólu to však neviedlo. Konči druhá tretina, v ktorej sme gól nevideli.

41. Začala posledná dvadsaťminútovka a hneď v úvodných sekundách mal šancu Svatoš a následne aj Majeský.

43. Dáni naďalej poctivo forčekujú, nedovolia našim hráčom v kľude rozohrať a tak to musíme skúšať individuálne. Ani to sa však nedarí.

44. Nevieme sa dostať k streľbe, Dáni bojujú aj za svojho gólmana a chcú udržať čisté konto.

45. Kukumberg neprekonal Galbraitha ani z najväčšej slovenskej šance zápasu a z dorážky trafil Sekera iba žrď.

45. V zápätí odchádza na trestnú lavicu Podkonický. 2 minúty za podrazenie.

47. Tesne pred návratom prvého vylúčeného Slováka v tretej tretine si Dáni zahrajú opäť presilovku 5:3. Sekera dostal 2 minúty.

48. Dvojnásobné oslabenie sme úspešne prežili, aj keď najmä v závere bol tlak súpera obrovský.

50. Zápas sa v podstate už len dohráva, aj keď slovenskí hokejisti sa snažia aspon skorigovať nepriaznivé skóre. Dánski fanúšikovia spievajú oslavné chorály a zabávajú sa "vláčikom" na tribúne.

53. Väčšiu pozornosť púta práve dianie v hľadisku, hokej je sotva podpriemerný.

55. Galbraithovu pozornosť vyskúšal tvrdou strelou Dravecký. Čakanie na prvý slovenský gól v zápase pokračuje...

57. Z tribún sa ozývajú oslavné chorály, Dáni zaznamenajú jedno z najväčších víťazstiev vo svojej hokejovej histórii.

59. Dáni držia puk na hokejkách, naši uz len tieňovo napádajú a na tento duel budú chcieť čo najskôr zabudnúť.

60. Je tu záverečná siréna, obrovská radosť Dánov a sklamaní Slováci. Videli sme krutú prehru nášho tímu, ktorá sa zrodila už v prvej tretine zápasu.

• Zdroj: športky, SITA