Švédi sa rozlúčili s Gustafssonom bronzom

Hokejisti Švédska sa radujú z bronzuHokejisti Švédska sa radujú z bronzu Zdroj: SITA

KOLÍN - Hokejisti Švédska vybojovali druhý rok po sebe na svetovom šampionáte bronzové medaily. V nedeľňajšom popoludňajšom malom finále zdolali v Lanxess Arene v Kolíne nad Rýnom domáce Nemecko 3:1. Na švédskom víťazstve majú zásluhu najmä autor dvoch gólov Jonas Andersson a brankár Jonas Gustavsson, ktorý mal dvadsať úspešných zákrokov.

"Očakávali sme ťažký boj a bol naozaj náročný. Nemecko malo niekoľko dobrých príležitostí v prvej tretine, keď sa jeho hráči dostali do brejkov. Musíme poďakovať Jonasovi Gustavssonovi za jeho skvelé zákroky. Z víťazstva sa veľmi teším,“ povedal švédsky tréner Bengt-Ake Gustafsson, pre ktorého bol nedeľňajší duel posledným na lavičke "troch koruniek".

Už dávnejšie totiž Gustafsson oznámil, že pri švédskej reprezentácii po MS 2010 končí. Víťaznú rozlúčku si v posledných sekundách poriadne vychutnal a bolo na ňom vidieť veľkú radosť, o ktorú sa v závere podelil aj so svojimi zverencami. Na nevôľu celej haly si zobral 0,7 sekundy pred koncom oddychový čas a potešil sa s hráčmi. Následne ešte siahol k brankárskej zmene.

Švédom v malom finále vyšiel úvod, keď talentovaný Magnus Pääjärvi Svensson svojím piatym gólom na turnaji prekonal Dennisa Endrasa už po necelých troch minútach hry. Nemci, ktorí nastúpili na prvý zápas o medaily od zavedenia súčasného formátu play-off v roku 1992, dlho stroskotávali na výbornom Gustavssonovi. Švédi dominovali aj v druhej tretine, ale v jej závere Alexander Barta vyrovnal. Andersson však v tretej tretine prekonal Endrasa a pripísal si víťazný presný zásah. Rovnaký hráč ešte pridal aj ďalší gól v závere do prázdnej bránky. "Po sobotňajšom semifinále s Ruskom sme boli trocha unavení. Až do konca sme však bojovali a dali sme do duelu všetky svoje zvyšky síl. Švédi majú silný tím a využili svoje šance. Navyše boli čerstvejší ako my. Samozrejme, je ťažké vyhrávať, ak dáte len jeden gól,“ uviedol nemecký tréner Uwe Krupp.