Brazília v osemfinále, dvojgólový Luis Fabiano

Luis FabianoLuis Fabiano Zdroj: SITA

JOHANNESBURG - Futbalisti Brazílie zvíťazili v nedeľňajšom súboji základnej G-skupiny na XIX. majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike nad reprezentáciou Pobrežia Slonoviny hladko 3:1 (1:0) a zabezpečili si definitívne postup do osemfinále. Po Holandsku sú "kanárici" druhým tímom s istotou účasti vo vyraďovacej fáze.

Päťnásobní majstri sveta viedli už 3:0, keď sa o dva góly zaslúžil Luís Fabiano (25. a 50. minúta) a jeden pridal v 62. minúte Elano. Fabiano konečne pretrhol streleckú smolu, keď sa mu v reprezentačnom drese podarilo skórovať po šiestich súbojoch, v ktorých vyšiel naprázdno. Útočník FC Sevilla sa stal jubilejným 70. strelcom Brazílie v histórii svetových šampionátov.

O jediný a zároveň aj premiérový gól afrického tímu na MS 2010 sa v 79. minúte zaslúžil kapitán Didier Drogba. V závere duelu prišiel juhoamerický tím o špílmachra Kaká, ktorý po druhej žltej karte za úder lakťom prifilmovaný Kaderom Keitom musel ísť predčasne pod sprchy.

Brazília - Pobrežie Slonoviny 3:1 (1:0)
Góly: 25. a 50. Luís Fabiano, 62. Elano - 79. D. Drogba, ŽK: 85. Kaká - 31. Siaka Tiéné, 75. K. Keita, 86. Cheick Tioté, ČK: 88. Kaká (Braz.) po druhej ŽK za úder lakťom, rozhodovali: Lannoy - Dansault, Ugo (všetci Fr.), 84 455 divákov

Brazília: Júlio César - Maicon, Lúcio, Juan, Michel Bastos - Elano, Gilberto Silva, Felipe Melo - Kaká - Luís Fabiano, Robinho

Pobrežie Slonoviny: Barry - Demel, K. Touré, Zokora, Tiéné - Eboué, Yaya Touré, Tioté - Dindane, S. Kalou - D. Drogba

V prvom polčase sa síce obaja súperi snažili predvádzať očakávané ofenzívne "divadlo", ale príliš sa im to nedarilo. Najkrajšiu akciu úvodného dejstva previedli hráči Brazílie, keď v 25. minúte po sérii prihrávok Kaká prestrčil loptu na Luísa Fabiana a ten strelou z uhla nedal gólmanovi Barrymu šancu.

Iba päť minút po návrate zo šatní Brazílčania zvýšili na 2:0. Opäť Fabiano previedol peknú individuálnu akciu, s loptu sa "pretancoval" až do pokutového územia súpera a svojím 27. gólom v reprezentácii zvýšil na 2:0. Opakované zábery síce ukázali, že si pri jednom zo svojich kúskov pomohol rukou, ale na skóre to už nič nezmenilo. V 62. min po prihrávke od špílmachra Kaká upravil na 3:0 svojím druhým gólom na tomto šampionáte Elano, no o niekoľko minút neskôr ho po nešetrnom zákroku jedného zo súperov museli odniesť na nosidlách. Gólovú bodku za duelom dal v 79. min kanonier FC Chelsea Drogba, ktorý hlavou prekonal gólmana Júlia Césara. Brazílčanovi nedovolil osláviť jubilejný 50. duel v národnom tíme čistým kontom. V záverečnej desaťminútovke sa na trávniku iskrilo a množstvo faulov vyvrcholilo v 88. minúte, keď musel po druhej žltej karte za prifilmovaný pád Keitu po údere lakťom opustiť ihrisko Kaká.

Sven-Göran Eriksson (tréner Pobrežia Slonoviny): "Prvý gól Brazílie bol veľmi pekný. Pri druhom inkasovanom góle stálo šťastie na strane súpera, navyše rozhodca si nevšimol dve ruky strelca Fabiana. Tento presný zásah nemal platiť."

Carlos Dunga (tréner Brazílie): "Bol to pomerne komplikovaný zápas. Vyskytlo sa v ňom príliš veľa faulov, čo ma nemilo prekvapilo. Celé mužstvo však previedlo kvalitný výkon. Luís Fabiáno hral dnes výnimočne."