Dvojgólový Villa rozhodol o výhre Španielska

Radosť Davida Villu a XavihoRadosť Davida Villu a Xaviho Zdroj: SITA

JOHANNESBURG - Futbalisti Španielska dosiahli na tohtoročných majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike prvé víťazstvo. V pondelkovom večernom zápase H-skupiny na štadióne Ellis Park v Johannesburgu zdolali Honduras vďaka dvom gólom Davida Villu 2:0.

Nová akvizícia FC Barcelona mohla streliť aj hetrik, no v 62. min nepremenila pokutový kop. Španieli mali neustále prevahu, vytvorili si niekoľko dobrých šancí a súpera z Hondurasu k ničomu nepustili. Vďaka zisku troch bodov si vylepšili svoju pozíciu na postup z H-skupiny, v piatok však musia na istotu zdolať Čile.

Španielsko - Honduras 2:0 (1:0)
Góly: 17. a 51. D. Villa, ŽK: 8. Turcios, 38. Izaguirre (obaja Honduras), rozhodovali: Nišimura - Sagara (obaja Jap.), Hae-sang (Kór. rep.)

Španielsko: Casillas - Sergio Ramos (77. Arbeloa), Puyol, Piqué, Capdevila - Jesús Navas, Sergio Busquets, Xabi Alonso - Xavi Hernández (66. Fábregas) - F. Torres (70. Mata), D. Villa

Honduras: Valladares - S. Mendoza, Chávez, M. Figueroa, Izaguirre - W. Palacios, Guevara - Turcios (63. Nunez), Martínez, R. Espinoza (46. Welcome) - D. Suazo (84. J.N. Palacios)

Španieli poučení zápasom so Švajčiarmi neponechali od úvodu stretnutia nič na náhodu a pustili sa do súpera z Hondurasu. V 5. min skúšal Valladaresa v bránke Hondurasu Fernando Torres, o minútu David Villa. Gólman bol však pozorný. V 7. min síce nestačil na ďalšiu strelu D. Villu z takmer 30 m, no zachránilo ho brvno. V 12. min Sergio Ramos hlavičkoval nad bránku, ktorú netrafil v 14. min ani najagilnejší hráč na ihrisku David Villa. Ten si však chuť napravil v 17. min, keď si v šestnástke spracoval loptu a pomedzi dvoch obrancov vymietol pavučinu v ľavom hornom kúte bránky, kde bol aj Valladares krátky. O sedem minút na to hľadal Jesús Navas neúspešne centrom hlavu voľného Xaviho Hernándeza. V 34. min Torres z päťky netrafil po centri Ramosa odkrytú bránku Hondurasu, keď sa jeho hlavička odrazila od zeme mimo bránky a v tej istej minúte jeho strela z 15 m po Mendozovej prihrávke opäť minula cieľ. Hráči Hondurasu sa v prvom polčase len dvakrát pokúsili ohroziť Casillasa, no jeho bránku netrafili ani raz.

V 47. min sa najprv pokúšal prekonať Casillasa neúspešne Figueroa. A tak opäť udrel David Villa, ktorý nikým nekrytý z hranice šestnástky prestrelil po Navasovej prihrávke druhýkrát v zápase Valladaresa, keď mu pomohol aj teč obrancu Hondurasu Cháveza - 2:0. Villa mohol dosiahnuť hetrik, no v 62. min nepremenil pokutový kop, keď Izaguirre prišliapol v šestnástke Navasovu nohu. Kanonier ešte donedávna Valencie však tesne minul ľavý dolný kút honduraskej bránky. V 66. min sa Fábregas len niekoľko sekúnd po príchode na ihrisko rútil sám na Valladaresa, urobil mu kľúčku, no jeho strelu z uhla mieriacu do prázdnej bránky vykopol v poslednej chvíli Chávez. Tlak Španielov bol v týchto chvíľach drvivý, no v ich hre dominovala zbytočne zdĺhavá kombinácia nad streľbou. V 87. min mal ďalšiu šancu na skompletizovanie hetriku Villa, ktorý šiel zľava sám na Valladaresa, no obranca Mendoza dokázal sklzom jeho strelu zraziť mimo bránky. Španielov môže tešiť prvé víťazstvo, no efektivita zakončenia im radosť opäť neurobila.

David Villa (útočník Španielska): "Víťazstvo v tomto zápase bolo pre nás povinnosťou, ktorú sa nám podarilo splniť. Vytvorili sme si množstvo príležitostí a dve z nich sme napokon aj premenili. V ofenzíve sme si počínali dobre a z našej prevahy pri držaní lopty vyplývalo aj to, že súpera sme nepúšťali do šancí. Sme spokojní, že teraz máme postup do osemfinále vo vlastnej moci. Stačí nám víťazstvo nad Čile bez ohľadu na ďalší výsledok."

Amado Guevara (kapitán Hondurasu): "Po dnešnom zápase nepotrebujeme žiadne analýzy. Vedeli sme, že by sme mali bodovať. Musíme ešte usilovne pracovať, nádej stále existuje."

Reinaldo Rueda (tréner Hondurasu): "Sme smutní. Nemusíme nič vysvetľovať, dnes sme prehrali s lepším tímom."