Brazília vo štvrťfinále, Čile zdolala hladko 3:0

Kaká a Luís FabianoKaká a Luís Fabiano Zdroj: SITA

JOHANNESBURG - V druhom pondelkovom osemfinálovom zápase na XIX. futbalových majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike zvíťazila v juhoamerickom derby Brazília prekvapujúco hladko nad Čile 3:0 (2:0). Vo štvrťfinále bude jej súperom Holandsko, ktoré vyradilo slovenskú reprezentáciu.

V 66. vzájomnom dueli zaznamenali päťnásobní majstri sveta už 47. víťazstvo, Čiľania nenašli recept na "kanárikov" už v ôsmom súboji v rade. Brazília nevyhrala nad svojím osemfinálovým súperom naposledy v roku 2004, keď sa v Santiagu zrodila remíza 1:1.

Skóre zápasu v Ellis Parku v Johannesburgu otvoril v 34. minúte hlavou stopér Juan, o štyri minúty neskôr zvýšil svojím tretím gólom na MS 2010 útočník FC Sevilla Luís Fabiano a v 59. min zatĺkol klinec do čilskej rakvy premiérovým gólom v JAR Robinho. Po treste za vylúčenie v zápase s Pobrežím Slonoviny sa na trávniku objavil opäť špílmacher Kaká a Brazília v zostave s ním neprehrala už 33. duel v rade.

Brazílčania sa s Čile stretli na MS tretíkrát a tretíkrát boli úspešní. V roku 1962, keď sa stali druhýkrát majstrami sveta, ich zdolali na ich domácej pôde v semifinále 4:2. V roku 1998 vo Francúzsku na seba narazili v osemfinále a z triumfu 4:1 sa rovnako tešili Brazílčania, ktorí nakoniec získal striebro.

Brazília - Čile 3:0 (2:0)

Góly: 34. Juan, 38. Luís Fabiano, 59. Robinho, ŽK: 30. Kaká, 77. Ramires - 47. Vidal, 68. Fuentes, 80. Millar, rozhodovali Howard Webb - Darren Cann, Michael Mullarkey (všetci Angl.)

Brazília: Júlio César - Maicon, Lúcio, Juan, Michel Bastos - Gilberto Silva - Daniel Alves, Kaká (81. Kléberson), Ramires - Luís Fabiano (76. Nilmar), Robinho (85. Gilberto Melo)

Čile: C. Bravo - Isla (62. Millar), Contreras (46. Tello), Jara, Fuentes - Vidal, Carmona, Beausejour - A. Sánchez, Mark González (46. Valdivia) - H. Suazo

Prvú pol hodinu sa na ihrisku nedialo nič, čo by stálo z futbalového hľadiska za zmienku. Na jej konci vzrušil nepotrestaný evidentný faul čílskeho obrancu Contrerasa vo vlastnom pokutovom území na Lúcia. Na konci 34. min kopali Brazílčania rohový kop z pravej strany. Na vysokú loptu si najlepšie vyskočil Juan a hlavou nádherne otvoril skóre. Na tribúnach ešte ani poriadne nedozneli oslavy a už bolo 2:0. Na hranici ofsajdu si prebral loptu Luís Fabiano, vbehol do pokutového územia, obišiel aj vybiehajúceho brankára Claudia Brava a lopta sa zatrepotala v sieti Čile druhýkrát. Bol to už tretí gól Luísa Fabiana na tomto šampionáte. Záver prvého polčasu sa niesol v znamení výraznej prevahy Brazílčanov, ale ďalší gól už do prestávky nepridali.

Argentínsky tréner čílskej reprezentácie Marcelo Bielsa uvedomujúc si situáciu svojho tímu poslal do druhého polčasu na ihrisko ofenzívnych hráčov Tella a Valdiviu. „Kanárici“ však aj napriek tomu bez problémov držali súpera ďaleko od svojej bránky a do šancí ho nepúšťali. V 59. min sa na polovici ihriska dostal k lopte Ramires, potiahol to až na hranicu pokutového územia, tam priťukol Robinhovi a ten polovysokou strelou trafil presne k ľavej žrdi čílskej bránky - 3:0. Brazílčania zmiernili tempo a konečne sa do šancí začali dostávať aj ich súperi. V 78. min skončil oblúčik Humberta Suaza za chrbtom Julia Césara, ale zastavilo ho brvno bránky. Zverenci trénera Dungu sa už v záverečných minútach evidentne zamerali len na obranu a udržanie výsledku, ktorý ich posunul medzi najlepších osem tímov.

Carlos Dunga (tréner Brazílie): "Musíme sa zlepšiť vo všetkých herných činnostiach. Čile hralo výnimočne dobre, často malo loptu, jeho hráči si dobre prihrávali. Podarilo sa nám však udržať všetko pod kontrolou."

Luís Fabiano (útočník a strelec druhého gólu Brazílie): "Bol to ťažký zápas s kvalitným súperom, ale dokázali sme mu vnútiť náš herný štýl. K titulu máme ešte ďaleko, sme však na dobrej ceste. Duel s Holandskom bude ťažký, musíme sa naň zodpovedne pripraviť."

Robinho (útočník a strelec tretieho gólu Brazílie): "Ďakujem Bohu, som šťastný z gólu i výsledku. Teraz sa už musíme sústrediť na ďalší súboj."

Claudio Bravo (brankár Čile): "Opúšťame turnaj s vedomím, že sme podali maximálny možný výkon. Ale, žiaľ nestačilo to. Zdolalo nás jedno z najlepších mužstiev sveta, Brazílčania hrali dobre v obrane i v útoku. V ňom sme boli dobrí aj my, ale musíme sa trochu zlepšiť v defenzíve. Niekedy sme v nej veľmi krehkí."