Rák rozhodol pohárový duel s Z. Moravcami

Róbert Rák z FC Nitra (vľavo) v súboji s Jánom Hozlom (v strede) a Petrom OravíkomRóbert Rák z FC Nitra (vľavo) v súboji s Jánom Hozlom (v strede) a Petrom Oravíkom Zdroj: SITA

NITRA - V utorňajšom prvom štvrťfinálovom stretnutí Slovenského pohára 2010/2011 vo futbale zvíťazil FC Nitra na domácom ihrisku v derby nad FC ViOn Zlaté Moravce 1:0 (0:0). Iba chudobných 721 divákov videlo zápas rovnako chudobný - nielen na góly, ale i na šance.

O víťazovi napokon rozhodol v 83. min domáci kanonier Róbert Rák, najlepší strelec Corgoň ligy v sezónach 2005/2006 a 2009/2010. Pred odvetným duelom, ktorý je na programe v utorok 23. novembra o 17.00 h v Zlatých Moravciach, majú reálnu šancu na postup do semifinále 42. ročníka SP stále obidve mužstvá.

Slovenský pohár 2010/2011 - štvrťfinále (prvý zápas):

FC Nitra (CL) - FC ViOn Zlaté Moravce (CL) 1:0 (0:0)
Gól: 83. Rák, ŽK: 30. J. Leško, 52. I. Hodúr - 26. Pavlovič, 64. Hözl, rozhodovali Matúš - T. Somoláni, Košecký, 721 divákov

Zostavy:
Nitra: Hroššo - Igor Kotora, Kaspřák, Harbuľák, Glenda - Štetina, M. Král (80. Šimončič) - R. Sloboda (83. M. Gajdošík), I. Hodúr, J. Leško (68. M. Košút) - Rák
Zlaté Moravce: M. Kuciak - Pavlenda, Janečka, Pavol Majerník, Chren - Pavlovič - Orávik (79. Candrák), Kuračka, Hözl, Tomášek (67. M. Ondrejka) - Stojanovič (46. R. Tomko)

V prvej štyridsaťpäťminútovke si mužstvá nevytvorili veľa šancí. V 27. min kopal nitriansky kanonier Rák roh, našiel Hodúra, no jeho hlavička skončila na bočnej sieti. Domáci mali mierne navrch, ale v 30. min sa do náznaku šance dostal ViOn, keď hlavička Miloša Stojanoviča po centri Pavlendu minula nitriansku bránku.

Nič vážne sa neudialo ani po prestávke, hralo sa zväčša v strede ihriska. V 51. min Nitran Hodúr napálil ľavačkou, ale M. Kuciak jeho strelu reflexívne vyrazil. V 81. min po zrážke gólmana hostí so striedajúcim Košútom zostala na moment bránka ViOn-u úplne odkrytá, ale domáci hráči to nevyužili. Kľúčový moment zápasu prišiel v 83. minúte. Najprv sa Rák sám proti Kuciakovi nepresadil, následne šancu striedajúceho Gajdošíka zmaril Kuciak, lopta sa však od neho odrazila k Rákovi a ten ju umiestnil do ľavého horného rohu - 1:0.

Hlasy:
Ivan Galád (tréner Nitry): "Ligový zápas je pre diváka určite atraktívnejší. Mrzí ma, že v pohárovom dueli to dnes tak nebolo. V postupovej matematike je po výsledku tohto zápasu všetko naďalej otvorené. ViOn má kvalitné mužstvo, dnes sa hralo na jeden gól a ten sme zásluhou Ráka strelili my."

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): "Na derby sme sa pripravovali veľmi zodpovedne. V dnešnom zápase som dal príležitosť aj hráčom zo širšieho kádra. Škoda gólu, ktorý sme v závere inkasovali. Toto však bol iba prvý polčas, pred nami je ešte odvetný duel."