Slováci si napravili chuť, Nemcov zdolali po predĺžení

Tománek skóroval, Mikuš asistovalTománek skóroval, Mikuš asistoval Zdroj: SITA

MNÍCHOV - Slovenskí hokejisti zvíťazili vo svojom druhom prípravnom súboji tejto sezóny, keď na Nemeckom pohári triumfovali nad domácim tímom 3:2 po predĺžení. Po prehre so Švajčiarskom si tak aspoň čiastočne napravili chuť a pripísali si prvé body do tabuľky.

Zverenci trénera Hanlona sa pokúsili napraviť zaváhanie z prvého zápasu. Kormidelník slovenského výberu urobil v porovnaní so včerajším duelom viacero zmien. Najväčšia sa udiala na brankárskom poste, kde Hudáčka vystriedal Branislav Konrád. Obrancu Bira nahradil Ďaloga a na súpiske sa ocitli aj Tománek a Marek Haščák, takže sa poprehadzovali aj útočné formácie. Na tribúnu si sadol aj Peter Ölvecký.

Slovensko - Nemecko 3:2 po predĺžení (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)
Góly: 20. Tománek (Lintner, P. Mikuš), 34. Marek Haščák (Mezei, Čiernik), 62. Somík (Špirko) - 44. Hospelt (Köttstorfer, Gogulla), 52. Hospelt (Gogulla, Wolf)
Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: 47. Mauer (Nem.) 5+DKZ za faul lakťom, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Schimm (Nem.), Stricker (Švajč.) - Büse, Naust (obaja Nem.), 6000 divákov

Slovensko: Konrád - Lintner, Starosta, Mezei, Graňák, Mikuš, Sersen, Ďaloga - Hossa, Zagrapan, Radivojevič - Bartek, Špirko, Somík -  Tománek, Macho, Rud.Huna - Zedník, Čiernik, Kokavec - Marek Haščák

Nemecko: Ehelechner - Krueger, Kottstorfer, Kohl, Kettemer, Reul, Hordler, Petermann, Goc - Wolf, Hospelt, Gogulla - Reimer, Buchwieser, Olver - Flaake, Hager, Pietta - Mauer, Weiss, Kink. Tréner: U.Krupp

Zápas odštartoval vo vlažnom tempe a rozhýbať ho mohla úvodná presilovka hostí v 4. minúte, no to by sa slovenskí hokejisti museli aspoň nasťahovať do útočného pásma. Naopak, Ehelechner sa v nemeckej bránke ani nezahrial. Následne mal početnú výhodu aj súper, na 43 sekúnd dokonca o dvoch hráčov, hneď v jej úvode však Macho vyviezol puk z obranného pásma a potom sa už Slováci umnou pozičnou hrou ubránili. V 11. minúte Mauer výborne vysunul Kinka, ktorý sa ocitol sám pred bránkou, Konrád však vystihol jeho sťahovačku a obrovskú šancu domácich zmaril. Hanlonovi zverenci mali k dispozícii ďalšie dve presilovky, no opäť pohoreli a strely z diaľky nemohli Ehelechnera zaskočiť. Dočkali sa až v poslednej minúte, keď konečne zvládli početnú výhodu, vytvorili si tlak a Tománek poslal odrazenú strelu Mikuša do siete - 1:0.

Nemci na začiatku druhého dejstva prežili oslabenie a okamžite vyrazili do útoku. V 23. minúte musel Konrád likvidovať obrovskú šancu Kinka a chvíľu na to ho vyskúšal aj Buchwieser. Slováci len ťažkopádne prechádzali do útočného pásma, kazili kombinácie a ich pokusy väčšinou končili na pohyblivej obrane súpera v strednom pásme. Kruppovi zverenci mali jednoznačne viac z hry, tlačili sa na bránku a Konrád mal plné ruky práce. Potvrdilo sa však nepísané pravidlo nedáš - dostaneš. Slováci v 34. minúte konečne pekne zakombinovali, Mezei s Čiernikom dostali puk na jeden dotyk na Haščáka, ktorý sa rútil spolu s Hunom na jediného obrancu. Zvolenský útočník nakoniec zakončil sám a jeho prudká strela si našla cestu do nemeckej siete - 2:0.

Nemci sa dočkali až v 44. minúte, keď sa Gogulla s Hospeltom rútili na jediného obrancu a druhý menovaný pohodlne rozvlnil sieť. O niekoľko sekúnd sa situácia zopakovala, ale tentokrát zachránil výborný Konrád. Vo chvíli, keď sa Nemci nadýchli k veľkému tlaku, Mauer lakťom tvrdo atakoval Hossu, ktorý odišiel na striedačku s krvavou tvárou, za čo nemecký hráč dostal 5+DKZ. Slováci však ideálnu možnosť poistiť vedenie nevyužili a prišiel trest. Lintner v 52. minúte neustrážil Wolfa, ktorý našiel nekrytého Hospelta a za stavu 2:2 nasledovalo predĺženie. V 62. minúte rozhodol o triumfe Slovákov Somík.

Glen Hanlon (tréner SR): "Sme šťastní z víťazstva. Nemecko má dobrý a kvalitný tím a jeho psychika išla hore po ubránení sa v päťminútovom oslabení. Víťazstvo nás veľmi teší, najmä gól v predĺžení. Rozhodnúť sme mohli už v dlhej presilovke, ale nevyšlo nám to."

• Zdroj: športky, TASR, SITA