Slovensko po prvom dni bez bodu: Nevzdávame sa

Lukáš LackoLukáš Lacko Zdroj: SITA

LISABON - Slovenský tenista Lukáš Lacko prehral v úvodnej dvojhre stretnutia Portugalsko - Slovensko v 1. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára s domácou dvojkou Fredericom Gilom hladko 2:6, 2:6, 1:6. Martin Kližan v druhej piatkovej dvojhry nestačil na domácu jednotku Ruia Machada, keď mu podľahol 4:6, 4:6, 6:1, 6:2, 4:6 a Slovensko je po prvom hracom dni bez bodu.

Lacko vo vstupnej časti od stavu 1:0 prehral päť gemov v rade a za stavu 1:5 už iba znížil. Set trval 32 minút a hostiteľ v ňom urobil iba tri nevynútené chyby v porovnaní s tuctom z rakety súpera. Do druhej časti vstúpil Lacko inkasovaným brejkom, sám nevyužil jednu šancu vyrovnať na príjme v šiestom geme a napokon od skóre 2:3 nezískal v tomto dejstve už ani jednu hru. V treťom sete zverenec Tibora Tótha mal rýchlo manko 0:3 s dvojitým brejkom a už sa nepozviechal.

Proti Gilovi má momentálne bilanciu 0:3. Predtým mu podľahol v sezónach 2007 a 2008 na challengeroch vo francúzskom Besancone na tvrdom povrchu a talianskom Neapole na antuke.

"Gil predviedol výborný výkon, Lukáš slabý," lakonicky uviedol generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška.

"Je to víťazstvo pre všetkých - Portugalsko, fanúšikov a pravú daviscupovú atmosféru, o ktorú sa postarali. Lacka som poznal a vedel som, že je typickým hráčom na rýchle povrchy. Myslím si, že vzhľadom na svoj obvyklý ofenzívny prejav nerád hrá proti mne. Neposkytoval som mu loptičky vo výške bedier a pohodlnej zóne. Nesedia mu výmeny a pri úderoch z iných častí dvorca než centrálnej robil priveľa chýb. Podarilo sa mi udržať si koncentráciu a zotrvať pri stanovenej taktike od začiatku do konca," povedal Frederico Gil po zápase.

Slovenský tenista priznal, že Gil bol lepším hráčom. "Musím súpera pochváliť, lebo hral úžasne. Bol lepší vo všetkých herných činnostiach. Z mojej strany to nebol optimálny výkon. Po dobrých zápasoch na turnajoch v USA som si myslel, že môžem hrať aj na antuke dobre. ale zasa raz som sa presvedčil, že to je diametrálne odlišný povrch ako hard. Moje zbrane neplatili, trápil som sa vo všetkých herných činnostiach. Nevychádzalo mi podanie. Pár dni na prípravu je málo, keďže na antuke prakticky vôbec nehrávam. Nechcem sa ale vyhovárať, podmienky boli dané. Pôjdem ešte dnes poobede trénovať a do nedele sa pokúsim niečo urobiť zo svojou hrou. Verím, že proti Ruiovi Machadovi podám lepší výkon," povedal Lacko.

Slováci si vlani zachovali príslušnosť k tejto skupine kontinentálnej zóny víťazstvom 4:1 nad Bielorusmi 17. - 19. septembra v Minsku v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie. Finalisti ročníka 2005 hrajú na tejto úrovni od roku 2007.

Frederico Gil - Lukáš Lacko 6:2, 6:2, 6:1

Kližan síce okamžite vymazal súperov náskok brejku, zavŕšil priebežný obrat na 2:1 a viedol ešte aj 4:3, ale potom si neudržal servis v deviatom geme. Machado následne zvládol podanie na set bez straty fiftínu. Táto časť trvala 57 minút a Bratislavčan v nej doplatil najmä na výrazne slabšiu efektivitu pri brejkbaloch: premenil len 1 z 8 možností, zatiaľ súper 2 zo 4. V druhej časti Kližan sľubne odskočil na 3:1, ale v piatej hre si neudržal servis. O podanie potom slovenský zástupca prišiel aj v deviatom geme a Portugalčan znova pri skóre 5:4 nezaváhal. V treťom dejstve však Kližan unikol na 3:0 a už ťažil z vydareného začiatku. Zníženie na 1:2 na sety ho zjavne povzbudilo: vo štvrtej časti si hladko vynútil rozhodujúce dejstvo, keď si od stavu 1:2 pripisoval gemy už len on. V dramatickom piatom sete si obaja aktéri dlho držali podanie. V deviatom geme nezužitkoval Kližan tri brejkbaly. V desiatej hre Slovák okamžite mal manko 0:30 a neodolal.

"Takýto stav po prvom dni som si veru neželal, ale ešte to nie je stratené. Myslím si, že naši deblisti v sobotu majú dobrú šancu. Treba teda ´prežiť´ tú štvorhru a potom by sme uvideli. Nechcem teoretizovať, domáci si však musia ten postupový tretí bod ešte musia uhrať. Nevzdávame sa," povedal kapitán slovenského tímu Miloslav Mečíř a dodal: "Gil sa prezentoval vo vynikajúcej forme, všetko mu vychádzalo, hral presne, výborne sa pohyboval, eliminoval Lackove zbrane. Čakal som tesnejší zápas, ale Portugalčan zvíťazil zaslúžene, hoci herne tam možno nebol až taký veľký rozdiel ako v skóre. Gil chytil eufóriu a dá sa povedať, že si počínal nad svoje možnosti. Lukáš sa akosi nevedel dostať do diania. Nedokázal sa chytiť, hoci sa pokúšal aj niečo zmeniť vo svojej hre. Domáci tenista mu však zobral vietor z plachiet. V druhom stretnutí to bolo oveľa vyrovnanejšie, ale v prvom aj druhom sete nevyšla Kližanovi koncovka, hoci v tom druhom už bol o brejk hore. Machado sa väčšinou v dôležitých okamihoch - najmä pri brejkbaloch - vzoprel a bol o niečo lepší, dokázal Martina zaskočiť. Od tretieho setu sa to otočilo, keď Kližan zistil, že už nemá čo stratiť. Uvoľnil sa, hral presnejšie, razantnejšie aj istejšie. Vyzeralo to, že zavŕši dokonalý obrat. Mal veľkú šancu, keď Portugalčan možno aj podvedome čiastočne poľavil pod vplyvom náskoku 2:0 na sety. Pred piatym setom si však Machado zjavne bol dobre vedomý toho, že už nemôže súperovi nič povoliť. Znova sa to vyrovnalo a ťahali sa až do skóre 4:4. Vtedy mal Martin na príjme 40:15, boli tam výborne výmeny, Machado vo vypätých okamihoch párkrát aj zariskoval a napokon si udržal servis. V poslednej hre Kližanovi nevyšlo niekoľko forhendov, boli tam tesné ´outy´. Škoda, tento zápas sa na rozdiel od prvého dal vyhrať - Lukáš podľa priebehu nemal šancu. Martin výborne bojoval, ale v koncovke mu chýbal kúštik na to, aby to dorazil."

Rui Machado - Martin Kližan 6:4, 6:4, 1:6, 2:6, 6:4

PORTUGALSKO - SLOVENSKO 2:0 po piatkových dvojhrách