Mečíř: Treba prežiť štvorhru, nie je to stratené

Miloš MečířMiloš Mečíř Zdroj: TASR

LISABON - Slovenským tenisovým reprezentantom sa v Davisovom pohári ešte nikdy nepodarilo dosiahnuť obrat z 0:2. Presne takéto manko majú po piatkových dvojhrách zápasu proti Portugalčanom v 1. kole I. skupiny euroafrickej zóny ročníka 2011 na antuke na Estádio Nacional pri Lisabone.

Kapitán Miloslav Mečíř, samozrejme, nemá z predvíkendového nepriaznivého skóre radosť, ale odmietol vopred kapitulovať: "Takýto stav po prvom dni som si neželal, ale ešte to nie je stratené. Myslím si, že naši deblisti Michal Mertiňák a Filip Polášek v sobotu majú dobrú šancu. Treba teda ´prežiť´ tú štvorhru a potom by sme uvideli. Keď sa v nedeľu vymenia singlové dvojice, môže sa ukázať, že dnes nám akurát nesedela hra na hru. Martin Kližan má proti Fredericovi Gilovi bilanciu 2:0 a Rui Machado, proti ktorému by mal hrať Lukáš Lacko, dnes nebol lepší ako jeho krajan, hoci nastúpil v pozícii jednotky Portugalčanov. Nechcem teoretizovať, domáci si však musia ten postupový tretí bod ešte uhrať. Nevzdávame sa."

Lacko vo svojom prvom zápase na tomto povrchu od mája 2010 podľahol Gilovi za 92 minút hladko 2:6, 2:6, 1:6. Mečíř skonštatoval: "Gil sa prezentoval vo vynikajúcej forme, všetko mu vychádzalo, hral presne, výborne sa pohyboval, eliminoval Lackove zbrane. Čakal som tesnejší zápas, ale Portugalčan zvíťazil zaslúžene, hoci herne tam možno nebol až taký veľký rozdiel ako v skóre. Gil chytil eufóriu a dá sa povedať, že si počínal nad svoje možnosti. Lukáš sa akosi nevedel dostať do diania. Nedokázal sa chytiť, hoci sa pokúšal aj niečo zmeniť vo svojej hre. Domáci tenista mu však zobral vietor z plachiet."

Kližan absolvoval svoj prvý päťsetový zápas v kariére a pod vplyvom vývoja to hneď vyzeralo aj na premiérový vydarený obrat z 0:2, ale napokon prehral s Machadom za 206 minút 4:6, 4:6, 6:1, 6:2, 4:6. Nič mu nebolo platné, že nazbieral o 6 loptičiek viac. Mečíř si povzdychol: "Škoda, tento zápas sa totiž na rozdiel od prvého dal vyhrať - Lukáš podľa priebehu nemal šancu. Martin výborne bojoval, ale v koncovke mu chýbal kúštik na to, aby to dorazil. V prvom aj druhom sete mu nevyšiel záver, hoci v tom druhom už bol aj o brejk hore. Machado sa však väčšinou v dôležitých okamihoch - najmä pri brejkbaloch - vzoprel a bol o niečo lepší, dokázal Martina zaskočiť. Od tretieho setu sa to otočilo, keď Kližan zistil, že už nemá čo stratiť. Uvoľnil sa, hral presnejšie, razantnejšie aj istejšie. Vyzeralo to, že zavŕši dokonalý obrat. Mal veľkú šancu, keď Portugalčan možno aj podvedome čiastočne poľavil pod vplyvom náskoku 2:0 na sety. Pred piatym setom si však Machado zjavne bol dobre vedomý toho, že už nemôže súperovi nič povoliť. Znova sa to vyrovnalo a ťahali sa až do skóre 4:4. Vtedy mal Martin na príjme 40:15, boli tam výborne výmeny, Machado vo vypätých okamihoch párkrát aj zariskoval a napokon si udržal servis. V poslednej hre Kližanovi nevyšlo niekoľko forhendov, boli tam tesné ´outy´."

Rozžiarený Machado na tlačovej besede vyhlásil: "Hrať doma pred takýmto publikom a napokon mať navrch v takmer štvorhodinovej bitke, to je určite jeden zo zážitkov, na ktoré do konca kariéry nezabudnem. Nepovedal by som, že to celé bolo záležitosťou srdca, ale ten piaty set nepochybne. Počas celého zápasu som sa cítil dobre, lenže za stavu 2:0 mi trochu opadla pozornosť. Poskytol som tým súperovi šancu a on sa jej chytil. V správnej chvíli som však dokázal vtiahnuť fanúšikov do diania, keď som ich vyzval k citeľnejšej podpore. Burcovanie z tribún mi veľmi pomohlo. Rozohral som opäť naplno všetky moje zbrane a myslím si, že tá pomoc z hľadiska bola kľúčom."

Kapitán Portugalčanov Pedro Cordeiro povedal: "Vývoj nemohol byť priaznivejší, presne zodpovedá našim predstavám. Gilov výkon bol takmer perfektný. V určitých fázach sa Lacko snažil zdvihnúť hlavu, ale Frederico si zachoval potrebnú koncentráciu a úroveň hry. Ruiov zápas bol oveľa vyrovnanejší. Platilo to už o prvých dvoch setoch, ktoré zhodne získal 6:4. Od tretej časti akoby proti nemu nastúpil vymenený súper. Kližan začal vyťahovať neskutočné údery. Pred piatym setom som z psychologického uhla pohľadu veru už aj zapochyboval, či sa Rui ešte dokáže zmobilizovať. Obom našim hráčom však prospel skvelý tímový duch, ktorý tu panuje. Rád v tejto súvislosti vyzdvihujem podporu od priaznivcov - boli naozaj neúnavní. Možno sa to javí ako detail, ale stačí sa pozrieť na skóre po dnešku, aby sme si spoločne uvedomili, aký veľký rozdiel sa môže zrodiť z maličkostí."