Slovákom to v príprave nejde, Dánsku podľahli 1:2

Hološko vyrovnáva skóreHološko vyrovnáva skóre Zdroj: TASR

TRNAVA/BRATISLAVA - Slovenská futbalová reprezentácia počas víkendu splnila kvalifikačnú povinnosť a po výhre v Andorre si pripísala do tabuľky B-skupiny tri body. Slováci síce strelili iba jediný gól, ale aj také víťazstvo sa v kvalifikácii počíta a teraz bol čas na vyskúšanie ďalších hráčov a herného systému.

Do Trnavy pricestovala reprezentácia Dánska, s ktorou sme sa v histórii samostatnosti ešte nestretli. V prvom polčase videli diváci na Štadióne Antona Malatinského dva góly. Už v 3. minúte sa smoliarom stal Kornel Saláta, ktorý si zrazil center Rommedahla do vlastnej siete. Úsmev na tvárach slovenských fanúšikov privodil v 31. minúte vyrovnávajúcim gólom Hološko, keď využil zaváhanie dánskej obrany. Dáni sa dostali do vedenia aj v druhom dejstve, v 72. minúte sa po zmätkoch v našej obrane presadil Krohn-Dehli. Tento gól sa aj napriek ďalším šanciam na oboch stranách ukázal ako rozhodujúci a Slováci potvrdili, že sa im v prípravných zápasoch pod Weissovým vedením nedarí. Majú v nich bilanciu 3 výhry, 3 remízy a 9 prehier.

Reprezentačný debut v základnej zostave zažíva brankár škótskeho Hearts Marián Kello, druhý štart si pripísal Seničan Lukšík a jeho klubový kolega v útoku Piroska. Trnavské obecenstvo sa určite potešilo návratu Kamila Kopúnka na domovský štadión, keďže hráč v súčasnosti pôsobí v talianskom Bari. Debut v najcennejšom drese absolvoval aj ďalší hráč Spartaka Trnava Marek Kaščák.

Zverenci trénera Vladimíra Weissa sa najbližšie stretnú v ostrom kvalifikačnom boji o EURO 2012, keď v domácom prostredí privítajú 4. júna Andorru.

Slovensko - Dánsko 1:2 (1:1)
Góly: 31. Hološko - 3. Saláta (vlastný), 72. Krohn-Dehli, bez kariet, rozhodovali: David Fernández Borbalán - Raúl Cabanero Martinez, Antonio Maranón Cantón (všetci Šp.), 4927 divákov

Slovensko: Kello - Pekarík, Škrtel, Saláta (46. Šebo), Lukšík (46. Ďurica) - Kopúnek (77. Kaščák), Hamšík, Čech - Piroska, Hološko (80. Kóňa), Jendrišek (60. Vittek)

Dánsko: Sörensen (46. Christiansen) - Jacobsen (60. Thomsen), Jörgensen, Svensson, S. Poulsen - Rommedahl (32. Enevoldsen), J. Poulsen (46. Lorentzen), Kvist, Krohn-Dehli (83. Skoubo) - Schöne (64. Eriksen) - Bendtner (76. Junker)

Slováci prekvapujúco skoro inkasovali, v tretej minúte Dáni rýchlo na pravej strane vykombinovali domáce rady a Rommedahlov center si ukážkovým vlastencom zrazil za Kellov chrbát Saláta. Oba tímy sa snažili predvádzať kombinačnú hru, opticky to išlo viac Dánom, domácim chvíľu trvalo, kým sa oklepali. Príliš im to ale nešlo a Dáni mohli dať na 2:0 v 14. minúte po akcii z ľavej strany, keď sa do zakončenia zblízka dostal Schöne, ale Kello zachránil dobrým zákrokom. Prvé vzrušenie domácich divákov mal na svedomí Čech, ku ktorému sa dostal pretiahnutý center z pravej strany od hlavy Jacobsena, no hráč West Bromwich Albion vôbec netrafil ideálne. Už lepšie mieril v 22. minúte Hamšík, ale jeho slabší pokus do stredu brány pokojne likvidoval Sörensen. Slováci pridali plyn, v 26. minúte zahodil Hološko stopercentnú šancu, keď sa v bežeckom súboji pretlačil cez obrancu možno aj za cenu faulu, jeho strelu z hranice 16-ky ale skvele na roh vyrazil hosťujúci brankár. Aktivita domácich sa zvýšila po vynútenom odchode zraneného kapitána hostí Rommedahla a slávila úspech v 32. minúte. Loptu od Kopúnka obranca hostí nahral priamo na rozbehnutého Hološka, ktorý obišiel aj brankára a pohodlne ju upratal do prázdnej bránky. Slováci začali búšiť, strelu Čecha aj Hološka Dáni v posledných chvíľach dokázali zblokovať na rohy.

Dáni v druhom polčase zahrozili prvýkrát pokusom Bendtnera, ktorý obetavo zblokoval Škrtel, na druhej strane vzápätí peknú akciu ukázal Piroska, no jeho strela, a ani ďalšia z Kopačky Ďuricu, si cestu do brány nenašla. Poriadny závar pripravili Dáni domácim v 67. minúte, keď Bendtner dorážkou neprekonal Kella po vyrazenej strele Svenssona a slovenský brankár mu musel loptu zázračne ukradnúť aj pri druhej dorážke. O pár sekúnd nebezpečne pálil Jörgensen, ale lopta do slovenskej siete nezapadla. Dánom sa tlak vyplatil, Eriksen v 72. minúte síce ešte stopercentnú šancu zahodil, no po zlej orientácii Škrtela sa lopta dostala ku Krohn-Dehlimu, ktorý už nezaváhal. Slováci mohli o chvíľu vyrovnať, ale Piroskov center z priameho kopu Vittek hlavou nepremenil. Domáci sa v poslednej desaťminútovke snažili aspoň vyrovnať, ale hostia ich sústredeným a taktickým výkonom k tomu už nepustili. Hoci Ďurica mohol v nadstavenom čase po rohu hlavou napokon vyrovnanie zabezpečiť.

Morten Olsen, tréner Dánska: "Začali sme aktívne, mali sme dobrý začiatok, dali sme rýchly gól. Prvých 20 minút sme mali viac loptu a kontrolovali sme hru, potom sa súper zlepšil a vyrovnal. V druhom polčase sme mali viac šancí, bol by som veľmi nespokojný, ak by sme dnes nevyhrali. Osvedčili sa hráči, ktorým sme dnes dali šancu, môžeme na nich stavať aj do budúcnosti."

Vladimír Weiss, tréner Slovenska: "Musím pogratulovať súperovi k výhre. Vyhralo mužstvo, ktoré bolo lepšie fyzicky pripravené. Prvý polčas bol z našej strany dobrý, síce sme rýchlo inkasovali, ale po peknom góle Hološka sme vyrovnali. V druhom polčase však prišli chyby, fyzicky toto mužstvo nie je pripravené na to, aby porazilo Dánov. Hráči sa musia v prvom rade vyliečiť a dať zdravotne do poriadku, to nie je výhovorka, ale to je realita. Chýbalo nám šesť hráčov a navyše aj Miňo Stoch dostal nejakú infekciu. Ak budeme kompletní, môžeme bojovať s každým. Dnes bol ale súper objektívne lepší, to treba priznať. Nám už nezostali sily, aby sme zvrátili zápas."

• Zdroj: športky, SITA, TASR, youtube