VIDEO Šialený zápas v Amsterdame, smútok Maďarov

Holandsko predviedlo skvelú ofenzívuHolandsko predviedlo skvelú ofenzívu Zdroj: SITA

AMSTERDAM - Holandskí futbalisti kráčajú kvalifikáciou ME 2012 ako nôž maslom. Po prvej polovici odohraných zápasov majú zo všetkých účastníkov kvalifikácie práve "Oranjes" na konte najväčší počet bodov. Zverenci trénera Berta van Marwijka sú bodovo stopercentní a navyše gólovo mimoriadne efektívni.

Bilancia 18 bodov zo šiestich zápasov, skóre 21:5 ich pasuje za mužstvo, ktoré má reálne najbližšie na záverečný turnaj ME 2012 v Poľsku a na Ukrajine. Pre objektívnosť treba dodať, že ich hlavní prenasledovatelia v E-skupine Švédi majú síce deväťbodové manko, odohrali však o dva zápasy menej.

"Máme plný počet bodov, famózne skóre, ale musíme zostať nohami na zemi. Výdych spokojnosti si ešte nemôžeme dovoliť," citujú holandské médiá obrancu Jorisa Mathijsena.

Holanďania sa vlani vďaka nezáživnému štýlu založenému na vysokej efektivite zakončenia a skvelej defenzívnej činnosti dostali až do finále majstrovstiev sveta. Teraz vypočítavosť a herný pragmatizmus zamenili za útočnú kreativitu a množstvo strelených gólov. Naposledy si to v dvojzápase s nimi odskákali Maďari, ktorých v rozpätí piatich dní počastovali celkovým skóre 9:3. A to po hladkom triumfe v Budapešti 4:0 v utorkovej amsterdamskej odvete súpera trochu podcenili, keď museli otáčať nepriaznivý stav 1:2. V poslednej polhodinke však "oranžoví" nasúkali štyri góly, pričom do streleckej listiny sa zapísali samé hviezdne mená - Wesley Sneijder, veterán Ruud van Nistelrooy a dvakrát aj Dirk Kuyt. V prestrelke napokon zvíťazili 5:3.

"Keď sa Maďari ujali vedenia 2:1, boli sme v miernom šoku. Dlho sme však nerozmýšľali a konečne začali hrať futbal. Pomohli nám aj fanúšikovia a v závere sme motivovaného súpera jednoznačne prevýšili. Chápem, že Maďari chceli v tomto zápase veľmi uspieť a odčiniť tak domácu prehru 0:4. Našťastie, nedovolili sme im to," cituje Ruuda van Nistelrooya internetový server UEFA.

Bývalý kanonier Realu Madrid a súčasný hráč Hamburgeru SV nahradil po prvom polčase zraneného Robina van Persieho a v 70. reprezentačnom štarte si pripísal 35. úspešný zásah. Práve Van Nistelrooy posielal v 73. min domácich do vedenia 3:2, no Maďari potom ešte raz vyrovnali.

"Som rád, že som súčasťou tohto tímu a môžem prispieť k jeho úspechom," poznamenal Van Nistelrooy.

Maďari v amsterdamskej Arene veľmi túžili po bodovom zisku a o ten prišli až v záverečných 15 minútach vďaka dvom gólom Kuyta v rozpätí štyroch minút.

"Bol to šialený zápas. Pre mňa osobne však aj najlepší v mojej kariére. Je skvelé, že sme dokázali Holanďanom streliť tri góly. Naši útočníci Gergely Rudolf a Balázs Dzsudzsák hrali obaja veľmi dobre, a to je prísľub do najbližšej budúcnosti," podotkol maďarský obranca Pál Lázár.

Holandsko - Maďarsko 5:3 (1:0)
Góly: 78. a 81. Kuyt, 13. Van Persie, 61. Sneijder, 73. Van Nistelrooy - 50. a 75. Gera, 46. Rudolf, rozhodoval: Moen (Nór.)