Slovensko bez problémov zvládlo prvý duel s Rakúskom

Štefan Ružička prekonáva PenkeraŠtefan Ružička prekonáva Penkera Zdroj: SITA

TRENČÍN - Svetový šampionát v ľadovom hokeji začne na Slovensku už o 20 dní. Zverenci Glena Hanlona sa v rámci prípravy po dvoch prehrách vo Fínsku prvýkrát predstavili v domácom prostredí, dvojzápas s Rakúskom v Euro Hockey Challenge uvidia diváci v Trenčíne.

Slovenskí hokejisti sa od úvodu pustili do súpera a na prvý gól potrebovali iba šesť minút, keď sa presadil Ružička. Už o pár sekúnd zvýšil náskok Slovenska fínsky legionár Záborský. Sedem sekúnd pred prvou sirénou doklepol puk do bránky opäť hráč Spartaka Moskva Ružička. Jediný gól druhej dvadsaťminútovky strelil v 32. minúte počas presilovej hry po ukážkovej kombinácii Bartovič. Tretia tretina sa už niesla v pokojnom duchu a keďže ani na jednej strane už gól nepadol, Slováci zvíťazili v prvom súboji nad Rakúskom 4:0.

V dvadsiatom štvrtom vzájomnom súboji dosiahli Slováci nad Rakúskom devätnásty triumf, naposledy prehrali s týmto súperom v decembri 2003 v Piešťanoch. Odvetný zápas je na programe v sobotu o 17:00, opäť v Trenčíne.

Slovensko - Rakúsko 4:0 (3:0, 1:0, 0:0)
Góly: 6. Ružička (Radivojevič), 7. Záborský, 20. Ružička (Radivojevič, Cibák), 32. Bartovič (Cibák, Marcel Hossa)
Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Ország - M. Novák, T. Orolin, 5310 divákov

Slovensko: Lašák - Graňák, Baranka, Sersen, Stehlík, Juraj Mikuš, Švarný, Cebák - Šatan, Juraj Mikúš, Marcel Hossa - Surový, Radivojevič, Ružička - Pánik, Cibák, Bartovič - Dej, Rastislav Pavlikovský, Záborský - Baláž

Rakúsko: Penker - Philippe Lakos, R. Lukas, Werenka, Unterluggauer, Ulmer, Altmann, Rebek, Oraze - Setzinger, P. Lukas, Rotter - Peintner, Kaspitz, Raffl - P. Harand, Oberkofler, D. Haramd - Ulmer, Pinter, Ofner

Slováci začali prvý z dvoch prípravných duelov proti Rakúsku aktívne a ustavične hrozili brankárovi súpera Penkerovi. Otvoriť skóre sa podarilo otvoriť v 6. min Ružičkovi, ktorý sa po vyhratom vhadzovaní dostal z rohu klziska až pred gólmana Rakúska - 1:0. Už o 31 sekúnd neskôr dôrazný Záborský vybojoval v útočnom pásme puk, dostal sa až pred bránku a zvýšil na 2:0. Slovenský tím bol počas celej úvodnej tretiny lepší a obrana rakúskeho výberu bola v neustálej permanencii. Už na 3:0 upravil sedem sekúnd pred prvou sirénou svojím druhým gólom Ružička.

Hneď na začiatku druhého dejstva síce pohrozil hosťujúci Kaspitz, ale Lašák bol pripravený. Slovenský gólman mal v úvode II. tretiny viac práce ako jeho náprotivok, všetky situácie však vyriešil. V 28. min v presilovej hre ponúkol Šatan šancu skórovať Bartovičovi, ale ten netrafil puk po prudkej prihrávke. V 32. min pálil od modrej Stehlík, ale Penker s námahou nekapituloval. V tej istej minúte sa puk cez Stehlíka, Hossu a Cibáka dostal po obvode slovenského útočného pásma až pred bránku Rakúska a Bartovič ho doklepol za brankára súpera - 4:0.

Úvod tretej časti príliš hokejovej krásy nepriniesol, no zvýšiť mohol Cibák. Vzruchu pred bránkami ubudlo, v 49. min zaujala presilovková šanca Surového. V 52. min Penker vytiahol vynikajúci zákrok pri Bartovičovej šanci a skóre sa nemenilo. O minútu nechal rakúskeho gólmana vyniknúť Dej. Záver zápasu sa dohrával v tréningovom tempe a ďalšie góly už diváci nevideli.

Glen Hanlon, tréner Slovenska: "Som spokojný s víťazstvom. Niektoré veci treba zlepšiť, ale celkovo to bolo dobré. Páčila sa mi snaha hráčov a dôraz pred oboma bránami, našou i súperovou. Dnes boli našimi najlepšími útočníkmi Radivojevič a Ružička, ukázali kvalitu svetovej triedy. Brankár Lašák nemal veľa ťažkej práce, no všetky puky, ktoré naňho smerovali, mal plne pod kontrolou. Keď sme potrebovali jeho zákrok, vždy bol na mieste."

Bill Gilligan, tréner Rakúska: "Bol to dobrý zápas. Urobili sme príliš veľa chýb a Slováci nám poľahky strelili štyri góly. Skúsenosti z tohto zápasu nám však môžu pomôcť naplniť náš cieľ na svetovom šampionáte - zotrvať medzi elitou."

• Zdroj: športky, SITA, TASR