Slovensko po dráme zdolalo Rakúsko, hetrik Ružičku

Dominik Graňák a Štefan RužičkaDominik Graňák a Štefan Ružička Zdroj: TASR

TRENČÍN - Príprava na hokejové majstrovstvá sveta je v plnom prúde a na slovenských hokejistov čaká už štvrtý duel v rámci Euro Hockey Challenge. Po dvoch prehrách vo Fínsku sa Slováci dočkali prvého víťazstva, keď si v piatok poradili s Rakúskom 4:0. O 24 hodín je na programe odvetný duel týchto tímov, dejiskom je opäť Trenčín.

Rakúsko vstúpilo do druhého súboja disciplinovanejšie ako v piatok a brankár Lašak musel predviesť viacero pohotových zákrokov. Naši útočníci sa dostali do šancí iba sporadicky, aj keď za gólmanom Penkerom v jednom prípade zazvonila žrď. Skóre duelu otvorili hostia, keď zmätky v slovenskej obrane potrestal tvrdou strelou Raffl. Slováci sa neprebudili ani po inkasovanom góle a pasívnou hrou ponúkali ďalšie šance súperovi. Tréner Hanlon zareagoval oddychovým časom, následne sa na ľadovej ploche aj poriadne iskrilo, keď sa za rakúskou bránkou strhlo viacero potýčiek. Z následnej presilovky zvýšil na 2:0 Lukas. O pár sekúnd však prišla slovenská odpoveď po góle Marcela Hossu. Slováci konečne prepli na vyššie obrátky a počas presilovej hry vyrovnal nádhernou strelou Ružička. Tlak pokračoval, ale po rýchlom brejku dostal Rakúsko opät do vedenia Setzinger. Výbornú formu potvrdil po nástupe do tretej tretiny Štefan Ružička, ktorý využil početnú výhodu a vyrovnal na 3:3. Hráč Spartaka Moskva sa predviedol aj v záverečných minútach, keď ďalším presilovkovým gólom dosiahol svoj prvý hetrik v reprezentácii a zaistil Slovenskú druhé víťazstvo nad Rakúskom. Výsledok zavŕšil pár sekúnd pred koncom do opustenej rakúskej brány Cibák. Bolo to jubilejné 20. víťazstvo slovenskej reprezentácie nad týmto súperom.

Slovensko - Rakúsko 5:3 (0:0, 2:3, 3:0)
Góly: 33. Marcel Hossa (Šatan), 37. Ružička (Marcel Hossa), 43. Ružička (Marcel Hossa, Graňák), 56. Ružička (Šatan, Marcel Hossa), 60. Cibák (Pánik) - 25. Raffl (Kaspitz, Peintner), 33. P. Lukas (R. Lukas, Setzinger), 38. Setzinger (P. Lukas, Unterluggauer)

Vylúčení: 6:10 na 2 min, navyše: Baranka - Altmann (obaja na 10 min za zhodenie rukavíc), presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, Lokšík - Valach, J. Tvrdoň, 5984 divákov.

Slovensko: Lašák - Graňák, Baranka, Stehlík, Sersen, Švarný, Mikuš, Cebák - Šatan, Mikúš, Hossa - Radivojevič, Surový, Ružička - Pánik, Cibák, Bartovič - Záborský, Pavlikovský, Dej

Rakúsko: Penker - Lakos, R. Lukas, Werenka, Unterluggauer, Rebek, Altman, Ulmer, Oraze - Setzinger, P. Lukas, Rotter - Peintner, Kaspitz, Raffl - P. Harand, Oberkofler, Ch. Harand - Ulmer, Ofner, Pinter

Rakúšania začali aktívne a v úvodnej minúte zavreli domácich v ich obrannom pásme. Krátky tlak Slováci prečkali bez ujmy a postupne prebrali iniciatívu na svoje hokejky. V 6. minúte našiel Pánik prihrávkou spoza brány Cibáka, no ten netrafil ideálne puk. O dve minúty neskôr unikol v oslabení Bartovič, ale tiesnený obrancom zakončil iba do ľavého betónu brankára Penkera. Rakúskemu gólmanovi pomohla v 10. minúte pravá žŕdka po tom, čo Ružička vystrelil v obkolesení troch súperových hráčov. V priebehu prvej časti hry ešte rozhodcovia vykázali zo striedačky útočníka Baláža, ktorý nebol uvedený na súpiske slovenského výberu.

Slovenskí hokejisti si v úvode druhého dejstva vyskúšali hru v početnej výhode, ale počas celých dvoch minút rakúskeho brankára takmer vôbec nezamestnali. V 25. minúte vymyslel výbornú prihrávku spoza bránky Kaspitz a Raffl spomedzi kruhov prestrelil Lašáka - 1:0. Hostí gól nabudil, boli aktívnejší a nezastavila ich ani druhá presilovka Slovenska. Domáci hráči naopak pôsobili ťažkopádne a mali problém s prechodom do útočného pásma. V 32. minúte si Hanlon vyžiadal oddychový čas a hneď po ňom sa rútil do šance Cibák, no rakúsky obranca mu stihol zobrať puk. Následne sa strhla šarvátka, čo vyústilo do presilovky hostí a druhého rakúskeho gólu, o ktorý sa postaral P. Lukas. O dve minúty neskôr sa však Slovákom podarilo znížiť vďaka pohotovej strele Hossu ihneď po buly. O ďalšie dve minúty už bolo vyrovnané, keď sa počas presilovky pred rakúskou bránkou najlepšie zorientoval Ružička. Vzápätí však Graňák neustrážil Setzingera a ten hoci faulovaný sám proti Lašákovi nezaváhal - 2:3.

Slováci mali výborný štart do záverečného dejstva, keď sa im už po necelých troch minútach podarilo vyrovnať. O druhý presilovkový gól sa postaral opäť Ružička, ktorý ťažil z presnej prihrávky Hossu. Počas ďalšej početnej výhody mohol domácich poslať do vedenia Šatan, ale jeho delovka skončila na spojnici Penkerovej bránky. Rakúšania si vypracovali prvú vážnejšiu šancu v záverečnej časti až v 55. minúte, keď po strele P. Haranda zazvonila žŕdka. Štyri minúty pred koncom ale rozhodol o víťazstve domácich Ružička, ktorý zaznamenal hetrik a v dvoch dueloch proti Rakúšanom strelil piaty gól - 4:3. V samom závere pridal piaty gól do prázdnej bránky Cibák.

Ján Lašák: "Začali sme dobre, chytil som sa puku. Nebolo to zlé tá prvá tretina, ale potom mi tam dali ten prvý, druhý z presilovky, tretí z nájazdu. Bolo to pre mňa ťažké, a zle som sa cítil, z toho pohľadu, že sme začali hrať až za stavu 0:2 a oni potom dali tretí gól. A tretiu tretinu nemali skoro žiadne strely a to je najhoršie pre brankára."

Štefan Ružička: "Do polovičky zápasu nám to nešlo, súper vyhrával väčšinu osobných súbojov. Potom sme pridali, hrali viac do tela, zlepšili kombinácie i strely na bránu. Som veľmi rád, že sa mi podarilo streliť hetrik a pomôcť mužstvu a budem sa snažiť, aby to tak pokračovalo aj ďalej."

Branko Radivojevič: "Dnes sme sa pomalšie rozbiehali, nehrali sme taký fyzický hokej ako včera. Súper nám dal dva góly, ukázal charakter a dokázal, že dnes už nie je žiadny ľahký súper a toto víťazstvo nám môže len pomôcť. Štefan si verí a ja dúfam, že mu strelecká forma vydrží."

Dominik Graňák: "Dnešný zápas bol oveľa ťažší ako ten včerajší. Rakúšania hrali minimálne o triedu lepšie, snažili sa viac tvoriť a bolo to cítiť. Víťazstvo je o to cennejšie, že sa nám podarilo otočiť nepriaznivý vývoj."

Glen Hanlon: "V dnešnom zápase sa mi páčilo viacero vecí. V útoku opäť dominoval Štefan Ružička, ktorý sa často dostával do šancí. Dopustili sme sa niekoľkých individuálnych chýb, ale o tom sú tieto zápasy. Nestratili sme zápas, naďalej sme dodržiavali herný systém a vrátili sme sa do zápasu."

Bill Gilligan, tréner Rakúska: "Bol to doteraz náš najlepší zápas v EHCh, no niekoľko zlých verdiktov rozhodcov nás stálo výhru. Aj tréner Slovenska povedal, že ten nebol najlepší výkon rozhodcov."

• Zdroj: športky, SITA, TASR