Slovensko v prvom stretnutí prehralo so Švédskom

Martin Cibák pred brankárom FasthomMartin Cibák pred brankárom Fasthom Zdroj: SITA

KOŠICE - Slovenská hokejová reprezentácia pokračuje v príprave na vrchol tohto roka. Majstrovstvá sveta v Bratislave a Košiciach štartujú o 15 dní, slovenský tím po dvoch zápasoch vo Fínsku a dvojici domácich duelov s Rakúskom tentokrát hostí na východe republiky Švédsko. Prvý duel našim hokejistom nevyšiel, keď omladenému súperovi podľahli 2:5. Odveta je na programe v piatok o 17:00 h. Slováci v 29. vzájomnom súboji prehrali sedemnástykrát.

Tréner Hanlon nominoval na prvý súboj so severským tímom aj skúseného Jozefa Stümpela, v bráne dostal opäť priestor Ján Lašák. Skóre otvoril už v 3. minúte po ukážkovej kombinácii Silfverberg. O dve minúty pri avizovanom vylúčení Slovenska zvýšil na 2:0 strelou od modrej čiary. Kanadský kouč zobral okamžite oddychový čas a snažil sa upokojiť svojich zverencov. Gólová odmena prišla v 16. minúte, keď skvelú prácu odviedol Pánik, naservíroval puk Sersenovi a ten tvrdou strelou prekonal Fastha. Slovenský tlak pokračoval a po závare pred švédskou bránkou vyrovnal Tomáš Surový. Druhá tretina takisto priniesla svižný hokej s viacerými šancami na oboch stranách, zamestnanejší bol určite Lašák, ale gól neinkasoval. Nástup do tretieho dejstva vyšiel lepšie Švédom, po nenápadnej akcii sa opäť ujali vedenia gólom Zackrissona. Švédi v záverečných minútach dominovali a ich snaha vyvrcholila v 56. minúte, keď strelil štvrtý gól Persson. Slováci to v závere skúsili aj s hrou bez brankára, ale štyri sekundy pred koncom dokonal slovenskú prehru druhým gólom Zackrisson.

Slovensko - Švédsko 2:5 (2:2, 0:0, 0:3)
Góly: 16. Sersen (Pánik), 18. Surový (Záborský) - 3. Silvferberg (Lander), 5. Fernholm (S. Kronwall), 45. Zackriksson (Fernholm), 56. Persson (Melin, Jämtin), 60. Zackrisson (Fernholm).
Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Baluška, Ország - Gajan, Valach, 7000 divákov

Slovensko: Lašák - Graňák, Baranka, Sersen, Stehlík, Juraj Mikuš, Švarný - Dravecký, Cibák, Bartovič - Šatan, Stümpel, Marcel Hossa - Záborský, Surový, Ružička - Pánik, Rastislav Pavlikovský, Juraj Mikúš

Švédsko: Fasth - Fernholm, Ekhölm, Eklund, Johnsson, Johansson, Kronwall, Dahlbeck - Melin, Persson, Jämtin - Fasth, Zackrisson, Hjalmarsson - Silfverberg, Lander, Lasu - Widing, Karlsson, Petterström - Cehlin

Úvod stretnutia patril hosťom, ktorí súpera držali na dištanc a už v 3. minúte po peknej prihrávke Landera spoza bránky trafil Silfverberg - 0:1. Slováci pôsobiaci chaotickým dojmom inkasovali o dve minúty neskôr po druhý raz, keď sa počas avizovaného vylúčenia dokázal presadiť obranca Ferholm, ktorý zužitkoval Kronwallovu prihrávku strelou od modrej čiary - 0:2. Severania pokračovali v rýchlej kombinačnej hre, ktorú pribrzdilo až vylúčenie Johanssona, no slovenský tím nedokázal nič vymyslieť. V 12. minúte sa natlačil pred Lašáka Lander, ale z tesnej blízkosti neuspel. Na opačnej strane o tri minúty neskôr vystrašil počas presilovej hry švédskeho gólmana Surový, avšak znížiť sa podarilo v 16. minúte až obrancovi Sersenovi. Ten využil peknú prihrávku Pánika spoza bránkovej čiary, ktorý ho po peknej individuálnej akcii našiel takmer na modrej čiare a Steel aréna po prvý raz aplaudovala - 1:2. Slovákov tento moment povzbudil, zlepšili korčuľovanie, hru do tela, tlačili sa viac do zakončenia a o necelé dve minúty aj vyrovnali na 2:2. Záborský prihrávkou spoza bránkovej čiary našiel v priestore medzi kruhmi voľného Surového a ten pohotovou strelou nedal Fasthovi šancu. V závere si slovenský výber vypracoval tlak, ale na stave 2:2 sa nič nezmenilo.

Na začiatku druhého dejstva sa dostal do zakončenia Jämtin, zoči-voči Lašákovi ani na dva razy nepochodil. Ten istý hráč pohrozil aj v 23. minúte, nedokázal však spoza bránky zasunúť puk za ležiaceho slovenského brankára. Hráči Tre Kronor dobre vykrývali stredné pásmo, čím narúšali rodiace sa kombinačné akcie Slovenska. Obidve mužstvá si dávali pozor najmä v defenzíve a po každej chybe súpera vyrážali do rýchlych protiútokov. V dvadsaťminútovke chudobnej na góly boli aktívnejší hráči v žlto-modrých dresoch, ale ich príležitosti zostali nevyužité.

V záverečnej dvadsaťminútovke sa v 42. minúte po peknej prihrávke z vlastnej tretiny dostal do úniku Záborský, no Fasth si s jeho zakončením poradil. O tri minúty neskôr slovenský tím inkasoval po chybe Lašáka, ktorý neudržal nahodený puk a Zackrisson pohodlne skóroval - 2:3. Vzápätí sa však blysol nádherným zákrokom, keď lapačkou zabránil štvrtému gólu v domácej sieti. Švédi si s pribúdajúcim časom vypracovali tlak a miestami to vyzeralo akoby hrali presilovú hru. Slovenskí reprezentanti vyčkávali na chybu súpera, tá neprišla a v 56. minúte inkasovali z hokejky Perssona - 2:5. Rezultát stretnutia stanovil gólom do prázdnej bránky Zackrisson.

Glen Hanlon (tréner Slovenska): "S niektorými časťami som spokojný. Teší ma najmä skutočnosť, že sme dokázali zmazať dvojgólový náskok súpera. V strede duelu sme hrali dobre. V tretej časti Švédi rýchlo korčuľovali, ale dokázali sme sa s tým vyrovnať. Tretí gól nás definitívne položil na kolená."

Pär Maarts (tréner Švédska): "Som veľmi rád, že sme s týmto mladým tímom dokázali zvíťaziť. Začiatok nám vyšiel nad očakávanie, druhé dejstvo bolo omnoho menej kvalitnejšie ako prvé. Tento tím je veľmi mladý a je veľkým prísľubom do budúcnosti."

• Zdroj: športky, SITA, TASR