Hecl: Hráme zlý systém, jediná šanca je zmena

Radoslav HeclRadoslav Hecl Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Podľa bývalého 52-násobného slovenského reprezentanta a majstra sveta z MS 2002 v Göteborgu Radoslava Hecla súčasná reprezentácia na majstrovstvách sveta v Bratislave hrá systém, ktorý hráči neovládajú, nemajú ho v krvi. Preto aj tie najväčšie ofenzívne hviezdy z NHL sa na klzisku trápia a nevedia sa presadiť strelecky.

Názorne to bolo vidieť počas piatkového zápasu s Čechmi, ktorý Slováci prehrali 2:3. Odchovanec topoľčianskeho hokeja, ktorý dlhé roky pôsobil v Slovane Bratislava, pri analýze predvedeného výkonu konštatoval, že Jágr a spol. dve tretiny pohodlne kontrolovali priebeh zápasu a hrali iba toľko, koľko potrebovali. Aj to im stačilo na to, aby trápiacich sa Slovákov k prepotrebným bodom nepustili.

"Z môjho pohľadu boli veľké očakávania. Osobne som predpokladal, že v prípade výhry nášho družstva by sme mohli nasadnúť na víťaznú vlnu. Ale potvrdila sa obrovská sila českého tímu, na ktorú sme jednoducho nemali. Treba si to povedať otvorene. Česi približne 50 minút kontrolovali zápas takým spôsobom, že my sme sa nemohli presadiť. Nemohli sme v útočnej tretine hrať svoju hru. Zámer nám zmarila obrovská sila Čechov. Obrovská sila napríklad formácie Havlát, Eliáš, Michálek alebo Jágra, ktorý sa na tento zápas neuveriteľne motivoval. Navyše, český výkon bol opäť podložený kvalitným brankárom Pavelcom. To bol základ našej prehry," konštatoval Radoslav Hecl a pokračoval: "Ešte jedna vec bola veľmi dôležitá - fakt, že sa opäť nepresadili naši strelci. Góly Surového a Nagya iba potvrdili to, čo všetci vieme - my sa na týchto MS stále trápime aj v ofenzíve. V podstate sme nemali na čom stavať v tomto zápase."

"Prečo sa nepresadili naše hviezdy z NHL, ktoré momentálne v tíme máme? Aj pre mňa je to veľká záhada. Vysvetľujem si to tým, že systém, ktorý teraz hráme, týmto hráčom jednoducho nevyhovuje. My sme si sami zlikvidovali to prekvapenie, ktoré sme mali v talóne. Ním bol rýchly protiútok. Tento systém, ktorý sme teraz hrali proti Čechom, vyzeral až smiešne. To bola čistá zákopová vojna. Strážili sme stredné pásmo, len aby sme nedostali gól. Bolo to príliš ustráchané. Hneď zo začiatku zápasu. Keď som čakal, že v poslednej tretine nastúpime, že ideme vyhrať tento zápas, tak sme opäť začali brániť. Za stavu 1:1 bola veľká možnosť zmeniť vývoj zápasu, aj keď Česi mali prevahu. Opäť sme sa stiahli do defenzívy. A ustráchane sme strážili výsledok 1:1, čo pri súčasnej sile českého mužstva podľa mňa nebola dobrá taktika," otvorene priznal bývalý reprezentant.

"Môj osobný názor je, že s týmto systémom, ktorý teraz hráme, budeme mať veľký problém. Aj keď nádej zomiera posledná. Všetko však závisí od hlavného trénera. Ako on postaví družstvo a aký zvolí systém. My sme však teraz potlačili všetky naše prednosti. Hráme niečo, čo v podstate nevieme hrať. Začíname hrať absolútnu defenzívu. Usilujeme sa o zákopové vojny. Máme obrovské nedostatky pri prechode z obrany do útoku. Obrovské medzery sú tiež v priestore medzi útočníkmi a obrancami. Práve z toho vznikajú tie góly, ktoré dostávame. Nepokrývame dobre súperových hráčov. Všetci sa sústredíme na to, aby sme nedostali gól. Je to zlý systém, ktorý hráči nemajú v krvi. Treba ho zmeniť," uvažoval nahlas Hecl.

"Verím, že Fínov porazíme, aj keď musíme byť realisti. Videl som Fínov hrať. Ak im umožníme rozohrávanie takým spôsobom, ako sme to ponúkli v piatok Čechom, že sa uzatvoríme do stredného pásma, naša nádej na bodový zisk - pri rýchlosti Fínska - nebude mať dlhé trvanie. Prehráme aj s nimi. Opakujem ešte raz, treba zmeniť tento systém, ktorý hráme. Chlapci ho vôbec neovládajú. Nevedia, čo to je. Čím skôr treba náš herný plán postaviť na rýchle protiútoky, ktoré sme voľakedy hrali. Bohužiaľ, nie sú podporené obrancami. Obranca musí byť taký, ako je Ľubo Višňovský, ktorý dokáže podporiť ofenzívu. To nám teraz veľmi chýba. Ak zmeníme súčasný systém, máme šancu Fínov poraziť," dodal bývalý obranca, ktorý má skúsenosti aj z pôsobenia v NHL.