Jágr poslal hetrikom Česko do semifinále MS

Jaromír Jágr sa teší z góluJaromír Jágr sa teší z gólu Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Štvrťfinálový program 75. majstrovstiev sveta na Slovensku otvorilo stretnutie Česko - USA. Česká reprezentácia zatiaľ kráča šampionátom suverénne a ani v siedmom zápase na šampionáte nenašla premožiteľa. Jágr. a spol predvádzajú na turnaji vynikajúce výkony, majú takmer domáce prostredie a zaslúžene sú horúcim adeptom na zlato.

Američania sa po základnej a osemfinálovej skupine presunuli do Bratislavy zo štvrtého miesta, keďže na záver košického pôsobenia prehrali so Švajčiarskom 3:5. Proti rozbehnutému českému tímu síce začali s chuťou, ale na disciplinovaného súpera to nestačilo. V pravom momente zabrala aj najväčšia hviezda Jaromír Jágr, ktorý hetrikom prispel k hladkej výhre 4:0 a postupu do semifinále. V ňom (hrá sa v piatok 13. mája 2011 o 16.15 h) si český výber zmeria sily s víťazom duelu Švédsko - Nemecko.

Česko - USA 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Góly: 19. Jágr (Červenka), 24. Jágr (Plekanec, Rachůnek), 51. Plekanec (Frolík, Židlický), 57. Jágr (Plekanec)
Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Reiber (Švaj.), Burchell - Carlson, Murchison (všetci Kan.), 9311 divákov

Česko: Pavelec - Z. Michálek, Rachůnek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava, Nemec - Červenka, Jágr, Plekanec - M. Michálek, Frolík, Eliáš - Marek, Rolinek, Voráček - Hubáček, Novotný, Vampola, Průcha

USA: Conklin - Johnson, Komisarek, Stuart, Fowler, McDonagh, Shattenkirk, Wilson - Van Riemsdyk, Palmieri, Shannon - Stepan, Smith, Wheeler - Kreider, Stastny, Stapleton - Brown, Skille, Porter, Gaustad

Česi sa do súpera pustili hneď od začiatku a v priebehu úvodnej minúty ohrozili Conklina troma tvrdými strelami. Tím USA pochopil, že týmto spôsobom by neuspel a okamžite zlepšil pohyb. V 4. minúte mal brankár Pavelec obrovské šťastie, keď tečovaný puk skončil na ľavej žrdi. Zámorský tím vycítil šancu a na dlhšiu dobu zavrel súpera v jeho obrannom pásme. Darilo sa mu to aj vďaka dôrazu, keďže Američania dohrávali všetky súboje pri mantineloch. V 6. minúte malo Česko prvú výhodu presilovej hry pri vylúčení Gaustada, ale k výraznejšej šanci sa nedostalo. O päť minút neskôr si na trestnú lavicu pre zmenu sadol Krajíček a následne Smithovu strelu famózne vychytal Pavelec. USA malo v presilovke aj ďalšie zaujímavé príležitosti, ale český gólman tím podržal. Obhajcovia titulu pôsobili veľmi nervózne a nevedeli nájsť recept na agresívnu hru súpera. Podarilo sa im to v predposlednej minúte, keď po pravom krídle unikol Jaromír Jágr a aj so šťastím pretlačil puk za Conklina.

Hokej v dobrom tempe pokračoval aj v druhom dejstve. Vo vlastnom oslabení unikol Plekanec a Američania mohli ďakovať neúmyselne posunutej Conklinovej bránke. Počas ďalšieho oslabenia unikol americkej obrane pre zmenu Milan Michálek a Wheeler ho zastavil iba za cenu faulu. Vzápätí oslabil USA aj Van Riemsdyk a Česko malo tridsať sekúnd výhodu hry 4 na 3 a ďalšiu minútu malo na ľade o dvoch hráčov viac. Tréner Hadamczik si vzal oddychový čas a po pár sekúndách strelil svoj druhý gól v zápase Jágr. Conklin sa v ďalších minútach mohol cítiť ako na strelnici, český tím sa po druhom góle dostával do zakončenia až príliš ľahko. Američania sa síce v závere druhej dvadsaťminútovky snažili o strelenie kontaktného gólu, ale česká obrana na čele s výborne chytajúcim Pavelcom bola pevná.

Tretia tretina ponúkla divákom v bratislavskej aréne podobný priebeh. Američania chceli znížiť, ale to bola voda na mlyn pre rýchle české protiútoky. Ani jeden tím si však v prvej desaťminútovke tretieho dejstva výraznú šancu nevypracoval. Tretí gólový úder prišiel v 51. minúte. Ukážkový brejk a zakončil bombou Plekanec. Nepríjemný incident sa udial v 53. minúte, keď po tvrdom súboji zostal na ľade ležať otrasený Eliáš. Na striedačku však po ošetrení odišiel po vlastných. Štvrtý presný zásah mohol pridať po úniku Frolík, ale na jeho ekvilibristickú otočku bol Conklin pripravený. Američania v závere pritvrdili a skúšali to typickým dôrazným spôsobom, ale namiesto gólov to viedlo iba k vylúčeniam. Po jednom z nich skompletizoval svoj hetrik fenomenálny Jaromír Jágr.

Jaromír Jágr: "Klobúk dolu pred trénerom, že si pred druhým gólom zobral oddychový čas, bolo to kľúčové. Je v podstate jedno, kedy sa "tajm" zoberie, ale musí to byť v situácii, keď to mužstvo potrebuje. Dnes som sa necítil úplne najlepšie, ale vidíte, je to aj o šťastí - niekedy to tam padá viac, niekedy menej. Vyhrali sme síce, ale na druhej strane si nemyslím, že sme hrali vynikajúco."

Blake Wheeler: "Bol to vyrovnaný zápas až na to, že súper mal v mužstve Jágra. Ale s úplnou vážnosťou: veľmi ťažko sme sa presadzovali na ich obranu, mali sme problémy vytvoriť si vyložené šance."

Alois Hadamczik (tréner ČR): "Štvrťfinále je po psychickej stránke vždy náročné, lebo začínate od nuly a je to o jednom zápase. Američania začali dobre, úplne inak, ako sme boli doteraz na týchto MS zvyknutí. Podržal nás však brankár Pavelec. Spolu s Jágrom podal Pavelec veľmi dobrý výkon. Za bojovnosť musím pochváliť celý tím. Postupne sme si zvykli na štýl amerického mužstva a začali sme predvádzať svoju hru. V dôležitých okamihoch sme premenili svoje šance.“

Scott Gordon (tréner USA): "Prvú tretinu sme hrali dobre, ale na jej konci sme dostali gól. Zlomové bolo, že sme na začiatku druhej časti nevyužili presilovku o dvoch korčuliarov a Česi na druhej strane rovnakú možnosť premenili na gól. Súper má skúsenejší tím a aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme neuspeli.“

• Zdroj: športky, ts, SITA, TASR