Rusko posledným semifinalistom, zdolalo Kanadu

Radosť Rusov po góle KovaľčukaRadosť Rusov po góle Kovaľčuka Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Štvrťfinálový program 75. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji skompletizoval prestížny zápas Kanady s Ruskom. Medzi odborníkmi a fanúšikmi často označovaný aj ako "predčasné finále". Vstupenky na tento duel sa v priebehu dnešného dňa predávali na "čiernom trhu" pred bratislavským štadiónom po 150 eur.

Kanada si až na malé zaváhanie so Švajčiarskom (výhra 4:3 po predĺžení) počínala v Košiciach suverénne a do štvrťfinále vstúpila z prvého miesta F-skupiny. Naopak Rusko sa trápilo už od úvodu turnaja (prehra s Nemeckom 0:2 v otváracom stretnutí) a v osemfinálovej E-skupine obsadila "zborná" iba štvrté miesto. Vyraďovacia fáza šampionátu je však tradične neúprosná a o úspechu či neúspechu rozhoduje jediný duel. Ten zvládli lepšie ruskí hokejisti, keď dvoma gólmi v záverečnej tretine dokonale otočili výsledok zápasu a v semifinále ich čaká Fínsko. V poradí šampionátu skončila Kanada piata a šiesti senzačne Nóri. Nemecku patrí siedma a USA ôsma priečka.

Kanada - Rusko 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)
Góly: 26. Spezza (Pietrangelo) - 50. Kajgorodov, 53. Kovaľčuk (Radulov, Kalinin). Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Kurmann (Švaj.), Larking (Švéd.) - Arm (Švaj.), Deďuľa (Biel.), 9300 divákov. Strely 20:37.

Kanada: Bernier - Phaneuf, Burns, Schenn, Methot, Pietrangelo, Colaiacovo, Gragnani - Neal, Spezza, Nash - Zajac, Ladd, Clutterbuck - Kane, Eberle, Duchene - Tavares, Stewart, Vermette, Skinner

Rusko: Barulin - Aťjušov, Ťjutin, Nikulin, Jemelin, Kalinin, Kornejev, Kulikov - Tereščenko, Radulov, Kovaľčuk - Zaripov, Zinovjev, Morozov - Arťjuchin, Kajgorodov, Tarasenko - Ovečkin, Gorovikov, Afinogenov - Kuliomin

Zápas sa začal poriadne zostra. Hneď v piatej sekunde si na trestnú lavicu sadol Kovaľčuk za nedovolené bránenie. Kanada sa však v početnej výhode vôbec nedostala na dostrel ruskej bránky. Až následne sa "javorové listy" prebudili a v piatej minúte viedli na strely 9:0. Nápor ustal až po chybe Kanady, keď mala na ľade príliš veľa hráčov a Rusko malo výhodu presilovej hry. Prvýkrát mal prácu aj Bernier, ktorý sa predviedol po šanci Tereščenka. V ďalších minútách sa hral výborný a rýchly hokej, obe mužstvá chceli streliť úvodný gól. Obrany však boli pozorné a brankári riešili zložitejšie situácie bez väčších problémov a diváci na zaplnenom štadióne sa gólu nedočkali.

V rovnakom tempe začala aj druhá tretina, hneď v úvodných sekundách pohrozilo duo Radulov-Kovaľčuk. Rusi sa poučili z prvej dvadsaťminútovky a začali byť pohyblivejší. Obojstranne útočný hokej pokračoval a čakalo sa už len na prvý gól, ktorý visel vo vzduchu. Prišiel v 26. minúte, keď ruskej obrane unikol Spezza a individuálnu akciu zakončil medzi Barulinove betóny. Následne mali pri vylúčení Zajaca ruskí hokejisti šancu na vyrovnanie, ale Bernier si udržal čisté konto. Vylúčenie prišlo aj na opačnej strane, po faule Kalinina to pred ruskou bránkou viackrát horelo. Tvrdosťou to prehnal Tavares, ktorý za nebezpečnú hru vysokou hokejou inkasoval trest na 2+2 minúty. Ofenzívne manévre pokračovali aj počas hry 4 na 4 a tlak vrcholil počas dvaapolminútovej početnej výhody Ruska. Obecenstvo si pýtalo "šajbu", ale opäť ostalo iba pri šanciach. Zapotila sa aj "upratovacia čata", ktorá musela v druhej tretine hneď dvakrát čistiť ľad od krvi.

Tretie dejstvo začali oba tímy iba vo štvorici, keďže doznievali tresty Afinogenova a Tavaresa. Po strele Nikulina v 42. minúte od modrej čiary už celý štadión kričal gól, keď sa puk veľmi kuriózne poodrážal od konštrukcie Bernierovej bránky a prezeral sa videozáznam. Najprv opečiatkoval brvno, potom pravú žrď, ale napokon neprešiel za bránkovú čiaru. Ruský tlak však pokračoval, Kanada pozorne bránila a vyčkávala na vhodnú šancu podniknúť protiútok. Snahu o vyrovnanie mierne otupilo vylúčenie Jemelina za krošček a prísne posúdený faul Arťjuchina. Pasivitu Kanady však v 50. minúte vo vlastnom oslabení nádherným spôsobom vytrestal Kajgorodov, ktorý po fantastickej individuálnej akcii vyrovnal na 1:1. O tri minúty neskôr prišiel druhý gólový trest Ruska. Zaúradoval prvý ruský útok a ukážkovú prihrávku Radulova spoza bránky premenil na gól Kovaľčuk. Kanada sa síce v záverečných minútach snažila o vyrovnanie aj v hre bez brankára, ale proti výborne brániacemu ruskému tímu sa jej už skórovať nepodarilo.

Iľja Nikulin, obranca Ruska: "Bol to ťažký zápas a šťastné víťazstvo. Proti silnému súperovi sme často hrali pod tlakom. Ale my sme mali dosť smoly, trafili sme nejaké žŕdky a aj ďalšie šance sme nepremenili. Ale stále sme verili, že nám to tam padne, v kabíne nám tréner naordinoval pokoj, povedal, aby sme stále hrali našu hru. Vyplatilo sa."

John Tavares, útočník Kanady: "Kľúčový moment bol samozrejme vtedy, keď sme spravili chybu v presilovke a súper to vyrovnal. Ale aj predtým aj potom sme mali kopec šancí a keďže sme ich nevyužili, nemohli sme vyhrať. Navyše sa nám podľa predstáv nedarili ani presilovky."

Ken Hitchcock (tréner Kanady): "Oba tímy predvádzali tvrdý, no férový hokej. Videli sme vynikajúci duel. V prvej časti sme urobili niekoľko chýb, ktoré Rusi nepotrestali. V druhej tretine sme sa ujali vedenia, ale záver duelu patril ruskému mužstvu. Hráči oboch tímov si zaslúžia pochvalu za predvedený výkon."

Viačeslav Bykov (tréner Ruska): "Bol to jeden z našich najlepších duelov na týchto MS. Myslím si, že zápasy Rusko - Kanada sú vždy zaujímavé. To, že sme sa stretli už vo štvrťfinále, nie je dobré, pretože jeden vynikajúci tím odchádza domov. Som rád, že sme zvíťazili a postupujeme. Ďakujem kanadskému tímu za veľmi dobrý zápas."

• Zdroj: športky, ts, TASR, SITA