VIDEO Vancouver vstúpil do finále západu víťazstvom

Hráči Vancouveru oslavujú gól Henrika SedinaHráči Vancouveru oslavujú gól Henrika Sedina Zdroj: SITA

VANCOUVER - Hokejisti Vancouveru porazili v úvodnom finálovom zápase Západnej konferencie NHL na svojom ľade San Jose 3:2 a v sérii sa ujali vedenia 1:0. Víťaz základnej časti rozhodol o prvom bode v sérii v tretej tretine, v ktorej vďaka gólom Bieksu a Henrika Sedina otočil stav z 1:2.

Skóre otvoril v závere prvej časti kapitán San Jose Joe Thornton, ktorý zachytil zlú rozohrávku gólmana Vancouveru Roberta Luongo a puk dopravil do prázdnej bránky. Na začiatku prostredného dejstva vyrovnal dôrazný Maxim Lapierre, ale Patrick Marleau šikovným tečom vrátil hosťom jednogólový náskok.

San Jose opäť podržal brankár Antti Niemi, ktorý v prvých štyridsiatich minútach zneškodnil 24 z 25 striel. V poslednej tretine ale fínsky gólman, ktorý vlani získal Stanleyho pohár s Chicagom, nestačil na strelu Bieksu z pravého kruhu a Sedinov bekhendový blafák. Oba góly padli v rozmedzí 79 sekúnd.

"Vyzerali sme ako pes naháňajúci autá. Rýchlostne sme na súpera nestačili. Ten nás napokon zdolal spôsobom, ktorým sme sa chceli prezentovať my," nebol tréner hostí Todd McLellan spokojný s výkonom svojich zverencov v treťom dejstve.

"Myslím si, že sme konečne začali hrať. V prvej tretine sme neboli dostatočne aktívni. Hrali sme dobre, ale až v druhej a najmä tretej časti hry sme preradili na vyšší rýchlostný stupeň. Pritlačili sme súpera a vyslali množstvo pukov na bránku San Jose. Vytvárali sme si veľa šancí," popísal stretnutie center Canucks Ryan Kesler.

"Posledných 25 minút sme odohrali náš najlepší hokej. Na ľade sme boli veľmi rýchli. Prinútili sme ich obrancov vracať sa po puky, napádali sme ich a získavali útočné pásmo," spokojne skonštatoval kormidelník Vancouveru Alain Vigneault.

Západná konferencia:

Vancouver - San Jose 3:2 (0:1, 1:1, 2:0) -
stav série 1:0
Góly: 22. Lapierre (Hansen, Torres), 48. Bieksa (Burrows, H. Sedin), 49. H. Sedin (Ehrhoff, Kesler) - 19. J. Thornton, 29. Marleau (Dan Boyle, J. Thornton). Vylúčení: 2:5, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 38:29, brankári: Luongo - Niemi. Diváci: 18 860.

• Zdroj: ČTK, SITA,nhl.com