VIDEO Barcelona kráľom Európy, Manchester zdolala 3:1

Hráči Barcelony s trofejou pre víťaza Ligy majstrovHráči Barcelony s trofejou pre víťaza Ligy majstrov Zdroj: SITA

LONDÝN - utbalisti FC Barcelona vyhrali sobotňajšieho finále prestížnej Ligy majstrov 2010/2011 nad Manchestrom United 3:1 v londýnskom Wembley. Na tróne pre európskeho klubového šampióna menia Inter Miláno.

"Barca" získala do klubovej vitríny už štvrtý titul európskeho majstra po rokoch 1992, 2006 a 2009 a vyrovnala sa tak Ajaxu Amsterdam a Interu Miláno. V repríze finále LM z Ríma 2009, kde uspel španielsky majster 2:0, sa o úvodný gól sa postaral v 27. minúte Pedro, ktorého našiel excelentnou prihrávkou Xavi. V 34. minúte vyrovnal Wayne Rooney, ktorý si narazil s Ryanom Giggsom a nechytateľnou strelou prekonal brankára Victora Valdesa.

Víťazný gól strelil v 54. minúte najlepší hráč sveta podľa FIFA Lionel Messi z Argentíny. Triumf zverencov trénera Pepa Guardiolu spečatil v 69. minúte krásnou strelou David Villa. Výber škótskeho trénera Alexa Fergusona prehral v tomto ročníku LM jedinýkrát a práve v tomto finále.

FC Barcelona - Manchester United 3:1 (1:1)
Góly: 27. Pedro, 54. Messi, 69. Villa - 34. Rooney, ŽK: Alves, Valdes - Carrick, Valencia, rozhodoval: Kassai (Maď.), 90.000 divákov (vypredané).

FC Barcelona: Valdes - Alves (88. Puyol), Pique, Mascherano, Abidal - Busquets - Xavi, Iniesta - Pedro (90.+ Afellay), Messi, Villa (86. Keita)

Manchester United: van der Sar - Fabio (69. Nani), Ferdinand, Vidič, Evra - Valencia, Carrick (77. Scholes), Giggs, Park Ji-Sung - Rooney, Hernandez

Od prvých okamihov sa hral futbal svetových parametrov. Manchester prvých desať minút nasadil pressing, zatlačil Barcelonu, no čistú šancu si nevypracoval, iba náznaky. Potom sa dostala k svojej tradičnej hre na množstvo prihrávok Barcelona, prvú čistú šancu spálil v 16. minúte Pedro, ktorý zvnútra šestnástky pálil vedľa. V 20. minúte mal ďalšiu veľkú šancu Villa, ktorého vyzval prihrávkou špílmacher Xavi, no španielsky reprezentant minul. Obranu anglického majstra držali v týchto fázach výborne hrajúci stopéri Vidič - Ferdinand. Ale v 27. minúte už gólovo zahrmelo. Xavi skvelou prihrávkou do prava našiel rozbehnutého Pedra, ten vyslal na van der Sara prízemnú strelu k bližšej tyčke a Holanďan kapituloval. Zdalo sa, že Manchester dostal tvrdý direkt, no jeho hráči sa rýchlo otriasli. Rooney sa v nenápadnej akcii zmocnil lopty pri čiare, potiahol ju a narazil si ju s Giggsom. Potom nechytateľnou strelou pod hornú žrď nedal Valdesovi šancu. Aj v ďalšom priebehu mala viac loptu a viac šancí "Barca". Nevyšiel je ale nacvičený signál z priameho kopu, keď Pedro na loptu nedočiahol. A netešili sa ani v 43. minúte, keď po rýchlej akcii Messiho s Villom nízky Argentínčan na center tiež nedočiahol.

Vstup do druhého polčasu mali lepší "blaugranas", ich ofenzíva ale vyšla nazmar pri veľkej šanci Alvesa v 53. minúte, ktorého strelu excelentne zlikvidoval van der Sar. O pár sekúnd však už najlepší hráč sveta podľa FIFA Messi strelou spoza šestnástkového oblúka cez Evru a Vidiča opäť dostal Barcelonu do vedenia - 2:1. Messi mohol definitívne rozhodnúť v 63. minúte, keď sa presadil cez Ferdinanda, ale van der Sar zachránil a o chvíľu to opäť skúsil Messi po prihrávke od Alvesa, ale jeho pätička do siete nevošla. O minútu van der Sar opäť čaroval po ďalekonosnej strele Xaviho. Stroj Barcelony ale valcoval naďalej a v 69. minúte krásnou strelou spoza šestnástky obstrelil obrancov Villa a lopta zapadla takmer presne do šibenice - 3:1. Barcelona si už vývoj postrážila a vo Wembley získala zaslúžene druhý, celkovo štvrtý, titul pre európskeho klubového šampióna.

Cesta španielskeho giganta FC Barcelona za celkovým víťazstvom vo futbalovej Lige majstrov 2010/2011:

FC BARCELONA (Šp.) - bilancia: 13 zápasov - 9 víťazstiev - 3 remízy - 1 prehra - skóre: 30:9

Skupinová fáza (1. miesto): Panathinaikos Atény 5:1 (d) a 3:0 (v), Rubin Kazaň 1:1 (v) a 2:0 (d), FC Kodaň 2:0 (d) a 1:1 (v)

Osemfinále: FC Arsenal 1:2 (v) a 3:1 (d)

Štvrťfinále: Šachťor Doneck 5:1 (d) a 1:0 (v)

Semifinále: Real Madrid 2:0 (v) a 1:1 (d)

Finále: Manchester United 3:1

Vizitka FC BARCELONA (Šp.)

Názov: Futbol Club Barcelona

Dátum založenia: 29. novembra 1899

Štadión/kapacita: Camp Nou / 98 772

Klubové farby: červená a modrá

Prezývky: Barca, La Blaugrana (tím), Culés, Blaugranes (fanúšikovia)

Prezident: Joan Laporta

Najväčšie úspechy:

Liga majstrov (resp. Európsky pohár majstrov): 4x 1. miesto (1992, 2006, 2009, 2011)

Ostatné európske súťaže: 4x 1. miesto v Pohári víťazov pohárov (1979, 1982, 1989, 1997), 3x 1. miesto v Pohári veľtržných miest (1958, 1960, 1966), 3x víťaz Európskeho superpohára (1992, 1997, 2009)

Domáce súťaže: 21x 1. miesto v Primera División (1929, 1945, 1948, 1949, 1952, 1953, 1959, 1960, 1974, 1985, 1991, 1992, 1993, 1994, 1998, 1999, 2005, 2006, 2009, 2010, 2011), 25x víťazstvo v Španielskom kráľovskom pohári (1910, 1912, 1913, 1920, 1922, 1925, 1926, 1928, 1942, 1951, 1952, 1953, 1957, 1959, 1963, 1968, 1971, 1978, 1981, 1983, 1988, 1990, 1997, 1998, 2009), 9x víťazstvo v Španielskom superpohári (1983, 1991, 1992, 1994, 1996, 2005, 2006, 2009, 2010)

Tréner: Josep Guardiola

Káder A-mužstva v sezóne 2010/2011: Víctor Valdés, José Manuel Pinto, Daniel Alves, Gerard Piqué, Carles Puyol, Xavi Hernández, David Villa, Andrés Iniesta, Bojan Krkič, Lionel Messi, Jeffrén Suárez, Javier Mascherano, Seydou Keita, Sergio Busquets, Pedro Rodríguez, Gabriel Milito, Maxwell, Ibrahim Afellay, Adriano Corria, Éric Abidal, Andreu Fontás, Marc Bartra, Martín Montoya, Thiago Alcántara, Sergi Roberto, Oriol Romeu, Jonathan Dos Santos, Nolito

• Zdroj: SITA, TASR, youtube.com