V prvom semifinále Schiavoneová proti Bartoliovej

Francesca SchiavoneováFrancesca Schiavoneová Zdroj: SITA

PARÍŽ - Domáca tenistka Marion Bartoliová a talianska obhajkyňa trofeje Francesca Schiavoneová sa stretnú v hornej polovici "pavúka" v semifinále dvojhry na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži. Schiavoneová vedie nad Bartoliovou 4:1.

V utorňajšom úvodnom zápase štvrťfinálového programu si Schiavoneová nasadená ako piata poradila s Ruskou Anastasiou Pavľučenkovovou za 154 minút 1:6, 7:5, 7:5. Prehrávala pritom 1:6, 1:4. V treťom sete si sama neodpustila obrovské zaváhanie, keď pustila štrnástku tohto podujatia zo svojho náskoku 5:1 (a 30:15 na príjme) na 5:5. Ako podávajúca v dvanástom geme odvrátila Talianka jeden brejkbal šampiónky bratislavského "Ritra" 2008, využila svoj tretí mečbal v tomto geme aj celkovo.

"Nebolo to v tom, že by som ja ku koncu mala viac energie a rozletu. Naopak, súperka ich asi mala až priveľa... Obe sme boli pripravené na čosi skvelé, ale ja som v závere som zahrala lepšie. Začala som absolútne pomaly, postupne som však vzbĺkla. Cítila som sa na kurte čoraz lepšie a moja hra podľa toho vyzerala. Za toho kritického stavu som si hovorila, že nesmiem mysľou opadnúť. Kľúčom je zahrať tri, štyri, päť, šesť, sedem úderov, ale ja som sa akosi nevedela dostať za tri - štyri loptičky. Pri skóre 1:4 v druhom sete mi však fakt vyšli dva gemy, ju to trochu pribrzdilo, vyrovnala som sa 4:4... Napokon som víťazkou. Povedala som si, že ak mám prehrať, tak správnym spôsobom," povedala Schiavoneová na tlačovej besede a k premrhaniu náskoku 5:1 v treťom sete dodala: "Anastasia zahrala v tej fáze po vyrovnanie na 5:5 naozaj dobre, ale má menej skúsenosti ako ja. Dnes som zúročila mojich tridsať rokov."

Pavľučenkovová uviedla: "Vždy je ťažké zmieriť sa s neúspechom, po takejto prehre zvlášť. Pokúsim sa ísť ďalej, zobrať si z toho zápasu len pozitívne veci a na zvyšok zabudnúť. Je to veľmi dobrá skúsenosť. Francesca nezačala dobre, porobila chyby, bola neskoro pri loptičkách, často triafala rámom. Za toho stavu 1:4 v druhom sete sa však zjavne upokojila, predvádzala svoju hru, dostávala oveľa viac úderov do dvorca. Z úvodu zápasu som pritom nebola zvyknutá na výmeny proti nej a aj vzhľadom na veterné počasie to bolo náročné. Už bolo ťažké zastaviť ju. Dávala mi vysoké loptičky, z ktorých sa ťažko útočilo, míňala sa mi sila a už som nedokázala diktovať."

Následne finalistka Wimbledonu 2007 Bartoliová prekonala favorizovanú miestnu šampiónku zo sezóny 2009, Rusku Svetlanu Kuznecovovú, za 113 minút 7:6 (4), 6:4. V otváracej časti síce stratila náskok 2:0 a potom aj 4:2 či 5:3, ale v jedenástej hre odolala jednému brejkbalu a v tajbrejku sa dostala z pomerne nepríjemného skóre 1:3. Od stavu 3:4 si pripisovala body už len Francúzka. V druhej časti jedenástka počítačového poradia Bartoliová pustila premožiteľku Daniely Hantuchovej z osemfinále Kuznecovovú z 5:2 s dvojitým brejkom na 5:4, ale druhé podávanie na postup už presvedčivo zvládla.

"Päťkrát som stratila servis, pretože súperka ma na returne dostávala pod tlak a ja som podávala zle. Určite nie dostatočne dobre. Myslím si, že ona dnes mala všetko predstaviteľné šťastie - toľkokrát trafila čiaru... Moje údery však lietali tri - štyri milimetre mimo. Premrhala som veľa príležitostí. Celé to bolo ako najhorší predstaviteľný sen, predviedla som katastrofálny výkon. Marion sa lepšie vyrovnala s vetrom. Zahrala dobre, ja nie. Z mojej strany to bol príšerný zápas. Nemala som ho prehrať," povzdychla si Kuznecovová na tlačovej besede. Na otázku, kto podľa nej získa trofej, vyhŕkla: "Je mi to jedno. Fakt. Mala som životnú šancu, aká neprichádza často. Cítila som sa skvele a hrala som tak. Dnes však prišlo zatmenie."

Francesca Schiavoneová (Tal.-5) - Anastasia Pavľučenkovová (Rus.-14) 1:6, 7:5, 7:5

Marion Bartoliová (Fr.-11) - Svetlana Kuznecovová (Rus.-13) 7:6 (4), 6:4