VIDEO Chára to dokázal: Boston má Stanley Cup!

Zdeno Chára sa teší, ako kapitán priviedol Boston k Stanley CupuZdeno Chára sa teší, ako kapitán priviedol Boston k Stanley Cupu Zdroj: SITA

VANCOUVER - Rozhodujúci zápas finále NHL medzi Vancouverom Canucks a Bostonom Bruins sa začal v Rogers Arene o 2:00 SEČ. Krátko po 4:30 bolo o všetkom rozhodnuté. Tím trénera Clauda Juliena dokázal v siedmom zápase zdolať Vancouver po prvýkrát vo finálovej sérii na jeho ľade 4:0 a po 39. rokoch získať pre Boston šiesty Stanley Cup.

Ako prvý sa zo Stanley Cupu na ľadovej ploche tešil slovenský kapitán Zdeno Chára. Trenčiansky obor sa stal iba druhým európskym hráčom (po Nicklasovi Lidströmovi), ktorý priviedol tím NHL k trofeji ako muž s "céčkom" na hrudi. Chára sa stal celkovo siedmym Slovákom, ktorého meno pribudne na najcennejšej trofeji, aká sa dá v klubovom hokeji získať.

"Je to krásne, všetci sme šťastní. Je za tým veľmi veľa práce. Bola to dlhá, ťažká a náročná sezóna. Bolo to o trpezlivosti, dôslednom plnení všetkých pokynov a činností. Neuveriteľný pocit. Hrali sme poctivo, jednoducho a kolektívne, to rozhodlo popri viacerých detailoch," boli prvé slová slovenského hokejistu po rozhodujúcom zápase.

Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča vyraďovacej časti získal zaslúžene gólman Bostonu Tim Thomas (37). Skúsený americký brankár inkasoval vo finálovej sérii iba 8 gólov a vychytal dva shootouty. Najproduktívnejším hráčom play off sa stal s 23 bodmi český útočník David Krejčí a zároveň bol s 12 gólmi aj najlepším strelcom nadstavbovej časti.

Vancouver - Boston 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Góly: 15. Bergeron (Marchand), 33. Marchand (Seidenberg, Recchi), 38. Bergeron (Seidenberg, Recchi), 58. Marchand. Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 37:20. Rozhodovali: O'Halloran, Walkom - Sharres, Morin, Diváci: 18 860.

Vancouver: Luongo - Ehrhoff, Bieksa, Edler, S. Salo, Alberts, Tanev - D. Sedin, H. Sedin, Burrows - Higgins, Kesler, Tambellini - Torres, Lapierre, Hansen - Glass, Malhotra, Oreskovich
Boston:  Thomas - Chára, Seidenberg, Ference, Boychuk, T. Kaberle, McQuaid - Lucic, Krejčí, Peverley - Marchand, Bergeron, Recchi - Ryder, Kelly, Seguin - Paille, Campbell, S. Thornton

Od prvých minút bolo jasne vidieť, že sa hrá o všetko. Diváci sledovali hru plnú tvrdých osobných súbojov. Čo prešlo cez skvelé obrany, riešili brankárske jednotky Luongo a Thomas. V 15. minúte sa po prehratom buly v tretine Vancouveru paradoxne dostali k puku opäť hráči Bostonu. Po Marchandovej prihrávke medzi kruhy pohotovo vystrelil Patrice Bergeron a poslal Boston do vedenia 1:0.

Do druhej tretiny nastupoval Boston s jednogólovým vedením, no zjavne nechcel nič nechať na náhodu. V prvých minútach pôsobili hráči Bostonu aktívnejším dojmom. Vancouver mohol vyrovnať v 29. minúte, keď Chára dlho váhal s rozohrávkou a odrazený puk sa ocitol pred úplne voľným Burrowsom. Ten si položil brankára Thomasa, vystrelil, no Chára svoju chybu napravil a na bránkovej čiare puk rukou vyrazil.

V 33. minúte premenil Boston svoju aktivitu vďaka Bradovi Marchandovi a jeho dôrazu na už dvojgólové vedenie. Všetko mohlo byť inak, keď sa štyri minúty pred koncom druhej tretiny nechal vylúčiť Zdeno Chára a domáci mali ideálnu šancu na kontaktný gól. Počas oslabenia sa však do úniku dostal bostonský Patrice Bergeron a aj napriek tomu, že bol faulovaný, dokázal dostať puk za chrbát Luonga po tretíkrát.

V tretej tretine sa Boston zameral na obranu. V 46. minúte si na trestnú lavicu sadol za hrubosť hráč Vancouveru Jannik Hansen. Boston však za dve minúty presilovej hry vystrelil na bránu Luonga iba raz. Početnú výhodu mal od 52. minúty i Vancouver Canucks. Vylúčenie Lučiča za hákovanie Henrika Sedina zostalo nepotrestané. Tri minúty pred koncom tretiny vsadil tréner domácich na hru bez brankára. Luongo sa na striedačke dlho neohrial a laxný prístup hráčov Canucks v strednom pásme potrestal svojim druhým gólom v zápase mladík Brad Marchand.

• Zdroj: športky, SITA, TASR, nhl.com, youtube