Gelle v B-finále K1 finišoval na tretej pozícii

Peter GellePeter Gelle Zdroj: TASR

BELEHRAD - Obe slovenské lode, ktoré sa v sobotu popoludní predstavili vo finále pretekov na 1000 m na XIII. majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v srbskom Belehrade, skončili v nich na posledných 9. priečkach. Dvojkajak s posádkou Martin Jankovec, Tomáš Martinek zaostal za úspešnými obhajcami minuloročného zlata zo šampionátu v španielskej Trasone Nemcami Andreasom Ihlem a Martinom Hollsteinom o priepastných jedenásť a pol sekundy.

Pravdou je, že záver svojej jazdy už vypustili. Vlani bol "parťákom" Tomáša Martineka Peter Gelle a vo finále obsadila slovenská loď 7. miesto. Rovnako na poslednej 9. pozícii finišoval aj štvorkajak v zostave Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr. Komárňanské kvarteto, ktoré pravidelne vozievalo z vrcholných podujatí medaily, už vlani na šampionáte starého kontinentu v španielskej Trasone vyšlo naprázdno, keď skočilo štvrté.

Jeho výkonnostný pád sa však ani tým nezastavil. V extrémne rýchlych pretekoch v srbskej metropole zvíťazili prekvapujúco Portugalci v zostave Fernando Pimenta, Joao Ribeiro, Emanuel Silva, David Fernandes. Aj druhé Nemecko, ktoré obhajovalo minuloročné zlato, dosiahlo čas pod hranicou snov - 2:50 min. Bronz brali Rumuni. Slováci za víťazným družstvom zaostali o takmer 4 sekundy.

"Boli to naozaj mimoriadne rýchle preteky, je vidieť, že kvalita neustále rastie. Hlavným dôvodom nášho umiestnenia je zdravotný stav Juraja Tarra. Od príchodu sem na šampionát má črevné problémy, trikrát denne dostáva infúzie. Počas finálovej jazdy mal silné kŕče, ťahali sme prakticky traja. V závere sa to prejavilo. Napriek tomu sme aj my dosiahli dobrý čas, s takým sa ešte pred pár rokmi vyhrávalo, teraz sme boli poslední. Je jasné, že nie sme zvyknutí na takéto výsledky. Keby bol však Ďuro v poriadku, určite by to bolo iné. Netvrdím, že by sme vyhrali, ale boli by sme oveľa vyššie. Je to škoda, veľa sme pre úspech v tréningu urobili, nevyšlo nám to. Nie, znechutení nie sme, práve že nás to nakopne k ešte tvrdšej príprave smerom k majstrovstvám sveta. Máme na to ešte dva mesiace," povedal Richard Riszdorfer.

V B-finále K1 mužov nastúpil Peter Gelle a finišoval na 3. pozícii, celkovo teda obsadil 12. priečku. Singlkanoista Marián Ostrčil skončil už v piatkovom semifinále, v ktorom dopádloval do cieľa štvrtý, do finále postupovali iba prví traja. Od finále ho delila necelá desatina sekundy.

Z ôsmich disciplín na 1000 m až v štyroch boli rovnakí víťazi ako vlani. V K1 obhájil titul Nemec Max Hoff, v K2 jeho krajania Andreas Ihle s Martinom Hollsteinom, v C1 ďalší Nemec Sebastian Brendel a v K2 žien maďarské duo Tamara Csipesová, Gabriella Szabóová. Nemci a Maďari si vybojovali po tri zlaté medaily, nemeckí reprezentanti však pridali aj dve strieborné a sú po prvej disciplíne na čele medailovej bilancie.

Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou neuspeli v semifinále K2 žien na a nepostúpili do finále. V disciplíne, v ktorej mali obhajovať striebornú medailu z minuloročného šampionátu v španielskej Trasone, dopádlovali do cieľa v semifinále na piatej pozícii, do finále postupovali iba prvé tri lode. Od postupu ich delilo 774 tisícin sekundy. Kmeťová s Kohlovou si vybojovali medailu v tejto disciplíne na posledných štyroch ME, tentoraz sa šnúra ich úspechov pretrhla.

"Dievčatá sú z toho veľmi sklamané. Bude dôležité, aby sa do nedeľného finále na päťstovke dali dokopy najmä psychicky. Hlavný dôvod tohto výsledku vidím v tom, že Ivana je po chorobe, na osem dní musela úplne vypustiť tréningy. Potom sa učila na štátnice. Pred majstrovstvami sme absolvovali iba tri či štyri dobré tréningy, naozaj to je málo. Teraz je z nich taká smutná hŕbka nešťastia. Samé cítia, že sa trápia, že im to nejde tak, ako by chceli. Budem ich musieť presvedčiť, že teraz sa musia sústrediť na olympijskú päťstovku, ktorá je ich hlavnou disciplínou a v nej dokázať, že patria medzi špičku," skomentoval ich vystúpenie tréner Filip Petrla.