Šarapovová bez straty setu do finále Wimbledonu

Maria ŠarapovováMaria Šarapovová Zdroj: SITA

LONDÝN - Ruská tenistka Maria Šarapovová sa stala druhou finalistkou na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne. Miestna šampiónka zo sezóny 2004 zvíťazila v semifinále nad ďalšou bývalou študentkou Akadémie Nicka Bollettieriho na Floride, Nemkou Sabine Lisickou, za 87 minút 6:4, 6:3.

Šarapovová na tomto podujatí ešte nestratila ani set. V dvanástich dejstvách prehrala len 32 gemov, v priemere 2,67 na jedno. Ruska sa od začiatku tejto sezóny pripravuje pod dohľadom Thomasa Högstedta, ktorý predtým koučoval Číňanku Na Li. Víťazka 23 turnajov na hlavnom profesionálnom okruhu má na konte tri primáty z úrovne "veľkej štvorky". Po wimbledonskom spred siedmich rokov sa radovala aj na US Open 2006 a Australian Open 2008. Ruska dosiaľ naposledy bola aspoň v semifinále v roku 2006. Medzičasom sa štverala nazad do absolútnej špičky po operácii pravého ramena. Ak teraz získa trofej nazvanú Venus Rosewater Dish, posunie sa na 3. post v renkingu. V prípade nezdaru proti Kvitovej bude 5. v počítačovom poradí.

Šarapovovej nevyšiel úvod zápasu s Lisickou, keď v druhom geme stratila vlastné podanie a Nemka si po potvrdení brejku vybudovala náskok 3:0. Štvrťfinálová premožiteľka Slovenky Dominiky Cibulkovej však v ďalších minútach zrýchlila hru, pridala na agresivite a karta sa začala obracať. Šarapovová vyrovnala na 3:3, v deviatom geme opäť prelomila podanie súperky a pri vlastnom servise vďaka esu premenila hneď prvý setbal. V druhom dejstve Ruska po dvoch brejkoch odskočila Lisickej na 3:0 a zápas dotiahla do víťazného konca. Za stavu 5:3 premenila pri podaní súperky hneď prvý mečbal.

"Je úžasné byť do znova vo finále, uplynulo už dosť času. Prichádzala som sem s realistickými očakávaniami po tom, ako som sa v ostatných rokoch nedostala za osemfinále. Ešte stále však mám pred sebou jednu úlohu," povedala v interview Šarapovová.

Lisická vstupovala do trávnatej časti sezóny na 100. mieste v hodnotení, v marci pred podujatím v kalifornskom Indian Wells jej patrila 218. pozícia. Cestou do semifinále vyradila v 2. kole čerstvú grandslamovú šampiónku Na Li. Poslednou Nemkou, ktorá si zahrala vo wimbledonskom finále, zostáva od roku 1999 Steffi Grafová. Lisická sa radovala v 15 z predchádzajúcich 16 zápasov na tráve. V prvých piatich kolách nastrieľala 44 es, teraz nepridala žiadne.

Maria Šarapovová (Rus.-5) - Sabine Lisická (Nem.) 6:4, 6:3