Trnava ustrážila postup aj napriek prehre v odvete

Momentka z prvého zápasu v TrnaveMomentka z prvého zápasu v Trnave Zdroj: SITA

NIKŠIČ - Futbalisti slovenského klubu Spartak Trnava postúpili do 2. predkola Európskej ligy UEFA. Vo štvrtok v odvete 1. kola síce prehrali na pôde čiernohorského Zeta Golubovci 1:2, ale po suverénnej výhre 3:0 v prvom dueli sa už môžu tešiť na albánskeho súpera FK Tirana v ďalšej fáze súťaže.

Zverenci českého trénera Pavla Hoftycha v meste Nikšič nenaplnili taktické zámery a postup sa triasli do posledných chvíľ. V prvom dejstve "prežili" tri vážnejšie šance domácich, no v druhom sa neubránili v hre v početnej nevýhode, keď v 65. minúte dostal červenú kartu Erik Sabo. Mužstvo kouča Dejana Vukičeviča sa prvýkrát presadilo vďaka striedajúcemu Miloradovi Dabičovi v 79. minúte a v 81. minúte druhý gól strelil Ivan Novovič. V štvrtej minúte nadstaveného času znížil na konečných 1:2 z pohľadu hostí striedajúci Radoslav Ciprys.

Zeta Golubovci - Spartak Trnava 2:1 (0:0)
Góly: 79. Dabič, 81. Novovič - 90.+4 Ciprys, ŽK: Novovič, Božovič, Kneževič, Burzanovič - Raška, Machovec, ČK: 65. Sabo (Trnava), rozhodoval: Sevostjanik (Biel.)
/prvý zápas: 0:3, do 2. predkola postúpila Trnava/

Zeta: Ivanovič - Radulovič (75. Dabič), Petrovič, Kaludjerovič, Novovič - Ladjič (64. Kalačevič), Zlatičanin, Peličič (56. Došljak), Božovič - Burzanovič, Kneževič
Spartak: Raška - Čarnota, Diallo, Gross, Machovec - Petráš, Kaščák, Procházka, Sabo - Koro Kone (46. Gogolák, 86. Banovič), Tomaček (71. Ciprys)

Domáci vedomí si veľkej straty z prvého zápasu začali aktívne. Ale boli to hostia, ktorí vážnejšie zahrozili ako prví. Po faule Raduloviča na Dialla kopal v 12. minúte nebezpečný priamy kop Tomaček. Potom však prišli šance Zety. Najprv v 15. minúte dostal dobrú prihrávku za obranu Burzanovič, ale jeho strela minule tyč. V 21. minúte sa triaslo brvno trnavskej brány po strele Kneževiča. Rovnaký hráč to nebezpečne skúšal o pár minút, nebezpečenstvo ale zahasil obranca Gross. Potom hostia kontrolovali priebeh, podľa taktického zámeru sa nikam veľmi neponáhľali a udržali do konca polčasu postupový bezgólový stav.

V druhom dejstve mohla Trnava otvoriť skóre v 51. minúte, Sabo najprv peknou strelou trafil tyč Ivanovičovej brány a z dorážky sa nepresadil ani Procházka. Hostia sa do nevýhody dostali v 65. minúte, keď Sabo po tvrdom zákroku na striedajúceho Došljaka videl okamžite červenú kartu. V ďalšom priebehu sa Trnava zatiahla, súpera do veľkých šancí nepúšťala a hrozila z protiútokov. V 77. minúte sa ale strela striedajúceho Ciprysa neujala. Zeta však udrela v 79. a 81. minúte dvoma zlepenými gólmi. Najprv sa presadil Dabič a chvíľu po ňom aj Novovič. V dramatických posledných fázach duelu zlikvidoval Raška v 3. minúte nadstaveného času strelu Dabiča a o chvíľu z protiútoku skorigoval na konečných a postupových 1:2 striedajúci Ciprys.

Pavel Hoftych, tréner Trnavy: "Pozitívne je, že sme postúpili. Bol to zápas dvoch polčasov. V prvom sme hru kontrolovali, hrali sme to, čo sme potrebovali. Mali sme aj nejaké náznaky šancí, ale to aj súper. V strede poľa hral výborne Kaščák. Po zbytočnom vylúčení Erika Saba ale začal súper nakopávať vysoké lopty a dvakrát sme inkasovali. Boli sme pod tlakom, často to zo strany domácich ako sa hovorí smrdelo gólom. Našťastie sme v úplnom závere znížili a potom už nebolo čo riešiť. verím, že proti Tirane sa nám už so skúsenými posilami bude dariť lepšie. uvidíme, koho sa nám podarí dopísať na súpisku pre Európsku ligu."

Jozef Valovič, generálny manažér Trnavy: "Prvý polčas bol viac-menej vyrovnaný. Súper mal dve gólové šance, my jednu Procházkom. Škoda, že nedal, lebo ten gól u súpera by platil za dva. V druhom polčase v 65. minúte skratoval Sabo a nechal sa vylúčiť. Súperovi potom narástli krídla a mal prevahu. Pretavil ju do dvoch gólov. Do posledných chvíľ to bol potom nervák, našťastie v poslednej minúte pekne zbehol Petráš, naservíroval do voľného priestoru Ciprysovi a dali sme gól. Bolo dnes veľmi teplo, na to sa však nemôžeme vyhovárať. My nemôžeme ani hazardovať so svojim menom, najmä keď sme doma vyhrali 3:0. Hráči sú šťastní, ale dosť prekvapení, lebo to bolo skutočne ťažké. Ak súper z Balkánu zacíti šancu, je to veľmi nepríjemné. My sa teraz musíme dobre pripraviť na Tiranu, je to už takto o týždeň opäť na ihrisku súpera. Budeme mať však už k dispozícii nové posily, takže som optimistom."

FC Lusitanos (And.) - NK Varaždín (Chor.) 0:1 (0:0) - prvý zápas: 1:5, do 2. predkola postúpil NK Varaždín
Gól: 62. Brlečič, ČK: 90. Šafarič (Varaždín), rozhodoval: Hunter (Sev. Ír.)

Tromsö IL (Nór.) - FC Daugava Daugavpils (Lot.) 2:1 (1:1) - prvý zápas: 5:0, do 2. predkola postúpil Tromsö IL
Góly: 12. Möller, 53. Nyström - 33. Gongadze, rozhodoval: Salmanov (Azer.)

BK Häcken (Švéd.) - UN Käerjéng 97 (Lux.) 5:1 (2:0) - prvý zápas: 1:1, do 2. predkola postúpil BK Häcken
Góly: 7. a 82. Makondele (oba z pok. kopu), 42. Waris, 65. D. Williams, 84. Ranégie - 48. S. Da Cruz, rozhodoval: Hjaltalin (Isl.)

KF Vllaznia Škodra (Alb.) - FC Birkirkara (Malta) 1:1 (1:1) - prvý zápas: 1:0, do 2. predkola postúpil KF Vllaznia Škodra
Góly: 4. Vajuši - 17. David Silva, rozhodoval: Vlk (SR)

FC Minsk (Biel.) - AZAL Baku (Azerb.) 2:1 (2:0) - prvý zápas: 1:1, do 2. predkola postúpil FC Minsk
Góly: 5. Lošankov, 11. Sašenko - 66. Sačivko (vlastný), ČK: 46. Nduka (Baku), rozhodoval: Angelov (Bul.)

• Zdroj: TASR, SITA