VIDEO Argentínsky sen skončil, Uruguaj v penaltách lepší

Diego Forlán na rozradostenom uruguajskom strapciDiego Forlán na rozradostenom uruguajskom strapci Zdroj: SITA

SANTA FE/CORDOBA - Prvými semifinalistami na 43. ročníku Copa América sa stali futbalisti Uruguaja a Peru. Najskôr Peru vo štvrťfinále vyhralo nad Kolumbiou 2:0 po predĺžení a potom domáca Argentína remizovala v normálnom hracom čase s Uruguajom 1:1, ale prehrala v penaltovom rozstrele 4:5. Peru a Uruguaj tvoria prvú semifinálovú dvojicu, ich súboj je na programe 20. júla o 2.45 h v La Plate.

V Santa Fe napísali futbalisti Peru ďalšiu úspešnú kapitolu svojho účinkovania na juhoamerickom šampionáte. Všetko však mohlo byť inak, keby v 66. minúte premenil Radamel Falcao pokutový kop, ktorého pokus pohotovo vyrazil brankár Fernandez. O triumfe Peru tak rozhodli až dva góly v predĺžení, keď Carlos Lobaton skóroval v 102. a Juan Vargas v 112. minúte. V oboch góloch mal prsty gólman Kolumbie, ktorý pred prvým presným zásahom Lobatona spoza šestnástky neudržal vysokú loptu v rukách. Pred druhým gólom zasa L. Martinez nohou zle rozohral a súper zásluhou presnej strely kapitána pod brvnom definitívne rozhodol.

Pre Argentínu sa zasa skončil sen o zisku juhoamerického titulu po 18 rokoch. Albicelestes hrali s Uruguajom aj po predĺžení nerozhodne, ale v penaltovom rozstrele rozhodujúci pokus nepremenil Carlos Tevez. Gólový účet tradične emotívneho súboja otvoril už v 6. minúte Diego Perez. Po vysokej nakopnutej lopte do šestnástky od Diega Forlana, ktorý nastúpil na rekordný 80. medzištátny zápas, sa vo vzduchu presadil Marcelo Caceres a loptu na bližšej žrdi poslal v páde za bránkovú čiaru Perez - 0:1. Domáci odpovedali relatívne rýchlo, už o jedenásť minút po mäkkom a milimetrovom centri Lionela Messiho sa hlavou presadil Gonzalo Higuain. Autor prvého gólu Perez sedem minút pred koncom prvého polčasu dostal červenú kartu po druhej žltej, ale Albicelstes nedokázali využiť početnú prevahu. Navyše, v závere normálneho hracieho času musel predčasne pod sprchy aj dôrazný domáci stredopoliar Javier Mascherano. Argentína mala obrovskú šancu v 79. minúte, keď Messi poslal lob za obranu na Higuaina, ale jeho gólovú strelu vytlačil brankár Fernando Muslera na rohový kop.

Sergio Batista, tréner Argentíny: "Necítim sa naplnený. Tak to cíti každý, koho predčasne vyradia z turnaja, ale som spokojný s výkonom hráčov v tomto zápase. Vo štvrťfinále sa však nevyvíjali veci tak, ako by sme si želali. Do budúcnosti musíme urobiť nejaké zmeny a úpravy. Zostávam však pri mužstve, pretože cieľom nášho projektu je úspech na majstrovstvách sveta 2014."

Oscar Tabarez, tréner Uruguaja: "Splnili sme cieľ, ktorým bolo aspoň zopakovať výkony z prechdázajúceho turnaja Copa America. Teraz dostaneme ďalšiu príležitosť na slávu proti Peru."

Diego Lugano, kapitán Uruguaja: "Dnes sme museli viac bojovať, ako hrať.... Oba tímy totiž prišli na šampionát získať trofej. Vyhrali sme, no stále to bolo ešte len štvrťfinále, takže zostáva nám ešte dlhá cesta."

Kolubmia - Peru 0:2 po predĺžení (0:0 - 0:2)
Góly: 102. Lobaton, 112. Vargas.

Kolumbia: L. Martinez - Zuniga, Yepes, Perea, Armero - Carlos Sanchez (112. J. Martinez), Moreno, Aguilar (103. Gutierrez), Guarin - A. Ramos (72. Rodallega), Falcao.

Peru: Fernandez - Revoredo, Ch. Ramos, A. Rodriguez, Vilchez - Advincula (45. Lobaton), Balbin, Cruzado (117. Ballon), Vargas - Chiroque (96. Yotun), Guerrero

Argentína - Uruguaj 1:1, 4:5 na penalty (1:1, 1:1 - 0:0)
Góly: 17. Higuain - 6. Perez. ČK: 87. Macherano - 38. Perez.

Argentína: Romero - Zabaleta, Burdisso, G. Milito, J. Zanetti - Gago (96. Lucas), Mascherano - Di Maria (72. Pastore), Messi, Agüero (83. Tevez) - Gonzalo Higuain.

Uruguaj: Muslera - Pereira, Lugano, Victorino (19. Scotti), Caceres - Perez, Arevalo (94. Eguren), Gonzalez, Pereira (94. Gargano) - Forlan, Suarez.