VIDEO Slováci spečatili postup Plzne, ďalej aj Arsenal

Marek Bakoš sa teší z góluMarek Bakoš sa teší z gólu Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Futbalisti českého majstra z Viktorie Plzeň zvládli odvetu play-off Ligy majstrov a premiérovo sa predstavia v skupinovej fáze. Domácu výhru 2:1 proti FC Kodaň zabezpečili gólmi slovenskí útočníci Marek Bakoš a Michal Ďuriš. Plzeň ide ďalej najmä vďaka minulotýždňovému skvelému triumfu 3:1 v Dánsku.

Český šampión nastúpil v Prahe na štadióne v Edene okrem Bakoša v základnej zostave aj s ďalším Slovákom Mariánom Čišovským v obrane. V prvom polčase sa mu nepodarilo upokojiť seba i fanúšikov, v 32. minúte sa presadil hosťujúci Bolaňos. Vo vyrovnanom priebehu však drámu nakoniec domáci nepripustili, Bakošom vyrovnali a výhru i historický postup umocnil gólom v nadstavenom čase tretí Slovák na ihrisku, striedajúci Michal Ďuriš.

Zaujímavo sa vyvíjala odveta v Udine, ktorá priniesla kvalitný futbal najmä v prvom polčase. Náskok Arsenalu Londýn zmazal po miernej prvolopčasovej prevahe kapitán Antonio Di Natale. Úvod druhého dejstva patril hosťom a riešiť zápas v predĺžení, prípadne penaltách odmietol v 55. minúte Robin van Persie - 1:1. Di Natale mal potom možnosť vrátiť nádej na stranu domácich, no jeho pokutový kop o 4 minúty neskôr Wojciech Sczesny vyrazil. Anglický zástupca si už postup po tomto psychicky posilňujúcom momente vziať nenechal, ba aj na ihrisku súpera dosiahol víťazstvo po presnom zakončení Thea Walcotta.

Rakúsky Sturm Graz "pohorel" pred vlastnými divákmi a premárnil dobrú východiskovú pozíciu, ktorú si vybudoval pred týždňom. Kým v Bielorusku remizoval s BATE Borisov 1:1, v Grazi prehral 0:2 a BATE si zopakuje účinkovanie v hlavnej fáze.

S napätím môže čakať štvrtkový žreb skupín aj Benfica Lisabon. Tá po remíze 2:2 minulý týždeň v Enschede v druhom polčase odvety "dorazila" Twente doma a po výsledku 3:1 postúpila.

Prvým stredajším postupujúcim do skupinovej sa stali hráči Olympique Lyon, ktorí remizovali na ihrisku Rubinu Kazaň 1:1. nerozhodný výsledok im po výhre 3:1 v prvom  súboji zabezpečil účasť v lukratívnej skupinovej fáze európskeho pohára číslo jeden. Nádej na postup vykresal pre Kazaň izraelský legionár Bibras Natkho v 77. minúte a domáci mali po jeho góle asi štvrťhodinku na zaznamenanie postupového gólu. Namiesto toho však ich ambície schladil hosťujúci Bakary Kone a poslal svoj tím definitívne do jednej zo základných skupín.

Rubin Kazaň - Olympique Lyon 1:1 (1:0)
Góly: 77. Natkho - 87. B. Kone
 /prvý zápas: 1:3, postupuje Lyon/

Udinese Calcio - Arsenal Londýn 1:2 (1:0)
Góly: 39. Di Natale - 55. van Persie, 69. Walcott
/prvý zápas: 0:1, postupuje Arsenal/

Viktoria Plzeň - FC Kodaň 2:1 (0:1)
Góly: 68. BAKOŠ, 90.+3 ĎURIŠ - 32. Bolaňos