VIDEO Holandsko vyhralo 11:0, Nemci už postúpili

Robin van Persie Robin van Persie Zdroj: SITA

EINDHOVEN - Víťazstvo 11:0 nad San Marínom v piatkovom kvalifikačnom súboji o postup na ME 2012 je najvyššie, aké sa v histórii podarilo dosiahnuť holandskej reprezentácii. Primát doteraz držali dve výhry 9:0 proti Švédsku (ešte v roku 1912) a Nórsku (1972).

Holandsko - San Maríno 11:0 (3:0)
Góly: 7., 65., 67., 79. van Persie, 12., 87. Sneijder, 17. Heitinga, 49. Kuyt, 56., 77. Huntelaar, 90. Wijnaldum

Ruskí futbalisti zvíťazili v zápase B-skupiny nad Macedónskom najtesnejšie 1:0. V moskovských Lužnikách sa favorit na tri body poriadne nadrel, keď skóre otvoril v 41. minúte netradičný strelec Igor Semšov. Dovtedy mali výborné šance najmä hostia, ale Rusi odolali a v pravej chvíli gólovo udreli. Aj v druhom polčase boli hostia veľmi aktívni a stretnutie sa pokojne mohlo skončiť deľbou bodov. V štvrtej minúte nadstaveného času však vychytal Popova v čistej šanci Malafejev, ktorý podržal svoj tím nad vodou. Zverenci holandského trénera Dicka Advocaata sa vyšvihli na 1. miesto v tabuľke so ziskom 16 bodov.

Rusko - Macedónsko 1:0 (1:0)
Gól: 41. Semšov, ŽK: Denisov, Keržakov, Širokov - Pandev, Šumulikoski. Rozhodca: Yildirim (Tur.)

V druhom piatkovom dueli B-skupiny Arménsko nepripustilo senzáciu a z Andorry si vezie tri body po triumfe 3:0. Víťazné kontúry zverencov trénera Vardana Minasjana začal črtať Marcos Pizzelli, ktorý v 35. minúte otvoril skóre, po zmene strán pridal poistku Gevorg Ghazarjan. V nadstavenom čase išiel pod sprchy Lima, nariadenú jedenástku premenil Henrik Mchitarjan a stanovil na 0:3. Domáci outsider boli počas zápasu pod tlakom a jeho hráči ani raz neohrozil brankára Romana Berezovského.

Andorra - Arménsko 0:3 (0:1)
Góly: 35. Pizzelli, 75. Ghazarjan, 90.+2 Mchitarjan (z 11 m), ŽK: Pujol - Sarkisov, ČK: 90.+1 Lima (Andorra). Rozhodca: Kostadinov (Bul.)

Nemecká futbalová reprezentácia sa kvalifikovala na finálový turnaj EURO 2012. Nemci si účasť na šampionáte, ktorý o rok zorganizuje Poľsko spolu s Ukrajinou, vybojovali v piatkovom zápase s Rakúskom. Svojho geografického suseda dvojnásobní bronzoví medailisti z posledných dvoch MS zdolali v Gelsenkirchene 6:2. "Kvalifikovali sme sa v najkratšom možnom čase, čo nás veľmi teší. Chceme naďalej produkovať nátlakový futbal s množstvom gólov a byť úspešní aj na záverečnom turnaji majstrovstiev Európy," povedal tréner Nemecka Joachim Löw.

Nemecko - Rakúsko 6:2 (3:1)
Góly: 8., 23., 47. Özil, 28. Podolski, 84. Schürrle, 89. Götze - 42. Arnautovič, 51. Harnik

Dôležité víťazstvo zaznamenala grécka futbalová reprezentácia na izraelskej pôde. O najtesnejšie víťazstvo hostí sa v Tel Avive postaral v 60. min stredopoliar Panathinaikosu Sotiris Ninis. Gréci si vďaka tomuto triumfu udržali líderskú pozíciu v tabuľke F-skupiny o bod pred Chorvátskom. Izraelčania sú so štvorbodovým odstupom tretí. "Počas polčasovej prestávky som povedal hráčom, aby zostali silní v obrane, ale aby sa tiež pokúsili urobiť trochu viac v útoku," povedal tréner Grékov Fernando Santos. "V druhom polčase sme podali veľmi dobrý výkon a vytvorili sme si viacero príležitostí na skórovanie," dodal spokojný Portugalčan.

Izrael - Grécko 0:1 (0:0)
Gól: 60. Ninis

Azerbajdžan - Belgicko 1:1 (0:0)
Góly: 86. Alijev - 55. Simons (z. pok. kopu), rozhodoval: Probert (Angl.)

Gruzínsko - Lotyšsko 0:1 (0:0)
Gól: 63. Cauna

Malta - Chorvátsko 1:3 (1:2)
Góly: 38. Mifsud - 11. Vukojevič, 32. Badelj, 68. Lovren

Turecko - Kazachstan 2:1 (1:0)
Góly: 31. Yilmaz, 90.+7 Turan - 55. Konysbajev, ČK: 90.+2 Inan (Turecko)

Luxembursko - Rumunsko 0:2 (0:2)
Góly: 34., 45. Torje

Bielorusko - Bosna a Hercegovina 0:2 (0:2)

Cyprus - Portugalsko 0:4 (0:1)
Góly: 35., 82. Ronaldo (prvý z 11 m), 84. Almeida, 90.+2 Danny, ČK: 34. Dobrašinovič (Cyprus)

Albánsko - Francúzsko 1:2 (0:2)
Góly: 46. Bogdani - 11. Benzema, 18. M'Vila

• Zdroj: SITA, TASR, youtube, video.hu