VIDEO Lev v premiére podľahol Metallurgu Magnitogorsk

Altarev a NagyAltarev a Nagy Zdroj: SITA

POPRAD - Hokejisti HC Lev Poprad odštartovali v pondelok večer premiérovú púť Kontinentálnou hokejovou ligou prehrou 2:4 s Metallurgom Magnitogorsk.

Na úvod 4. ročníka nový klub KHL privítal bývalého trojnásobného šampióna najvyššej ruskej súťaže i európskeho majstra (Super Six) a nezanechal zlý dojem. Až na chyby v druhej tretine bol favoritovi vyrovnaným súperom a v tlaku záverečnej 10-minútovky chýbalo k vyrovnaniu proti zaskočenému súperovi len kúsok šťastia.

HC Lev Poprad - Metallurg Magnitogorsk 2:4 (0:0, 1:3, 1:1)
Góly: 40. a 49. Bartečko - 21. a 60. But, 27. Mamašev, 37. Aaltonen. Rozhodovali: Čerenkov, Hofman - Michel, Morozov (všetci Rus.), vylúčení: 6:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 4404 divákov (vypredané).

HC Lev Poprad: Duba - Pilař, Klouček, Lewis, Sigalet, Hunkes, Štrbák, Jank - Netík, Mikúš, Bartečko - Nagy, Špirko, Novotný - Huna, Kristek, Ölvecký - Nedorost, Lundberg, Chabada

Metallurg Magnitogorsk: Gelašvili - Mamašev, Bykov, Kukkonen, Bandarev, Mišarin, Birjukov - Glazačev, Kajgorodov, Mozjakin - Michnov, Fiodorov, But - Aaltonen, Jakubov, Rolinek - Chlystov, Altarev, Spiridonov

Úvodná tretina historickej premiéry česko-slovenského klubu v KHL priniesla, bez klišé, všetko okrem gólu. Rýchly a dynamický hokej s častými a prekvapujúco i presnými kombináciami. Oba tímy predvádzali na začiatok sezóny skutočné hokejové divadlo so vzruchmi na oboch stranách, nechýbali presilovky, súboje dvojičiek, či náznaky šarvátok. O prvú akciu duelu sa síce pokúsili hostia, ale potom rozkrútil kolotoč Mikúšov útok a vzápätí mal prvú šancu Nagy. Za aktivitu sa Lev dočkal presilovky, v ktorej sa rozparádil Mikúš a center prvého útoku pripravil spoluhráčom aj po skončení výhody dve šance. Na druhej strane mal čistú šancu Kajgorodov, ale Duba sa nenechal prekvapiť, takisto ako pri ďalších šanciach Rolinka a Glazačeva. Za domácich tutovky nevyužili Novotný a Nedorost.

V druhej časti sa hra trochu rozkúskovala a keď hostia dosiahli v presilovke prvý gól, na čas ovládli dianie. Viac skúseností i individuálnych zručností využívali na držanie puku a neustále zamestnávanie obrany súpera a keď dosiali trochu šťastný druhý gól, zdalo sa, že ich v rozlete nemôže nič ohroziť. Najmä keď predovšetkým českí hráči Levu zakončovali aj v čistých pozíciách nepresne a po rozvrátení domácej obrany dal tretí kus skvele operujúci Aaltonen. Lenže pár sekúnd pred odchodom do kabín Bartečko z ľavej strany príklepom zavesil na 1:3 a do tretieho dejstva šli hráči popradského tímu s nádejou.

A tú začali po návrate na ľad systematicky rozvíjať. Aj keď v otvorenej partii im viackrát podržal chrbát brankár Duba, gól visel vo vzduchu najmä pred Gelašvilim. Najprv po strele Kristeka a dorážke Ölveckého a potom sériovo po šanciach prvej formácie. Tá už hrala v novom zložení, lebo tréner Rulík vycítil, že kmitajúce krídla Nagy s Bartečkom potrebujú motor v osobe aktívneho Mikúša. Toto trio viackrát vyzvŕtalo súperove štruktúry a diváci sa chytali za hlavy. Azda päť čistých šancí zakončoval zväčša Nagy a dlhoročný slovenský reprezentant v ďalších situáciách aj zbytočne sóloval. Paradoxne prišiel gól po sóle, keď Bartečko zatiahol puk tentoraz z pravej strany a spoza bránkovej čiary prekvapil brankára. Lev dostal favorita pod tlak, Mikúšov skvelý teč išiel tesne vedľa a jeho prihrávku sám pred poloprázdnou bránkou na hetrik domáci kapitán nepremenil. Záverečný gól zápasu dal But do prázdnej bránky na druhej strane.

Radim Rulík (tréner HC Lev): "Prvá tretina bola vyrovnaná, po dvoch rýchlych góloch v druhej tretine sme boli ako obarení. Prestali sme hrať a hráči si už asi mysleli, že je po zápase. Na nohy nás postavil gól v závere druhej tretiny. Cez prestávku pred záverečnou časťou hry sme si povedali, že sa hrá 60 minút a že to ešte skúsime. V tretej tretine sme boli lepším mužstvom. Škoda, že sme si nemohli pred záverečnou power play vziať oddychový čas. Gratulujem súperovi, verím, že prídu aj naše víťazstvá."

Alexander Barkov (tréner Metallurgu Magnitogorsk): "Bol to prvý zápas v novej sezóne a my sme ho hrali na ľade ambiciózneho nováčika. Ešte nikdy sme neleteli za súperom tak ďaleko. V prvých dvoch tretinách sme boli lepším tímom. V tretej nás rozhodil náhodný gól a my sme sa museli báť o výsledok. Ďakujem chlapcom, že to zvládli.

Ľuboš Bartečko (kapitán HC Lev): "Som rád, že si popradský divák našiel cestu na štadión a vytvoril nám skvelú atmosféru. Prvú a tretiu tretinu sme hrali dobre a držali sme so súperom krok. V druhej sme sa však akoby zľakli súpera a už sa to s nami viezlo. Pozitívom bolo, že sme sa nezlomili ani za stavu 0:3 a ešte sme to zdramatizovali. Oba góly posielam do neba Paľovi Demitrovi, na ktorého sme všetci celý zápas mysleli."