Východniarske derby rozhodol Košičan Pačinda

Farbák a Kolbas bránia ŠkutkuFarbák a Kolbas bránia Škutku Zdroj: SITA

KOŠICE - V košickom Čermeli sa hral v úvodných minútach podpriemerný futbal, pričom sa omnoho viac činili fanúšikovia oboch celkov ako samotní hráči na ihrisku.

Prvý náznak šance mali hostia v 23. minúte, no Bernardo po centri z ľavej strany hlavičkoval vysoko nad. Na opačnej strane predviedli podobnú akciu Košičania, Čonka poslal loptu na hlavu Pačindu, no ten mieril iba do priestoru, kde stál gólman Diviš. Ani center Tótha si po hlavičkovom zakončení Diabyho nenašiel cestu do prešovskej brány a v 32. minúte zvnútra šestnásty mierila lopta z kopačky Škutku vedľa ľavej žrde. V závere polčasu mali opticky navrch domáci hráči, ale vlastnými chybami a nepresným zakončením sa pripravili o možnosť skórovať.

Druhý polčas odštartoval vo svižnom tempe a príležitosťou Dobiasa, ktorý však nezužitkoval dobrý center Kuzmu a loptu poslal zvnútra šestnástky priamo do náruče Diviša. V 53. minúte však zahral po Tóthovom centri v šestnástke rukou hosťujúci Farbák a hlavný arbiter nariadil pokutový kop. Loptu si na biely bod postavil Pačinda a nekompromisne skóroval - 1:0. Domáci ožili a čoraz častejšie sa tlačili do zakončenia. V 64. minúte vystrelil približne z 25 metrov Viazanko, no jeho krížna strela letela vedľa ľavej žrde Divišovej svätyne. V 75. minúte mohol vyrovnať striedajúci Žůrek, ale po rohovom kope z päťky netrafil priestor Tofilskiho brány. O šesť minút neskôr zahrávali hostia opäť rohový kop, no Čep a po ňom ani Žůrek neposlali hlavou loptu do siete. Minútu pred koncom ešte mohol zvýšiť na 2:0 Pačinda, no jeho strelu vytlačil na roh jeden z brániacich hráčov. Napriek snahe Tatrana o vyrovnanie si domáci udržali najtesnejšie vedenie a do tabuľky si pripísali tri body.

MFK Košice - 1. FC Tatran Prešov 1:0 (0:0)
Gól: 53. Pačinda (11 m). Rozhodoval: Ježík, ŽK: Šinglár, Matič - Farbák, 3100 divákov.

MFK košice: Tofiloski - Tóth, Kavka, Dobias, Čonka - Šinglár - Pačinda, Kuzma, Viazanko (90.+ Isola) - Diaby, Škutka (84. Matič)

Tatran Prešov: Diviš - Kolbas, Čep, Farbák (83. Guba), Krob - Lipták (54. Žůrek), Petráš - De Oliveira (40. Baláž), Macko, Katona - Bernardo

Ladislav Šimčo, tréner Košíc: "Som rád, že tento zápas skončil tak ako skončil, nielen výsledkovo, ale aj herne. V Trenčíne sme zahanbujúco prehrali a potrebovali si napraviť reputáciu. Chlapci to odmakali a musím ich pochváliť za prístup. Čo sa týka prechodovej fázy bola vynikajúca, najmä po stranách. Vynikajúco zahrali krajný obrancovia, ktorí dobre centrovali do šestnástky súpera. Škoda, že sme po týchto príležitostiach nedali v prvom polčase gól."

Štefan Tarkovič, tréner Tatrana: "Nebudem obhajovať neobhájiteľné. Veľmi rád by som videl do hláv našich hráčov, bohužiaľ nevidím a musím konštatovať, že pokiaľ nezačneme hrať futbal ako na začiatku sezóny, teda nebudeme vyhrávať osobné súboje. A to nebudem hovoriť ani o prechodovej fáze smerom do útoku, kde sa nedokážeme vôbec presadiť. Hráme veľmi chaoticky a veľmi ma to mrzí. Myslím si, že súper urobil viac pre víťazstvo a zaslúžil si vyhrať."