Slov-matic remizoval s Tbilisi, postupuje do Elite round

Spokojná výprava Slov-maticu v GruzínskuSpokojná výprava Slov-maticu v Gruzínsku Zdroj: futsalslovakia.sk/v.a.

TBILISI - Slovenský futsalový šampión Slov-matic FOFO Bratislava sa rovnako ako vlani prebojoval z hlavného kola UEFA Futsal Cupu do ďalšej fázy - Elite round.

Na turnaji 3. skupiny v gruzínskej metropole Tbilisi obsadil druhú priečku v tabuľke za favorizovaným domácim tímom Iberia Star, s ktorým v piatok uhral remízu 3:3. Zverenci trénera Jána Janíka sa v novembri predstavia v elitnom kole súťaže, ktorá je obdobou futbalovej Ligy majstrov. Hrať v ňom bude 16 mužstiev, ktoré žreb (11. októbra) rozdelí do štyroch skupín. Na budúcoročný záverečný turnaj Final Four postúpia iba ich víťazi.

Slov-maticu nevyšiel úvodný zápas v hlavnom kole, keď iba remizoval 5:5 so švajčiarskym tímom Ženeva Futsal prešpikovaným naturalizovanými Brazílčanmi. V druhom vystúpení mal nôž na krku a proti Mapidu Minsk musel bodovať naplno. Po prvom polčase síce s bieloruským súperom prehrával 0:1, ale psychicky sa nezlomil a gólmi Rejžeka a Kozára otočil na konečných 2:1. Už pred piatkovým duelom s Iberiou Star Tbilisi mal slovenský zástupca istý postup, keď mu do kariet zahralo víťazstvo Minska nad Ženevou, ktorá mohla ešte teoreticky ohroziť jeho postup.

Okrem Iberie Star Tbilisi a Slov-maticu sú už známi ďalší desiati účastníci elitného kola. Okrem kvarteta priamo nasadených (ASD Cittá di Montesilvano, Sporting Lisabon, Kairat Alma Ata, Araz Naxcivan) sú nimi Marca Futsal (Španielsko), City'US Targu Mures (Rumunsko), KMF Ekonomac Kragujevac (Srbsko), Uragan Ivano-Frankovsk (Ukrajina), Chatelineau Futsal (Belgicko) a český FK EP Chrudim.

Slov-matic sa v Elite round predstaví štvrtýkrát v klubovej histórii. V sezóne 2007/2008 získal jediný bod za remízu s Antverpami, keď predtým prehral s Kairatom Alma Ata a Chrudimom. O rok neskôr nezískal ani bod v nabitej konkurencii Šachtaru Doneck, Jekaterinburgu a Luparense. Vlani v sezóne 2010/2011 odohral vyrovnané partie s Kairatom Alma Ata a Iberiou Star Tbilisi (oba zápasy prehral 1:3). Následný triumf 3:0 nad Akademiou Pniewy bol významným medzníkom v ére najúspešnejšieho slovenského klubu, hoci na postup nestačil.

Slov-matic FOFO Bratislava - Iberia Star Tbilisi 3:3 (1:1)
Góly: 7. Sláma, 21. Brunovský, 40. Mikita - 18. Roninho, 23. Luiz Baptista, 23. Bruno Melo. Rozhodovali: Stawicki (Poľ.) a Deraeve (Belg.), ŽK: Bagin, Mikita (obaja Slov-matic).

Hráči Slov-maticu mali výborný vstup do zápasu, keď v 7. minúte gólom Slámu zrušili čisté konto Iberie Star na turnaji. V 16. minúte sa po šiestom akumulovanom faule kopala penalta proti Slov-maticu, ale Roninho ju nedal. Lenže v 18. minúte počas gradujúceho tlaku už obrana "oranjes" na čele s vynikajúcim brankárom Brndiarom kapitulovala. Strelci oboch mužstiev sa po prestávke činili viac ako v prvom dejstve. Najskôr v 21. minúte Brunovský opäť poslal Slov-matic do vedenia, ale Iberia v rozpätí 48 sekúnd otočila na 3:2. Slovenský šampión hral s vysokým favoritom vyrovnanú partiu a v poslednej minúte Mikita počas power play vyrovnal. Slov-matic dosiahol skvelý výsledok s jedným z najlepších tímov v Európe a dokázal, že remíza so Ženevou bola iba dielom náhody.

Ján Janík, tréner Slov-maticu: "Bol to vynikajúci zápas vo výbornej atmosfére. Dvakrát sme viedli, ale súper hrajúci nepríjemný vysunutý pressing otočil na 2:3. V závere sme vyskúšali hru bez brankára a Mikita vyrovnal. Remíza s Tbilisi je jedným z najlepších výsledkov klubu v jeho histórii. Hráči si dokázali, že sa dá hrať aj so súperom svetového levelu, s ich výkonom som maximálne spokojný. Dnes nás podržal brankár Brndiar, ktorý sa vyhecoval a bol ústrednou postavou zápasu. Naše výkony na turnaji od zápasu k zápasu rástli a dnes sme ukázali krásu futsalu. Už sa tešíme na Elite round, kde budú súperi ešte silnejší. Mám jedno tajné prianie - rád by som si zahral proti Barcelone."

Ženeva Futsal - Mapid Minsk 0:4 (0:2)
Góly: 4., 20. Podalinski, 25. Rogovik, 29. Popov.