Dvadsaťjednotka s treťou výhrou, deklasovala Lotyšov

Arturs Zjuzins a Filip KissArturs Zjuzins a Filip Kiss Zdroj: SITA

JELGAVA - Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov zvíťazila v zápase kvalifikácie ME 2013 v Jelgave nad domácim Lotyšskom vysoko 6:0. Zverenci trénera Ivana Galáda aj v treťom vystúpení v kvalifikačnom cykle zabrali naplno a v tabuľke 9. skupiny figurujú so ziskom deviatich bodov na čele.

Dotiahnuť sa na nich môžu Francúzi v prípade, že vo večernom súboji zdolali rumunských rovesníkov. Najbližším súperom slovenskej dvadsaťjednotky bude práve najväčší favorit skupiny, ktorým je Francúzsko. Ich vzájomný zápas, posledný v tomto roku, je na programe 11. novembra v Angers.

Lotyšsko "21" - Slovensko "21" 0:6
Góly: 1. Kolmokov, 42. Greguš, 49. Čonka, 51., 85. Vavrík, 67. Šimonek. Rozhodca: Valjič (BaH), ŽK: Višnakovs, Sinelnikovs, Jagodinskis, Karašausks - Štetina, Lalkovič, 400 divákov.

Lotyšsko: Dzelme - Kurakins, Dubra, Jagodinskis, Maksimenko - Petersons (86. Sinicins), Karašausks, Zjuzins, Sinelnikovs (68. Bogdaškins) - Zotovs, Višnakovsk (73. Rakels)

Slovensko: Bajza - Kolmokov, Kolčák, Štetina (69. Košút), Čonka - Greguš, Kiss (83. Paur) - Mak (79. Štefánik), Vavrík, Lalkovič - Šimonek

Mladí Slováci mali raketový vstup do zápasu, keď už v 1. minúte otvoril skóre obranca Kolmokov. Galádovi zverenci sa dostali do obrovskej psychologickej výhody a v prvom polčase mali herne navrch. Dobrú šancu na zvýšenie skóre mal Mak, ale v sólovom nájazde neuspel. Až v 42. minúte Greguš ľavačkou spoza šestnástky napriahol a od žrde lopta zapadla do brány - 0:2. Mladí Lotyši, ktorí v doterajšom priebehu kvalifikácie nestrelili gól a nezískali ani bod, nestíhali vysokému tempu hostí.

Tí po zmene strán najskôr pohrozili priamym kopom Maka, ktorý brankár Lotyšov iba s námahou vyrazil na roh. V 49. minúte prišla chvíľa ľavého obrancu Čonku, ktorý z 25 metrov delovkou s prispením ľavej žrde zvýšil už na 3:0. O dve minúty sa po ľavom krídle prehnal Lalkovič a do jeho presného centra stačilo Vavríkovi iba vložiť nohu - 0:4. Ojedinelú šancu Lotyšov mal po hodine hry Karašausks, keď sa rútil do rozhodenej obrany súpera, ale v dobrej pozícii vystrelil vysoko nad. Piatemu gólu dominujúcich Slovákov predchádzali dve nastrelené žrde, do tretice už zamieril do opustenej brány presne Šimonek - 0:5. Najmä v druhom polčase bol zápas exhibíciou hráčov v modrých dresoch, ktorí dosiahli vysoké a zaslúžené víťazstvo. To ešte v 85. minúte prikrášlil Vavrík po peknej prihrávke striedajúceho Štefánika, keď šikovne obstrelil lotyšského brankára.

Ivan Galád, tréner: "Samotný zápas ukázal, že model prípravy bol správny. Chlapci podali bez ohľadu na silu súpera veľmi dobrý výkon, pracovali celých 90 minút a zaslúžene vyhrali. Tešíme sa z ďalších troch bodov, teraz sa pre nás začína kvalifikácia. Musíme zostať skromní, pracovití a zodpovedne sa pripraviť na zápas vo Francúzsku. Dôležitý v súboji s Lotyšskom bol prvý gól Kolmokova, túto situáciu sme s hráčmi denne nacvičovali a dnes nám vyšla. Som rád, že hráči ukázali svoju kvalitu a dali sme aj pekné góly. Chceme všetci robiť svoju prácu najlepšie ako vieme, zatiaľ sa nám to darí."

1. SLOVENSKO   3 3 0 0 9:0 9
2. Francúzsko      2 2 0 0 5:0 6
3. Rumunsko       3 1 2 0 3:1 5
4. Kazachstan      4 0 2 2 1:4 2
5. Lotyšsko           4 0 0 4 0:13 0

• Zdroj: TASR, SITA